Drewniane konstrukcje zabezpieczone na lata

W architekturze ogrodowej drewno znajduje wszechstronne zastosowanie. Wykonane są z niego meble, altany, pergole, ogrodzenia, tarasy, a także mniejsze elementy wyposażenia, które z wdziękiem dopełniają przestrzeń ogrodu. By z upływem czasu drewno nie traciło swego uroku, wymaga jednak odpowiedniej konserwacji. Zabezpieczone wysokiej jakości produktami zachowa naturalne piękno oraz trwałość na długie lata i będzie chronione przed niszczącym wpływem zmiennych warunków pogodowych.

źródło: Tikkurila

Drewno ujmuje swą estetyką i naturalnością i z tego powodu jest  jednym z popularniejszych materiałów wykorzystywanych w ogrodzie. Jeśli się o nie odpowiednio dba, ma szansę stać się prawdziwą ozdobą na wiele sezonów. Warunkiem jest dobór wysokojakościowych preparatów do  jego ochrony.

źródło: Tikkurila
źródło: Tikkurila

Pierwszym krokiem jest właściwy wybór produktu, tak aby był on dostosowany do rodzaju zabezpieczanej powierzchni. W przypadku mebli świetnie sprawdzi się lakierobejca impregnująca, jak Tikkurila Valtti Plus Complete, która oprócz odporności na czynniki pogodowe, ochroni powłokę także przed działaniem powodujących rozkład drewna grzybów pleśniowych. Preparat zwiększy jednocześnie jego żywotność poprzez uszczelnianie i wypełnianie mikropęknięć, a także sprawi, że drewno będzie bardziej odporne na zarysowania i ścieranie.

Do konserwacji drewnianych mebli posłużyć może także olej, chroniąc je przed słońcem, deszczem i śniegiem. Dzięki możliwości barwienia go na kilkadziesiąt atrakcyjnych odcieni, ożywi kolor drewna lub nada mu zupełnie nowy odcień.

źródło: Tikkurila

Olej będzie też optymalnym wyborem do desek terasowych. Skutecznie zabezpieczy je przed czynnikami atmosferycznymi, co szczególnie ważne, bowiem podłoga na tarasie jest nadzwyczaj podatna na działanie zmiennej pogody i codzienne użytkowanie. Preparat, taki jak Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil, wzmocni drewno i  będzie chronił je przed niszczącą wilgocią, tworząc niezwykle trwałą powłokę. Za sprawą zawartości filtrów UV zabezpieczy je przy okazji przed promieniowaniem UV. Dzięki regularnemu olejowaniu deski tarasowe będą w świetnej formie przez wiele sezonów.

źródło: Tikkurila

Do zabezpieczania drewnianych altan, pergoli czy elewacji warto z kolei zastosować farbę kryjącą Tikkurila Valtti Opaque. Tworzy elastyczną i trwałą powłokę, która nie pęka i nie łuszczy się. Choć farba daje kryjący efekt, podkreśla naturalne usłojenie drewna, nie ujmując mu charakteru. Za trwałość koloru odpowiadają filtry chroniące drewno przed promieniowaniem UV i specjalne pigmenty, dzięki czemu wybrany spośród tysiecy barw odcień wytrzyma próbę czasu i będzie cieszył oko przez kilka następnych sezonów.

Więcej na temat trwałej, wieloletniej ochrony drewna ogrodowego znajduje się na stronie https://tikkurila.pl/pomysly/w-ogrodzie.