Sterowanie instalacją grzewczą – jak wybrać regulator pokojowy?

Jakie kroki podejmujesz przed zakupem urządzenia grzewczego? Sprawdzasz fora tematyczne, artykuły i oferty czołowych producentów. W końcu Twój wybór pada na nowoczesny kocioł kondensacyjny. Na pierwszy rzut oka wydaje Ci się, że wszystko już masz, ale… czy wybrałeś regulator temperatury? Sprawdź, dlaczego należy zamontować urządzenie sterujące i jaki rodzaj regulatora wybrać.

Aby system grzewczy działał jak najwydajniej, warto zamontować urządzenie sterujące zwane regulatorem. Urządzenie to służy do optymalizacji pracy urządzeń grzewczych oraz regulacji temperatury w pomieszczeniach. Główną zaletą montażu regulatora jest pomoc w osiągnieciu komfortowej temperatury powietrza przy jak najmniejszym zużyciu energii.

Jakie są rodzaje regulatorów?

W technice grzewczej rozróżniamy dwa typy regulatorów – pokojowe oraz pogodoweRegulator pokojowy służy do monitorowania temperatury wewnątrz pomieszczeń i przesyłania sygnału do kotła o rozpoczęciu albo zakończeniu procesu grzania. Jego działanie oparte jest tylko i wyłącznie na funkcji termostatu. To znaczy, że użytkownik zadaje określoną przez siebie temperaturę, a urządzenie grzewcze będzie działało z taką częstotliwością, aby osiągnąć daną temperaturę.

Trochę inaczej wygląda praca regulatorów pogodowych. Do prawidłowego działania regulatora pogodowego niezbędny jest sensor temperatury zewnętrznej, czyli termometr, który informuje regulator i urządzenie grzewcze o temperaturze zewnętrznej. Temperatura ta ma wpływ na pracę urządzenia grzewczego. W odróżnieniu od regulatora pokojowego mamy do czynienia z regulacją opartą nie tylko na temperaturze wewnątrz pomieszczenia, ale również na tej, która panuje w danym momencie na zewnątrz budynku. Tak więc regulator pogodowy ma również funkcję regulatora pokojowego.

Tego typu regulacja jest znacznie bardziej precyzyjna i zdecydowanie lepsza w optymalizacji pracy kotła. Jak wspomnieliśmy, rozwiązanie to wiąże się z montażem czujnika zewnętrznego. Do prawidłowego działania musi on jednak być zamontowany na północnej lub północno-zachodniej stronie budynku – niekiedy nie ma takiej możliwości i pozostaje jedynie skorzystanie z regulatora pokojowego.

Kompatybilność regulatorów – co to takiego?

To nic innego jak informacja o tym, czy dany regulator będzie współpracował z wybranym przez nas urządzeniem. Przed zakupem należy w szczególności zwrócić na to uwagę. Najwięksi producenci urządzeń grzewczych posiadają oczywiście swoje dedykowane regulatory w 100% kompatybilne ze swoimi urządzeniami. W większości przypadków dopuszczają zastosowanie również regulatorów firm zewnętrznych. Różnica między nimi jest taka, że regulator firmy zewnętrznej komunikuje się za pomocą prostego sygnału niskonapięciowego typu ON/OFF (włącz/wyłącz). Natomiast regulator dedykowany swoją pracę opiera na unikalnym porcie komunikacyjnym, mogącym przesłać o wiele więcej danych. Za jego pomocą otrzymujemy dostęp do dodatkowych funkcji na wyświetlaczu, takich jak: sygnalizacja pracy urządzenia, informacja o przeglądzie lub o ewentualnych kodach błędów.

Dla przykładu: kocioł THELIA CONDENS marki Saunier Duval jest wyposażony w port komunikacyjny eBUS dedykowany tym kotłom. Port ten umożliwia podłączenie regulatorów temperatury:

  • pokojowych – Exacontrol E7C,
  • pogodowych – MiPro.

Regulatory te są wyposażone w oprogramowanie zawierające wiele przydatnych funkcji, takich jak: asystent instalacji urządzenia, programator tygodniowy ogrzewania, funkcja urlopu, informacja o zbliżającym się przeglądzie itp. Jako urządzenia dedykowane w pełni komunikują się z częścią płyty głównej odpowiedzialną za pracę palnika. Dzięki temu regulator ma dostęp do pełnej  pracy urządzenia i znacząco wpływa na jej ekonomię. Dodatkowo regulatory te są dostępne w wersji przewodowej oraz bezprzewodowej tzw. radiowej.

Sterownik radiowy czy przewodowy. Jaki wybrać?

W zależności od warunków technicznych oraz preferencji możemy wybrać formę komunikacji naszego regulatora z urządzeniem grzewczym:

  • połączenie przewodowe tradycyjne za pomocą przewodu dwużyłowego,
  • połączenie radiowe.

Zarówno pierwsza, jak i druga opcja mają swoje wady i zalety. Zaletą komunikacji radiowej jest brak konieczności przeprowadzania przewodu i, w przypadku regulatora pogodowego, łatwość montażu czujnika zewnętrznego. Wadą systemu radiowego, w zależności od wielkości budynku i umiejscowienia kotłowni, może być ograniczony zasięg działania. Tego problemu oczywiście nie mają regulatory przewodowe. Natomiast kłopotliwe w tym przypadku może okazać się przepuszczenie kabla zasilająco-komunikacyjnego w skończonym już budynku.

Więcej informacji o regulatorach znajdziesz na stronie www.saunierduval.pl

Translate »