Ciepła woda na żądanie? Nic prostszego! Sprawdź, jakie urządzenie grzewcze zapewni Ci ten efekt!

Relaksujący, ciepły prysznic po ciężkim dniu pracy to coś, co potrafi poprawić nastrój wielu z nas. Czasami jednak po odkręceniu kranu można się spotkać z nieprzyjemną niespodzianką w postaci lodowatej wody, która dopiero po dłuższym czasie nadaje się do kąpieli. Jak uniknąć takiej sytuacji i jednocześnie nie marnować wody? Z pomocą przychodzą nowoczesne urządzenia grzewcze, takie jak seria kotłów Isofast oraz Isotwin Condens marki Saunier Duval.

Zwykle komfortowe korzystanie z ciepłej wody użytkowej kojarzone jest z tzw. kotłami jednofunkcyjnymi współpracującymi z dużymi, wolnostojącymi podgrzewaczami o pojemnościach powyżej 100 litrów. Takie rozwiązanie często jednak nie jest możliwe do wdrożenia ze względu na brak odpowiedniego miejsca lub też nie jest pożądane z powodów estetycznych. Istnieje jednak alternatywa, która pozwala na kompaktową instalację, a zarazem zapewnia wysoki komfort i oszczędność. W tym celu marka Saunier Duval od lat rozwija sprawdzoną serię gazowych kotłów kondensacyjnych Isofast oraz Isotwin Condens. Dla przykładu jeden z aktualnie produkowanych modeli, Isotwin Condens T31-CS/1, pozwala na pozyskanie w czasie 10 minut aż do 210 litrów ciepłej wody o temperaturze 40 (przy temperaturze wody wodociągowej wynoszącej 10). Aby ponownie uzyskać dostęp do tak dużej ilości c.w.u., wystarczy jedynie około 5 min na regenerację zasobnika. Kotły Isofast oraz Isotwin Condens wyposażone są w zbiorniki o pojemnościach 21 lub 42 l, wykonane w całości z niezawodnej i odpornej na korozję stali nierdzewnej. Oznacza to, że zasobniki nie wymagają zabezpieczenia w postaci anody magnezowej, dzięki czemu nie generują żadnych kosztów eksploatacyjnych związanych z cyklicznymi wymianami zużywającej się anody. 

Technologia IsoDyn 3 – nie tylko komfort, ale również oszczędność

Galopujące ceny wszystkich nośników energii, w tym gazu, sprawiają, że w dzisiejszych czasach tematyka oszczędnej pracy urządzeń grzewczych nabiera jeszcze większego znaczenia niż wcześniej. Czy jednak da się pogodzić dwa bieguny, jakimi są komfort i oszczędność? Jak najbardziej, ale tylko przy zastosowaniu odpowiednio zaawansowanej technologii! W przypadku kotłów Isofast oraz Isotwin Condens z pomocą przychodzi opatentowana technologia IsoDyn 3. Dzięki niej możliwe jest aktywowanie trybu smart eco, który polega na inteligentnej nauce nawyków domowników w zakresie korzystania z c.w.u. W tym celu układ elektroniczny kotła zlicza wszystkie pobory, mierzy natężenia przepływu i wyznacza ilości pobranej wody. Na tej podstawie wyznaczane są uśrednione przedziały czasowe wysokiego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową oraz przedziały niskiego zapotrzebowania, przypadające najczęściej na pory nocne. W zależności od aktualnego przedziału automatyka kotła przyjmuje inną strategię pracy urządzenia. Poza przedziałem wysokiego zapotrzebowania kocioł ładuje zasobnik dopiero po pobraniu więcej niż 30 litrów wody. Dzięki temu zapłon palnika kotła ma miejsce tylko wtedy, gdy zbiorniki wypełnione są zimną wodą. Kocioł nie uruchamia się również przy niskich poborach, dzięki czemu można korzystać wyłącznie z wody zmagazynowej w zbiornikach. Dopiero przy poborze o natężeniu > 10 l/min przez 90 s następuje aktywacja palnika. Jednocześnie doładowywanie zasobników realizowane jest z niską mocą w celu zwiększenia sprawności kotła, tzn. korzystania z efektu kondensacji również podczas pracy w trybie ładowania c.w.u. Mniejsza liczba niepotrzebnych załączeń palnika to nie tylko oszczędność związana z mniejszymi stratami rozruchowymi kotła, ale także mniejszy hałas oraz wydłużona żywotność produktu. Dobrze wiedzą o tym konstruktorzy marki Saunier Duval, dlatego w ramach technologii IsoDyn3 automatyka kotła pilnuje, aby doładowanie zasobników było zawsze następstwem występującego wcześniej poboru wody. Dzięki temu obie te czynności realizowane są podczas jednego cyklu pracy palnika. 

Dbanie o komfort wymaga kompleksowego podejścia

Zastosowanie niewielkich, wbudowanych w kocioł zasobników ładowanych warstwowo jest już samo w sobie bardzo dużym krokiem naprzód względem standardowej konstrukcji przepływowego kotła dwufunkcyjnego. Dlaczego jednak nie pójść jeszcze o krok dalej i nie pokonać kolejnego ograniczenia? Powszechnie znanym mankamentem kotłów dwufunkcyjnych jest niemożność korzystania z cyrkulacji c.w.u., zapewniającej błyskawiczny dostęp do ciepłej wody tuż po odkręceniu kranu. Zastosowanie kotłów Isofast lub Isotwin Condens pozwala na pokonanie także i tej przeszkody. Obowiązkowa konsola podłączeniowa powyższych kotłów umożliwia bezproblemowe podłączenie przewodu cyrkulacji c.w.u.
w specjalnie dedykowanym do tego celu miejscu.

Więcej informacji na temat wiszących kotłów kondensacyjnych marki Saunier Duval
z wbudowanym zasobnikiem wody można znaleźć na stronie:

https://www.saunierduval.pl/dla-uzytkownikow/produkty-i-systemy/isofast-isotwin-condens-3648.html