Dobra płyta fundamentowa — czyli jaka?

Już na etapie projektowania budynku uwzględnia się szereg czynników takich jak wielkość obiektu, warunki gruntowe czy ukształtowanie terenu. To one często determinują wybór rodzaju fundamentów. Alternatywą dla tradycyjnych metod opartych na ławach i ścianach są płyty fundamentowe. Jaka powinna być dobra płyta? Podpowiadamy.

Właściwie zaprojektowana płyta fundamentowa

Ze względu na to, że plyta fundamentowa stanowi jeden z najważniejszych elementów konstrukcji budynku, musi zostać właściwie zaprojektowana. Sprawdzi się ona znacznie lepiej niż tradycyjne fundamenty, zwłaszcza w przypadku, gdy nieruchomość ma być posadowiona na słabych gruntach. Wykorzystanie tego rozwiązania pozwala uniknąć wznoszenia ław i ścian, a także częstych błędów, które powstają podczas układania izolacji przeciwwilgociowej oraz ocieplenia.

Płyta fundamentowa to jednak pewne wyzwanie dla konstruktora, ponieważ jest trudniejsza do zaprojektowania od tradycyjnych fundamentów. Zwykłe ławy można policzyć przybliżonymi metodami, a w przypadku płyty konieczne jest wykorzystanie programów modelujących tę konstrukcję na sprężystym podłożu metodą elementów skończonych. Taki model obliczeniowy pozwala dokładnie odzwierciedlić rzeczywistość, dlatego w ten sposób przygotowana płyta jest bezpiecznym rozwiązaniem.

Elementy płyty fundamentowej

Płyta fundamentowa składa się z kilku warstw. Wśród nich można wymienić podbudowę wykonaną z zagęszczonego mechanicznie żwiru, która następnie nakrywana jest pospółką lub piaskiem o grubości 15 do 30 cm. Kolejną warstwą jest izolacja termiczna wykonana ze styropianu o grubości 15 do 30 cm. W kolejnym etapie tworzona jest żelbetowa płyta nośna o grubości nawet 20 cm, która zbrojona jest górą i dołem zgodnie ze specyfikacją umieszczoną w projekcie budynku. Opcjonalnie wykonuje się następnie wylewkę samopoziomującą. W końcowym etapie z kolei wylewane są posadzki.

Wysokiej jakości materiały

Dobra płyta fundamentowa powinna składać się jedynie z wysokiej jakości, starannie dobranych materiałów, które zapewnią jej stabilność, wytrzymałość, a także właściwą izolację. Należy pamiętać, że od tego elementu w dużej mierze uzależniona jest długowieczność i bezpieczeństwo nieruchomości. Konstrukcja taka musi też równomiernie przenosić ciężar budynku po podłodze, a także być stabilna i odporna na osiadanie. Dodatkowo musi umożliwiać ekonomiczne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń. Z tego powodu zadanie zaprojektowania i wykonania płyty fundamentowej warto powierzyć specjalistom.