Walcząc z upałami – czyli jak zmniejszyć nagrzewanie się pomieszczeń latem

Choć latem zależy nam na słonecznej i ciepłej pogodzie, utrzymujące się wysokie temperatury stają się w perspektywie czasu bardzo męczące. Coraz częściej spotykanym problemem w okresie letnim jest nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń, co skutecznie utrudnia znalezienie schronienia przed ukropem. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie poradzić z rosnącą temperaturą pomieszczeń? Na te pytania odpowiada Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux.

Zmiany klimatyczne spowodowały, że od kilku lat mamy do czynienia z wybitnie ciepłym sezonem letnim. Wzrost temperatur, a nawet wielodniowe upały sprawiają, że coraz trudniej nam się funkcjonuje i chętniej poszukujemy chłodnych miejsc. Taka pogoda sprawia, że w wielu domach robi się coraz goręcej. Montaż klimatyzacji nie jest jedynym rozwiązaniem letnich problemów z temperaturą. Sposobów na ochłodzenie wnętrz jest więcej.

Dlaczego temperatura jest ważna?

Według ogólnych zaleceń temperatura w mieszkaniu powinna wahać się między 18 a 22°C. Specjaliści zauważają, że właśnie w takich warunkach najlepiej nam się myśli, a także regeneruje. Latem, gdy na termometrach widzimy ponad 30°C naturalnym jest, że poszukujemy schronienia i odpoczynku wewnątrz budynków. W wielu przypadkach jednak jest to złudna ucieczka przed upałem.

Fot. Awilux

Jedną z przyczyn nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń jest niewystarczająca izolacja ścian budynku czy dachu oraz montaż niskiej jakości okien, które nie są dostosowane do potrzeb mieszkańców i nie uwzględniają nadmiernego nasłonecznienia w upalne dni. W przypadku budowy domu czy gruntownego remontu warto dokładnie przemyśleć kwestie izolacyjności, a także przyjrzeć się szczelności okien i ich funkcjonalności . To właśnie od tego elementu powinniśmy rozpocząć walkę z nagrzewającymi się pomieszczeniami.

Zacznijmy od podstaw

Montaż odpowiednich okien, dopasowanych do potrzeb mieszkańców i uwzgledniających nasłonecznienie, pomoże w utrzymaniu właściwego klimatu wewnątrz domu czy mieszkania. Nowoczesne, szczelne i przede wszystkim dobrze zaprojektowane okna, które stanowią blokadę dla upalnego powietrza wpadającego do środka, pomogą w obniżeniu temperatury panującej wewnątrz. Decydując się na zakup nowej stolarki, warto zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjne i odpowiednie wyposażenie okien w dodatkowe elementy poprawiające komfort cieplny (szyby, systemy osłonowe). Kupując nowe okna koncentrujemy się głownie na tym, aby miały bardzo dobre parametry termiczne i zapewniały izolację przed zimnem. Zastosowane w takich oknach szkło ma za zadanie wpuszczanie jak największej ilości światła i energii słonecznej, co za tym idzie ciepła i ograniczenie jego wydostawania się na zewnątrz. W okresie letnim ma to jednak swoje minusy w postaci nadmiernego nagrzewania budynku. Dostępne w ofercie Awilux okna oparte na technologii Schüco to nowoczesne rozwiązania dedykowane do domów energooszczędnych, uwzględniających charakterystykę budynku i potrzeby jego użytkowników.

Dodatkowe wyposażenie

AK-THERM fot. Awilux

– W walce z gorącym powietrzem bardzo pomocne będą również różnego rodzaju systemy osłonowe. W zależności od nasłonecznienia, rodzaju przeszkleń czy opcji dodatkowych możemy wybierać między wieloma rozwiązaniami. Tradycyjne rolety czy żaluzje wewnętrzne oczywiście zablokują światło dostające się do pomieszczeń, ale nie odbiją energii cieplnej – czyli wewnątrz nie będzie raziło nas światło, ale pokój nadal będzie się nagrzewał. W tym przypadku warto zastanowić się nad wszelkiego rodzaju zewnętrznymi osłonami – dodaje Rafał Buczek z firmy Awilux.

Ciekawym rozwiązaniem blokującym światło słoneczne jest dostępny w ofercie Awilux Ekran Light Control, który znacząco poprawia parametry termiczne okna. System stanowi dodatkowy sposób na utrzymanie optymalnej temperatury i zacienienia pomieszczeń. Montowany jest na zewnątrz okna, chroniąc przed słońcem oraz zabezpieczając szyby przed nagrzaniem. Ekran dostępny jest w wielu kolorach, dlatego idealnie wpisze się w charakter każdej fasady.

Innym popularnym rozwiązaniem z oferty Awilux są rolety oraz żaluzje zewnętrzne. Ich skuteczność jest znacznie większa niż w przypadku tych samych rozwiązań wewnętrznych. Stanowią one ekran termiczny sprawiający, że promienie słoneczne nie przedostają się do wnętrza i nie nagrzewają go. Żaluzje fasadowe potrafią zatrzymać około 80% energii słonecznej, a dodatkowo mogą dowolnie ograniczać kąt i intensywność wpadającego światła. Natomiast rolety zewnętrzne wykonane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i jednocześnie skutecznie blokują promienie słoneczne.

Kolejnym rozwiązaniem zmniejszającym nadmierne nagrzewanie pomieszczeń jest zastosowanie szkła selektywnego, przeciwsłonecznego, które w swojej budowie ma ściśle określone parametry, dotyczące przepuszczania energii słonecznej, przejrzystości szyby, jej barwy i odbicia światła. Dobór takiego szkła powinien być skonsultowany z architektem i producentem okien.

Należy jednak pamiętać, że nadmierne nagrzewanie pomieszczeń może być także spowodowane otwieraniem okien czy drzwi balkonowych lub tarasowych podczas bardzo wysokich temperatur. W ten sposób nierzadko tropikalne powietrze wpada do środka, a tym samym temperatura bardzo szybko wzrasta. W wyjątkowo upalne dni warto pamiętać o właściwym wietrzeniu pomieszczeń – optymalnie w godzinach, gdzie temperatura na zewnątrz jest najniższa oraz wykorzystaniu osłon zewnętrznych – podsumowuje Rafał Buczek.

__________________________________________

Dodatkowe informacje o firmie Awilux:

AWILUX Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy Schüco. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają nowoczesne i zautomatyzowane linie produkcyjne, a także wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem AWILUX Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.:  dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. AWILUX Polska działa z powodzeniem w Polsce i Niemczech. Na rynku polskim firma buduje sieć salonów firmowych. Wszyscy partnerzy biorą udział w regularnym procesie szkoleń z systemów Schüco  oraz nowoczesnych technik montażu. Dzięki temu AWILUX dąży do tego, by pozostać ważnym i rzetelnym partnerem w realizacjach planów i inwestycji przez wiele następnych lat.