Drewno poleca się do ogrodu

Wiosną przyroda budzi się do życia, a my razem z nią. Zaczynamy porządkować i planować prace za domem. Ich nieodłącznym elementem jest galanteria ogrodowa. Są to wszelkie konstrukcje umilające oraz ułatwiające owocny pobyt w ogrodzie, czyli m.in. domki, huśtawki i pergole. Z czego je wykonać, aby służyły latami?

O ogród trzeba dbać. Wie to każdy, kto choć raz był u dziadków na działce. Żeby prawidłowo się o niego zatroszczyć potrzebne są wiedza, doświadczenie, ale i odpowiednie narzędzia. Wszelkie sprzęty używane w ogrodzie do najczystszych nie należą. Trzymanie ich w pomieszczeniach mieszkalnych nigdy nie jest dobrym pomysłem. Co więcej, po ciężkiej pracy w ogrodzie fajnie jest zjeść zasłużony posiłek — najlepiej z grilla oczywiście, który również należy gdzieś po wszystkim schować. Odpowiedź stanowi wolnostojący domek na narzędzia, umożliwiający wygodne przechowywanie ogrodowego dobytku w jednym miejscu. Oszczędza przestrzeń i czas, a dodatkowo — może być ozdobą otoczenia. Nagrzewający się „barak” z blachy falistej to nie jedyne rozwiązanie.

Buduj z drewna konstrukcyjnego

Mokra tarcica to najtańsze drewno, które schnie pod gołym niebem. Przemawia za nim atrakcyjna cena i na tym kończą się pozorne zalety. Dlatego certyfikowane drewno konstrukcyjne C24 jest zawsze suszone komorowo. Dzięki temu to materiał godny zaufania, o sprawdzonej nośności i odporności. Jeśli budujemy z drewna, nawet w przydomowym ogrodzie, to nie warto na nim oszczędzać. Różnicę zobaczymy gołym okiem po pierwszych wahaniach pogody. Mokre drewno odkształca się, pęka i gnije. A certyfikowane – nie.

Budowę wytrzymałego domku narzędziowego zaczynamy od zakupu certyfikowanego drewna konstrukcyjnego. Na zewnątrz potrzebna będzie podbitka świerkowa, która posłuży nam za elewację. Przyda się też kolorowa lazura do jej impregnacji, aby drewno zaraz nie poszarzało od promieniowania UV i zachowało swoje walory przez cztery pory roku. Przecież nie będziemy go rozbierać na koniec wakacji i za rok składać od nowa. W tym celu sprawdzi się lazura olejna Saicos, która różni się od standardowego oleju tym, że posiada w składzie biocydy. Chronią drewno przed szkodliwym działaniem grzybów, zgnilizną oraz pleśnią, a w ogrodzie zazwyczaj panuje wilgoć. Zaimpregnowany domek odwdzięczy się pięknym wyglądem i długotrwałym użytkowaniem — mówi Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska.

Parafrazując popularne powiedzenie — im dalej w ogród, tym więcej sprzętów. Motyka, łopata i wąż ogrodowy to nie wszystko, co będzie nam potrzebne.

Jeżeli planujemy przechowywać w domku drogi grill, traktorek ogrodowy, robota koszącego, elektronarzędzia lub inne cenne przedmioty — warto pokusić się o malowanie maszynowe połączone z impregnacją przeciwogniową (NRO). Warto wiedzieć, że kupując drewno w JAF Polska możemy zamówić ją od razu. Wybieramy wówczas 1 z 7 kolorów lazury i odbieramy materiały zabezpieczone w klasie niepalności B-s2d0, a nawet B-s1d0. Gotowe do montażu. Dotyczy to desek elewacyjnych (w tym podbitek i łat), desek tarasowych (z modrzewia syberyjskiego oraz świerku), jak i całej gamy drewna konstrukcyjnego (litego, KVH, BSH). No cóż, przezorny zawsze ubezpieczony — podpowiada Sławomir Perliński z JAF Polska.

Nic się nie marnuje

Obróbka drewna kojarzy się bardziej z odprężającym hobby, aniżeli przemysłowym procesem. W przeciwieństwie do metalu — nie trzeba niczego spawać z butlą wybuchowego gazu. Nawet drewniane wióry (w przeciwieństwie do opiłków) są miłe w dotyku. Dlatego do budowy małej architektury ogrodowej można przystąpić bez stalowej konstrukcji. Zamiast tego, warto zakupić certyfikowane drewno budowlane, z którego wykonacie również solidną pergolę, carport, huśtawkę dla dzieci lub  cały plac zabaw. Nie trzeba też nic betonować. Potrzeba większych donic? Wystarczy sięgnąć po deski pozostałe z budowy tarasu i zbić je samemu. Z drewnem nic się nie marnuje, a raz użyte materiały można wykorzystać ponownie.

Aby uniknąć nudy – już teraz w asortymencie JAF Polska możecie poszukać drewnianych elementów, które wykorzystacie w ogrodzie. Ograniczenie stanowi jedynie wyobraźnia, pogoda za oknem oraz powierzchnia posiadanej działki.

Do dzieła, ku chwale ogrodu!

JAF działa na rynku od ponad siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce firma rozpoczęła w 2008 roku. Jest dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a ponad 70-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów stawia JAF na pozycji jednego z liderów tej branży.