Łazienka dla seniora – jak ją urządzić?

Łazienka to jedno z tych miejsc, w których szczególnie łatwo o wypadek. Dotyczy to szczególnie osób z niepełnosprawnościami oraz starszych, które pomimo swoich ograniczeń, wciąż chcą być samodzielne. Mając na uwadze ich bezpieczeństwo, warto wyposażyć łazienkę w szereg udogodnień, które podniosą komfort i zapobiegną nieszczęśliwym zdarzeniom.

Bezproblemowy dostęp

Podstawową zasadą projektowania łazienki dla osoby starszej jest zniwelowanie wszelkich barier. Pamiętajmy o tym, że każda potencjalna przeszkoda z czasem może stać się nie do przekroczenia, dlatego już zawczasu należy zredukować ich ilość do minimum. Zacznijmy więc od drzwi wejściowych, których szerokość nie może być mniejsza niż 90 centymetrów. Najlepiej, by skrzydło drzwiowe otwierało się w zakresie większym niż 90 stopni. Konieczne jest też zrównanie progów. Wjazd osoby na wózku inwalidzkim do łazienki powinien odbywać się łatwo i bez zahaczania kołami o ościeżnice. Wygodna wysokość montażu klamki, zarówno dla osoby stojącej, jak i na wózku, to 85 centymetrów. 

Bezpieczna przestrzeń kąpielowa

Wanna, głęboki brodzik czy ciasna kabina prysznicowa na pewno nie ułatwią życia osobom starszym. Najwygodniejszą dla seniorów metodą zaaranżowania przestrzeni kąpielowej będzie prysznic typu walk-in, czyli bezprogowy. Rozwiązanie to polega na zastosowaniu brodzika podpłytkowego, czyli wbudowaniu go w powierzchnię posadzki. Taka otwarta, jednolita strefa prysznicowa, oddzielona jedynie ścianką, zapewnia więcej przestrzeni niż klasyczna kabina. W przypadku seniorów warto mieć na uwadze fakt, że z czasem osoba starsza może potrzebować naszej pomocy podczas kąpieli, zatem im więcej miejsca zapewnimy pod prysznicem, tym łatwiej nam będzie z niego korzystać.

Montaż brodzika podpłytkowego wymaga jednak konkretnych warunków technicznych. Aby w ogóle był możliwy do przeprowadzenia, strop na którym znajduje się łazienka musi być odpowiednio gruby. W starszym budownictwie często na tym etapie pojawia się problem. W takim przypadku, należy wybrać płytki brodzik o niskim profilu, lecz montowany na posadzce. – Tego typu rozwiązanie jest idealnym kompromisem, kiedy zależy nam na łatwym dostępie do prysznica, lecz warunki technicznie nie pozwalają na zlicowanie brodzika z podłogą. Osobom starszym szczególnie polecamy brodziki z serii Competia New, których wysokość wynosi zaledwie 12 centymetrów. Ich wzmocniona podstawa, wykonana w technologii Stabilsound®, posiada fabryczne kanały umożliwiające ukrycie syfonu i rur odpływowych w konstrukcji brodzika.  Ponadto brodzik ten zapewnia podparcie na całej powierzchni oraz niezawodną stabilność nawet przy dużym obciążeniu. O bezpieczeństwo w tym modelu dbają również antypoślizgowe elementy SafeMase®Triple Protect, które skutecznie zapobiegają upadkom. – radzi ekspert marki Schedpol.

Pomocne uchwyty

Nieodzownym elementem łazienki dla seniora powinny być stabilne uchwyty umieszczone przy toalecie, pod prysznicem oraz w pobliżu toaletki, jeśli taka występuje. Tego typu pomoce stanowią dla osoby starszej cenne wsparcie przy samodzielnym korzystaniu z łazienki, a w przypadku braku potrzeby, można je po prostu złożyć tak, by zajmowały mniej miejsca i nie przeszkadzały innym domownikom. Pod prysznicem przyda się otwierane siedzisko, które znacznie ułatwi kąpiel. Pamiętajmy też o tym, żeby bateria prysznicowa znalazła się na odpowiedniej wysokości – powinniśmy móc po nią sięgnąć z pozycji siedzącej. Podobnie jest z półkami na artykuły kosmetyczne. Wszystkie one powinny znaleźć się w łatwym zasięgu osoby starszej, tak by jak najdłużej zapewnić jej samodzielność i intymność podczas codziennej higieny.

Więcej inspiracji znajdziesz na stronie: www.schedpol.pl