5 powodów, by wymienić okna

Wymiana okien to decyzja, która może przynieść liczne korzyści zarówno w kontekście estetyki, komfortu, jak i efektywności energetycznej domu. Oprócz oczywistych powodów, takich jak konieczność remontu czy uszkodzenia stolarki, istnieje szereg innych czynników, które mogą skłonić do podjęcia tego kroku. Ekspert firmy AWILUX wskazuje pięć głównych powodów, dla których inwestycja w nowoczesną stolarkę okienną może okazać się kluczową inwestycją na najbliższe lata.

Bez względu na to, czy mamy do czynienia ze starszą, drewnianą stolarką, czy też nowoczesnymi rozwiązaniami z PVC, bywa że konieczność wymiany okien staje się nieuniknioną rzeczywistością. Chociaż decyzję tę zazwyczaj podejmujemy w trakcie większego remontu, warto zdawać sobie sprawę, że istnieją sytuacje, które mogą zmusić nas do wcześniejszej wymiany okien.

Fot. AWILUX

Powód 1 – docieplenie wnętrza

Choć najczęstszą przyczyną wymiany okien jest remont lub ich zniszczenie, coraz częściej decyzja podyktowana jest chęcią poprawienia parametrów energetycznych domu. Kompleksowa modernizacja domu wpłynie na zmniejszenie kosztów utrzymania domu.

Domy energooszczędne lub pasywne w całości muszą spełniać wymagania wysokiej termoizolacji. Nowoczesne okna pomogą stworzyć ciepłe wnętrza, a sam koszt wymiany stolarki zwróci się w postaci zmniejszonych rachunków – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Powód 2 –  za głośno i za zimno

Zużycie uszczelek oraz elementów mechanicznych w oknach to pierwsze symptomy, które powinny zmusić nas do wymiany okna. Najczęstszymi objawami tego typu uszkodzeń jest wyższy poziom hałasu przenikający do mieszkania oraz chłód przedostający się do środka.

W dłuższej perspektywie te dwa problemy mogą być nie tylko bardzo uciążliwe, ale również wpływają na straty energii. Nieszczelne okna nie spełniają swojej funkcji, przez co – mimo wszelkich starań – rachunki będą wzrastać. Wymiana stolarki w tym przypadku to sposób na zachowanie energooszczędności i ciszy, której oczekujemy we własnym domu – dodaje ekspert AWILUX.

Nowoczesna stolarka oferuje ciepłe okna nowej generacji. Na rynku dostępne są rozwiązania, które gwarantują użytkownikom wysoką izolację akustyczną oraz termiczną. Decydując się na wymianę okien, warto zdecydować się na rozwiązania, których parametry izolacyjne są na poziomie Uw 0,77 W/m2K. Wymiana starych okien na nowe, które charakteryzują się takimi parametrami korzystnie wpłynie na komfort użytkowania i zasobność portfela w okresie grzewczym.

Fot. AWILUX

Powód 3 – mechanizm przestaje płynnie działać

Okna narażone są na działanie czynników zewnętrznych, a także ciągłe użytkowanie.

Po latach otwierania i zamykania może dojść do niewielkich odkształceń, które wpływają na wygodę użytkowania. Wypaczanie się okien drewnianych oraz PVC to często pojawiający się problem, który na początku można naprawić. Z czasem jednak trudności nasilają się na tyle, że jedynym rozwiązaniem jest wymiana okna – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.

Warto pamiętać, że kilkunastoletnia stolarka PCV, aluminiowa czy drewniana została wykonana w zupełnie innej technologii, niż obecnie dostępne na rynku, nowe rozwiązania. Stare okna opierają się na okuciach, które nierzadko wymagają z naszej strony dużej siły podczas otwierania i zamykania skrzydeł. Natomiast drewniane okna starszego typu nie posiadają funkcji uchyłu, przez co utrudnione jest wietrzenie mieszkania.

Powód 4 – pojawienie się pierwszej pleśni

Jednym z najczęstszych problemów, z jakim borykają się właściciele starej stolarki, jest wilgoć. Jest ona powodem powstawania pleśni i grzybów, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale są również groźne dla zdrowia mieszkańców. Wilgoć powstaje na skutek słabej wentylacji. Zwiększona kondensacja i zbieranie się pary wodnej to powód powstania pleśni przy oknach.

Zawilgocenie, które skutkuje powstaniem pleśni, może wpłynąć na zdrowie użytkowników. Można próbować sobie z nim poradzić, stosując specjalne środki, jednak problem będzie i tak nawracał, jeśli jest spowodowany starym oknem. Jedynym rozwiązaniem jest wymiana takiego okna – dodaje Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Fot. AWILUX

Powód 5 – gruntowny remont

Domy i mieszkania z rynku wtórnego nierzadko poddawane są generalnym remontom lub całkowitym metamorfozom. W takim przypadku wymiana okien stanowi jeden z podstawowych etapów prac. Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się dużymi przeszkleniami. Wymiana okien odmładza i podnosi atrakcyjność budynków. Duża ilość światła dziennego, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów termoizolacji, sprawiają, że przy remoncie inwestorzy często decydują się na wymianę tradycyjnych okien na duże przeszklenia.

Wymiana okien to kluczowa inwestycja dla estetyki, komfortu i efektywności energetycznej domu. Pięć głównych powodów do rozważenia tego kroku obejmuje aspekty termoizolacji, eliminacji hałasu i zimna, sprawności mechanicznej, zwalczania wilgoci oraz podnoszenia atrakcyjności budynków podczas gruntownego remontu. Wprowadzenie nowoczesnej stolarki okiennej, takiej jak ta z oferty AWILUX, może znacząco poprawić warunki mieszkalne, przyczyniając się jednocześnie do oszczędności i podniesienia wartości nieruchomości.

Dodatkowe informacje o firmie AWILUX:

AWILUX Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy Schüco. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają nowoczesne i zautomatyzowane linie produkcyjne, a także wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem AWILUX Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.:  dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. AWILUX Polska działa z powodzeniem w Polsce i Niemczech. Na rynku polskim firma buduje sieć salonów firmowych. Wszyscy partnerzy biorą udział w regularnym procesie szkoleń z systemów Schüco  oraz nowoczesnych technik montażu. Dzięki temu AWILUX dąży do tego, by pozostać ważnym i rzetelnym partnerem w realizacjach planów i inwestycji przez wiele następnych lat.