Chłodniejsze wnętrza w 6 krokach

Okres letni to czas, w którym cieszymy się słońcem oraz ciepłem. Jednak zbyt wysoka temperatura skutecznie utrudnia odpoczynek, jak również możliwość odpowiedniej koncentracji. Jak zatem stworzyć właściwy klimat, by przebywanie wewnątrz budynku dawało ukojenie w upalne dni?

Odpowiednia temperatura pomieszczeń to klucz do dobrego samopoczucia podczas upałów. Choć słoneczna pogoda motywuje nas do aktywności, a także dostarcza niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin, to długotrwała, wysoka temperatura może być zbyt męcząca. Wpływa to na odczuwane samopoczucie oraz produktywność.

Przyjęta wartość optymalnej temperatury pomieszczenia powinna wahać się między 19 a 23°C. Różnice te związane są m.in. z funkcją danych pomieszczeń – nie zawsze taka sama wartość temperatury w różnych wnętrzach jest pożądana przez mieszkańców. Co więcej, zbyt wysoka temperatura może pogłębić zmęczenie, a także obniżyć wydajność – wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe uchronią wnętrza domów przed niechcianymi promieniami słońca.
Źródło: AWILUX

Jak w takim razie poradzić sobie z upałem? Wśród doraźnych sposobów poprawy komfortu, możemy wymienić zapewnienie możliwie jak największej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, a także korzystanie z urządzeń obniżających temperaturę. Sprawdźmy jednak, jak w 6 krokach zapewnić długotrwały komfort we wnętrzach w upalne lato.

Krok 1 – odpowiednia izolacja 

Aby utrzymać optymalną temperaturę w domu podczas fali upałów, bardzo ważna jest efektywna izolacja. Zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, w tym również okien o wysokich parametrach termoizolacyjnych, pozwala zapewnić temperaturę wewnętrzną nie przekraczającą 25°C oraz wilgotność powietrza na poziomie około 30 – 40%.

Żaluzja fasadowa

  Największą rolę w tym przypadku ogrywa oczywiście izolacja dachu, ale również okien i ścian. W przypadku lokalizacji domu, która powoduje silną ekspozycję na działanie promieni słonecznych, warto już na etapie projektowym rozważyć możliwość zastosowania nieco jaśniejszych kolorów dachu oraz elewacji – dodaje Rafał Buczek.

Krok 2 – dobrze dobrane okna i ich rozmieszczenie względem stron świata

Stolarka okienna może również zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Kupując okna, zwłaszcza te duże, warto zwrócić uwagę na ich parametry termoizolacyjne, a także dodatkowe elementy poprawiające komfort w upalne dni. Należą do nich między innymi specjalne pakiety szybowe ze szkłem selektywnym i przeciwsłonecznym. Dobrze dobrane, szczelne okna pozwolą zachować optymalny klimat w domu, a tym samym stworzą doskonałe schronienie w gorące, letnie dni.

Na etapie budowy warto także zastanowić się nad rozmieszczeniem okien względem stron świata. Okna skierowane w stronę południową, południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią, choć dostarczają do wnętrza dużo naturalnego słońca, które doświetla wnętrze, to w letnie dni generują także nadmierne ciepło. Przy takim rozmieszczeniu warto zastanowić się nad montażem osłon zewnętrznych, które zarówno ochronią wnętrze przed nadmiernym słońcem w upalne lato, jak i nie ograniczą dostępu do naturalnego doświetlenia zimą.

Krok 3 – osłony przeciwsłoneczne

Tradycyjne, wewnętrze rolety, żaluzje i zasłony to rozwiązania, które jedynie blokują światło, w związku z czym wysoka temperatura i tak przedostaje się do wnętrz. Skuteczną alternatywą są zewnętrze osłony, takie jak rolety, które chronią nasz dom nie tylko przed letnim, gorącym powietrzem, ale również zimnym wiatrem w chłodniejsze sezony. Na rynku dostępne są rozwiązania, które wyposażone są w automatyczne czujniki zmierzchu i wiatru oraz timery. Możemy je także podłączyć do systemu domu inteligentnego.

Zarówno roleta zewnętrza, jak i żaluzja fasadowa, stanowią ciekawy sposób na dekorację domu, a do tego doskonale odcinają pomieszczenia od świata oraz światła zewnętrznego. Oprócz funkcji estetycznych, chronią także przed hałasem oraz włamywaczami. Żaluzje zewnętrzne przechwytują nawet do 80% promieni słonecznych, zanim te zdążą dotrzeć do szyby, podgrzewając nasze wnętrze. Podobnie działają rolety, ponieważ poduszka powietrza, która powstaje między szybą a roletą, działa jak izolacja. Odpowiedni dobór, a także montaż tego typu rozwiązań może obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń nawet o 10°C w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz – tłumaczy ekspert z firmy AWILUX.

Równie ciekawym rozwiązaniem są ekrany Light Control od AWILUX, które skutecznie chronią wnętrze przed słońcem oraz zabezpieczają szyby przed nagrzewaniem, poprawiając również ich parametry techniczne.

Krok 4 – nocne wietrzenie 

Choć za dnia temperatura powietrza może sięgać 30°C, to letnie noce są już znacznie chłodniejsze. W niektórych regionach różnice temperatur mogą sięgać nawet 15°C.

– Gorące powietrze, które wpuszczamy za dnia do domu, podnosi temperaturę wnętrza. Jednym z najprostszych sposobów na ochłodzenie naszych czterech kątów jest nocne wietrzenie – tym bardziej, że najlepsza temperatura do nocnego wypoczynku waha się między 18 a 20°C. – mówi ekspert z firmy AWILUX.

Krok 5 – urządzenia schładzające wnętrza

W przypadku niektórych regionów, skuteczne ochłodzenie jedynie poprzez wietrzenie jest mocno utrudnione, ponieważ temperatury na zewnątrz przez większość dnia przekraczają nawet 35°C, a – co więcej – współczynnik wilgotności powietrza może osiągnąć aż 80%. Taki klimat wymusza od nas korzystania z urządzeń, które obniżą temperaturę.

Klimatyzacje oraz wiatraki, choć przynoszą ukojenie w letnie upały, nie należą do najbardziej ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Stąd warto po nie sięgnąć dopiero w ostateczności.

Krok 6 – ograniczenie dodatkowych źródeł ciepła 

W upalne dni, aby poprawić komfort przebywania w domu, warto ograniczyć używanie urządzeń elektronicznych, które generują dodatkowe ciepło. Mowa tutaj o komputerach stacjonarnych, laptopach, telewizorach i ekranach, a nawet telefonach, które przez długie, wielogodzinne korzystanie nagrzewają się, a tym samym stają się źródłem wysokiej temperatury. Generatorem ciepła jest także kuchenka oraz gotujący się na niej obiad, skutecznie podnoszący temperaturę pomieszczenia.

Aby możliwe było stworzenie chłodnej przestrzeni, ograniczmy źródła ciepła, które często niepotrzebnie dogrzewają nasze domy. Warto wybrać energooszczędne urządzenia i sprzęt elektryczny, a także korzystać z nich świadomie i racjonalnie – mówi ekspert AWILUX.

Zmieniający się klimat sprawia, że fale upałów coraz częściej odwiedzają nasze regiony. W związku z tym warto odpowiednio się na nie przygotować. Na szczególną uwagę zasługuje właściwa izolacja, dobrze dobrane i posadowione względem stron świata okna, a także osłony okienne, dzięki którym utrzymamy optymalną temperaturę w naszych domach i mieszkaniach.

AWILUX Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy SCHÜCO. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne i wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem AWILUX Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.:  dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.