Pomysły na kreatywne dekoracje w pokoju dziecka

Na nasze życie składa się wiele wspomnień, ale najczęściej powracamy do tych z lat dzieciństwa, kiedy to świat wydawał nam się pełen magii. Dlatego jako rodzice, powinniśmy umożliwić swoim dzieciom kolekcjonowanie pięknych „pamiątek w głowie” z tego czasu. W dorosłości będą z pewnością wracać pamięcią do własnego pokoju w rodzinnym domu, zatem zadbajmy o jego aranżację. Wiele ciekawych ozdób możemy wykonać samodzielnie, potrzeba tylko trochę wysiłku i kreatywności.

Jeszcze tego nie wiesz, ale któregoś dnia będziesz szczęśliwy, mogąc otworzyć swoją torbę i znaleźć tam wspomnienie z dzieciństwa – mówił jeden z bohaterów książki Mechanizm serca, autorstwa Mathiasa Malzieu. Niektóre z nich już nieco się rozmazały, a inne są tak bardzo wyraźne – mamy wręcz wrażenie, że to, co widzimy oczami wyobraźni, działo się wczoraj. Dla każdego dziecka bardzo ważną przestrzeń stanowi jego pokój, w którym na co dzień może przeżywać fantastyczne przygody podczas zabawy, uczyć się i wypoczywać. Jak zatem sprawić, aby było to jak najbardziej przyjazne, bajkowe pomieszczenie? Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po kilka pomysłów na kreatywne dekoracje, a następnie wykonanie ich samodzielnie – to nic trudnego!

Zabawa ponad wszystko

Ciekawy patent na bajeczny pokój dziecka to wykorzystanie na ścianach geometrycznych akcentów, a także motywów nawiązujących do świata zwierząt i roślin. Pierwszym krokiem do uzyskania takiej kompozycji jest odmalowanie wnętrza – dzięki temu prostemu trikowi, w okamgnieniu odmienimy nawet mało interesujące pomieszczenie za stosunkowo niewielkie pieniądze. Pamiętając o tym, że w przestrzeni zamieszkałej przez młodych domowników sporo się dzieje, postawmy na farbę plamoodporną, która umożliwi nam też łatwe usunięcie ewentualnych zabrudzeń. W pokoju dziecka dobrze sprawdzi się więc, np. ceramiczna farba MAGNAT CERAMIC CARE, dostępna w 52 gotowych kolorach. – MAGNAT CERAMIC CARE jest odporna na plamy, zmywanie i szorowanie. Dzięki temu to idealna propozycja do pokojów dziecięcych, które są narażone na intensywne użytkowanie. Co istotne, farba jest również hipoalergiczna i oczyszcza powietrze wewnętrzne z formaldehdyu – tłumaczy Anna Szymaszek, Specjalista ds. PR Produktowego w FFiL Śnieżka SA.

Na jednej ze ścian możemy natomiast wykorzystać tapetę – dla młodszych dzieci warto wybrać wysokiej jakości materiał w desenie zwierzęce, a dla starszych – we wzory geometryczne (sprawdzi się w przypadku chłopców) czy kwiatowe (świetny pomysł dla dziewczynek). Występujące na tapecie motywy, można zastosować też z powodzeniem w innych dekoracjach. Dla przykładu: jeśli z jednej strony spoglądają na nas urokliwe małpki, wprowadźmy ozdoby kojarzące się z dżunglą. Zróbmy wspólnie z dziećmi origami z kolorowego papieru w kształcie egzotycznych ptaków i zawieśmy je na różnych wysokościach u sufitu, a między nimi umocujmy huśtawkę (lub hamak) – bez problemu zrobimy ją samodzielnie, wystarczy gruba linka, haki, kawałek drewna i proste narzędzia do majsterkowania. Dodatkowo, niech we wnętrzu pojawią się duże doniczkowe rośliny, np. monstera. Stworzymy w ten sposób atmosferę lasu deszczowego, zyskując przy tym czystsze, lepiej nawilżone powietrze. Doskonałym pomysłem jest ponadto skonstruowanie antresoli, gdzie nasz maluch będzie miał swoją „dziką” bazę (maksymalnie wykorzystamy dostępną przestrzeń – pod spodem może znaleźć się łóżko).

Z głową w chmurach

Jak każdy rodzic doskonale wie, największym wyzwaniem w pokoju dziecka jest porządek. Z tego powodu warto tą przestrzeń urządzić tak, aby sprzątanie było jak najprostsze. Dobrym rozwiązaniem okażą się więc z pewnością skrzynie ze sklejki na kółkach, które pomieszczą zabawki i dziecięce bibeloty. Materiał na nie kupimy w każdym markecie budowlanym (obsługa może nam takie płyty dociąć na wymiar; a rozmiarów kółek, które zamontujemy od spodu skrzynki, znajdziemy mnóstwo). Po wykonaniu konstrukcji można taki praktyczny, ruchomy mebel pomalować na wybrany kolor, a nawet wykonać zintegrowane z nim siedzisko, dzięki któremu zyska dodatkowe zastosowanie – np. jeśli dodamy z boków skrzydła, będzie udawać samolot. Wystarczy gąbka tapicerska (wybierzmy grubszą, gdy będzie wygodniejsza), materiał na obicie i odpowiedni zszywacz.

Jeśli nasza pociecha ma dużo książek, koniecznie musimy pomyśleć jeszcze o półkach. Jak sprawić, by były funkcjonalne a jednocześnie przykuwały uwagę? Wykorzystać np. proste naklejki w kształcie chmur (opcja trudniejsza: namalować wybrany wzór samodzielnie) – naklejamy je na ścianę, a następnie montujemy na nich półki przemalowane na biało (świetnym tłem będzie wymalowanie ścian w kolorze nieba, zwróćmy uwagę np. na kolor „Lazurowy Tanzanit” z palety MAGNAT CERAMIC CARE). To proste i efektowne rozwiązanie. Ten „powietrzny” motyw powtórzymy jeszcze w przypadku ozdób 3D umocowanych do sufitu – tym razem w formie kolorowych balonów, które skonstruujemy bez trudu z papierowych pomponów, papilotek na muffiny i kawałków sznurka (łączymy nim dwa pierwsze elementy). A jak segregować sprytnie dziecięce przybory malarskie? Choćby w słoikach (każdy ma ich w domu mnóstwo) z ciekawymi nakrętkami. Do nakrętki przyklejamy np. figurki samolotów i całość pokrywamy metalicznym sprayem w wybranym kolorze. Takie ozdoby będą wyglądać wyjątkowo. Na puchatym dywanie postawmy jeszcze leżak, a nasza pociecha będzie wypoczywać z „głową w chmurach”.

Świat dziecka jest pełen kolorowych marzeń, a więc jego pokój powinien oddziaływać na wyobraźnię i pobudzać kreatywność. Zachowawczy w wyglądzie może być nasz rodzinny salon, zaś za drzwiami prowadzącym do przestrzeni zarezerwowanej dla najmłodszych domowników niech kipi życie – żywioł młodości i radości! Taką przestrzeń pozostanie z pewnością na długo w pamięci.