Architektoniczna wizja światła

Projekty wnętrz to nie tylko odpowiedni dobór kolorów i materiałów, ale także oświetlenia. Światło w zależności od barwy i natężenia potrafi zmieniać charakter aranżacji. Naturalne promienie słońca tworzą doskonałą atmosferę nie tylko dla roślin, ale również mieszkańców. Prezentujemy inspirujące projekty, które zgłoszono do konkursu Tubądzin Design Awards ‘22, w których światło odgrywa ważną rolę.

Światło dzienne, będące elementem całkowicie niezależnym od projektanta, jest głównym aktorem w tworzeniu atmosfery i odbioru przestrzeni. Relacja światła z materiałem ma wpływ na odbiór konstrukcyjny formy, niezależnie od tego, czy pochodzi ono z naturalnych czy sztucznych źródeł. Jak zauważa Steen Eiler Rasmussen w “Odczuwaniu architektury”, światło zajmuje równorzędną pozycję z innymi materiałami budowlanymi, jak kamień, cegła czy drewno. Duński architekt podkreśla, że światło odgrywa ogromną rolę w odczuwaniu. Zmiana wielkości i usytuowania okien może całkowicie zmienić charakter pomieszczenia. Często emocjonalne wrażenia związane z barwą i natężeniem światła pojawiają się bez świadomości odbiorcy, co czyni je niezwykle ważnym elementem w projektowaniu przestrzeni.

Projekt Kristiny Busko “Licht Haus”

“Licht Haus” to projekt studyjny kompleksu budynków z wnętrzami wystawienniczymi, stworzony przez Kristinę Busko. Celem tego projektu jest ukazanie zmian emocjonalnych u odbiorcy w zależności od wpływu na człowieka światła dziennego lub sztucznego. Kompleks obejmuje 6 stref: Centrum światła (A), Bibliotekę (B), Sale immersyjne (C), Restaurację (D), Patio zewnętrzne (E), Podziemną Salę Wystawienniczą (F) oraz Obserwatorium (G). Obiekt miałby zostać wkomponowany w obszar Wyspy Szczytnickiej we Wrocławiu. Projekt ten jest nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny, eksplorujący różnice odczuwanej przestrzeni w zależności od światła.

Kolekcje Tubądzin wykorzystane w projekcie: Cielo e Terra by Dorota Koziara, Monolith Onice, Mcchia i Regal Stone .

Projekt Oksany Schumeldy “Rust House”

“RUST HOUSE” autorstwa Oksany Schumeldy to połączenie tekstur i kształtów, gdzie światło odgrywa kluczową rolę w podkreślaniu estetyki. Metal i woda dominują w projekcie, definiując charakter i nastrój budynku. Wyzwaniem projektowym było również wkomponowanie “RUST HOUSE” w tradycyjną zabudowę dzielnicy, w której miałby stanąć. W projekcie dominują obszary otwarte z panoramicznymi oknami na taras, gdzie światło naturalne jest kluczowym elementem doświadczenia przestrzeni.

W projekcie wykorzystano kolekcję Tubądzin Cielo e Terra by Dorota Koziara.

Viktoria Savlyak i Artem Potapenko „Kwiaciarnia”

Projekt, w którym koncept wizualny opiera się na połączeniu naturalnych tekstur z geometrycznymi kształtami, jasnymi akcentami i monochromatycznym wnętrzem. Zastosowany minimalistyczny styl cechuje się prostotą formy i funkcjonalnością natury. Centralnym elementem jest dekoracyjne drzewo , które nie tylko stanowi atrakcyjny element wizualny, ale także wykorzystuje światło jako medium, podkreślając jego strukturę i teksturę. Drzewo unosi się ku światłu, wyraźnie akcentując jego fundamentalne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu organizmów i roślin.

Kolekcje Tubądzin w projekcie: Macchia Monolith, Boho i Timeless Maciej Zień.

Wszystkie te projekty zgłoszone do Tubądzin Design Awards prezentują nie tylko estetyczne podejście do światła w architekturze, ale także funkcjonalność i innowacyjność w projektowaniu przestrzeni. Przesłane projekty podkreślają, że światło staje się integralną częścią artystycznego wyrazu architektów i projektantów wnętrz na całym świecie.

Grupa Tubądzin należy do najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od 40 lat wyznacza trendy wzornicze, wprowadza nowatorskie produkty i rozwiązania. W Polsce jest pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych, sięgających rozmiarem aż 120 x 275 cm. Jej produkty, wytwarzane z najwyższej jakości surowców, znajdują zastosowanie w każdej przestrzeni, nie tylko łazienkowej. Najwyższej jakości płytki, do złudzenia przypominające drewno, marmur czy beton, produkowane w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie są znakiem rozpoznawczym Grupy Tubądzin.

Tubądzin zaprasza do współpracy wybitnych twórców designu i kultury (wśród nich m.in. Maciej Zień, Dorota Koziara), organizuje prestiżowy konkurs dla młodych projektantów i architektów – Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne.

Płytki marki Tubądzin powstają z naturalnych i szlachetnych surowców, a do ich zdobienia stosowane są bezpieczne dla zdrowia i przyrody barwniki. Mając na uwadze dbałość o środowisko, firma Tubądzin promuje zasady zrównoważonego rozwoju i inwestuje w innowacyjne rozwiązania – m.in. technologię Continua+ czy nowoczesną suszarnię rozpyłową ATM 36, przyczyniając się tym samym do redukcji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Firma angażuje się również w projekty proekologiczne i podejmuje działania zmierzające do wzrostu świadomości społeczności lokalnej w tym zakresie.