Jak urządzić klimatyczne domki drewniane z roletami rzymskimi?

Drewno – od lat podstawowy element budowlany, nie bez powodu uwielbiany przez wszystkich. Nic nie nadaje takiego klimatu, uroku i wyjątkowości wnętrzom, jak drewniane ściany, podłogi, stropy czy belki. Są doskonałą kreacją samą w sobie, która wydawać by się mogło, tworzy zamkniętą stylizację. Warto jednak podkreślić charakter wnętrza poprzez odpowiednie dodatki i rozwiązania przestrzenne. Jakie? Na przykład z wykorzystaniem rolet rzymskich. 

Kto z nas nie marzy o tym, aby przenieść się teraz na chwilę do przytulnego drewnianego domku, w którym iskrzy się płomień w kominku, pachnie palonym drzewem, a na stoliku przy kanapie stoi gorąca herbata w porcelanowym kubku? Wielu z nas chciałoby na stałe zamieszkać w takiej przestrzeni. Są tacy, którzy mają to szczęście i mogą dziś cieszyć się możliwością urządzania drewnianego wnętrza. Aby było ono kompletne i stworzone w odpowiednim stylu, warto wykorzystać kilka praktycznych wskazówek. Pierwsza i podstawowa – uzupełniajmy, a nie zakrywajmy. Niech jak najwięcej drewnianych konstrukcji pozostanie widocznych. Zadbajmy o dodatki i praktyczne, potrzebne rozwiązania, takie jak rolety rzymskie, które nie tylko ozdobią pomieszczenie, ale także zapewnią prywatność i ochronę. 

Przytulne okna? To możliwe z roletami rzymskimi

Okna w drewnianych domkach są szczególnie ważnym aspektem kompozycji wnętrza. Stanowią znaczny kontrast do ścian, ponieważ wyraźnie odbijają się od kolorystyki drzewa. Przełamanie tego wrażenia, a nawet ocieplenie optyczne, jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej aranżacji przestrzeni okiennej. Rolety rzymskie doskonale wpisują się w stylistykę drewnianych domków, szczególnie tych urządzonych w stylu rustykalnym, lekko góralskim czy nawet ludowym. Wypełniają i harmonizują wnętrze, sprawiają, że jest bardziej przytulne, prawdziwie domowe – mówi ekspertka marki Anwis, Agnieszka Gołębiewska. Bardzo ważna w takiej aranżacji jest kolorystyka. Bezpieczne i chętnie wybierane barwy rolet rzymskich do domów drewnianych to beże, kremy i brązy. Bardzo dobrze sprawdzą się także delikatne wzory, np. duża klasyczna krata, mała kratka czy motywy kwiatowe. Zachęcamy jednak, aby spróbować odnaleźć mocniejsze kolory, pasujące do naszych gustów i pozostałych elementów wnętrza. Nie bójmy się mocnej zieleni, czerwieni i granatu. W zestawieniu z innymi dodatkami w tych kolorach, jak dywany, poduchy, fotele, doniczki, wazony, stworzą nowoczesną, a jednocześnie bardzo klasyczną kompozycję wnętrza. Dodadzą ciepła i oryginalnego stylu w całości pomieszczenia. 

Praktyczne i bezpieczne rolety rzymskie

Nie możemy zapominać o tym, że ważnym zadaniem rolet rzymskich i wszelkich osłon okiennych jest zapewnienie prywatności i jak największej swobody w obsłudze. Duże znaczenie dla wszystkich mieszkańców ma poczucie bezpieczeństwa i ochrona przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów. Rolety rzymskie możemy swobodnie ustawiać na dowolnej wysokości, dlatego nie musimy się obawiać podglądania. Nawet jeśli okna usytuowane są nisko i dają możliwość patrzenia przez nie do wnętrza. Co ważne, dzięki możliwości zamontowania rolet rzymskich w systemie RVS, czyli w świetle szyby, możemy przesłonić dowolnie wybraną część okna, np. dolną lub środkową. W ten sposób utworzymy nowoczesne zazdrostki – podkreśla ekspertka marki Anwis.

Lniane, velvetowe, bawełniane… 

Dziś, w czasach kiedy na pierwszym miejscu stawiamy sobie funkcjonalność, ale nadal pragniemy tworzyć klimatyczne i lekko rustykalne wnętrza, duże znaczenie będzie mieć dobór tkanin. Dość popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o meble tapicerowane, poduszki i obrusy, jest bawełna. Nie inaczej ma się rzecz z roletami rzymskimi. Bawełna jest zawsze bezpieczna i pasuje do wszystkiego. Dość łatwo utrzymać ją w czystości, dobrze się ją pierze i prasuje. Jednak spora cześć osób, która decyduje się na drewniany domek w sielskim stylu, poszukuje czegoś więcej. Tutaj do gry wkracza len – wyjątkowo delikatny i jeden z najbardziej naturalnych rodzajów materiałów. Świetnie sprawdzi się do przesłonięcia okien, a wybierając rolety rzymskie Anwis możemy wybrać najlepiej pasujący nam odcień lnianej tkaniny. Nie zapominajmy także o grupie najbardziej wymagających, którzy drewniane wnętrze chcą zestawić z eleganckimi, nowoczesnymi detalami. Wszystkim tym proponujemy materiały velvetowe, które są delikatne i miękkie w dotyku, a przy tym połyskujące i bardzo dostojne. 

Dodatki do drewnianej chatki

Kompletna aranżacja okna to oczywiście poza roletami rzymskimi także inne ważne dodatki. Są nimi zasłony, które świetnie uzupełnią kompozycję. Nie są oczywiście niezbędne, nie w każdym wnętrzu się zmieszczą, nie do każdego pasują. Ale tym, którzy się na nie zdecydują, proponujemy wybór tkaniny spójnej z roletami rzymskimi. Nie zapominajmy także o parapetach – jeśli są w pomieszczeniu, zadbajmy o ich pasujący wygląd. Kwiaty doniczkowe w ratanowych osłonkach, świeże zioła w ceramicznych donicach, rośliny w szklanych słojach – będą się pięknie komponować z drewnem. Możemy pójść także w kierunku funkcjonalności i na parapecie skomponować mini warzywniak lub wygospodarować miejsce na małą podręczną biblioteczkę. Wszystkie te rozwiązania nie zakłócą na pewno całości aranżacji okiennej. Co jeszcze sprawdzi się w drewnianej chatce? Wszystko co naturalne, ale także wiele nowoczesnych rozwiązań. Geometryczne kształty lamp czy współczesne metalowe stoliki kawowe obronią się same, pod warunkiem, że będą pasować do całości urządzanego wnętrza.