Drzwi do wnętrza stylu

Drzwi, jako nieodzowny element aranżacyjny, na przestrzeni wieków dynamicznie dostosowywały się do zmieniających się potrzeb, trendów i gustów. A w dzisiejszych czasach, wraz z rozwojem technologii i większą dostępnością różnorodnych materiałów, mamy do wyboru szeroki wachlarz stylów oraz wzorów stolarki drzwiowej. Ekspertki Galerii Wnętrz DOMAR – Aldona Mioduszewska i Sylwia Gulewicz-Wysocka przedstawiają historię drzwi, a także porównują obecne trendy i podpowiadają, jak wybrać odpowiednie drzwi do każdego wnętrza.

Drzwi Barański – System Loft Wood fot. Drzwi.pl/Galeria Wnętrz DOMAR

Od surowych barier do dzieł sztuki

  Pierwsze drzwi pojawiły się wiele tysięcy lat temu. Te najstarsze na świecie pochodzą z Mezopotamii, z okresu około 2000 roku p.n.e. i zostały odkryte w starożytnym mieście Nippur, które znajduje się na terenie dzisiejszego Iraku. Jak wyjaśnia Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu we wrocławskiej  Galerii Wnętrz DOMAR, zostały one wykonane z drewna i były bogato zdobione ornamentami oraz reliefami. Zaprezentowane na nich były sceny z życia króla oraz motywy mitologiczne, co odzwierciedlało wierzenia i wartości tej starożytnej cywilizacji. Co ciekawe, były to drzwi świątynne, przez które mogli przejść do sanktuarium tylko władcy i najwyżsi kapłani.

Znalezisko to jest niezwykle cenne dla badaczy historii i archeologów, ponieważ daje unikalny wgląd w sztukę, rzemiosło i styl życia starożytnych mieszkańców Mezopotamii. Stanowią także dowód na to, że dawne społeczności przywiązywały wagę do sztuki zdobniczej i architektury nawet w przypadku tak codziennego elementu, jakimi są drzwi.

Aspekt estetyki i zdobienia stolarki drzwiowej kontynuowany był także w średniowieczu, gdzie drzwi ozdabiano za pomocą rzeźbionych elementów, co stało się charakterystyczne dla gotyckiej architektury. Ekspertka Galerii Wnętrz DOMAR dodaje, że w kolei w epoce renesansu, drzwi zyskały na znaczeniu jako medium artystyczne.

Drzwi wewnętrzne DRE Supreme by K.Miruć City fot. Bel-pol/Galeria Wnętrz DOMAR

Przykładem tego są słynne dzieła mistrzów takich jak Donatello czy Ghiberti. Wraz z rozwojem sztuki i wzornictwa, w okresie baroku, rokoko i klasycyzmu, drzwi były wciąż projektowane zgodnie z duchem epoki. Dopiero rewolucja przemysłowa oraz masowa produkcja pozwoliły na większą dostępność stolarki.

Wejście do obecnych trendów

Współczesne wzornictwo drzwiowe jest efektem połączenia tradycji z nowoczesnością. Modne drzwi cechuje minimalizm, naturalne materiały, nowoczesne technologie, szklane akcenty oraz oryginalne wzory. Wśród popularnych modeli znajdziemy drzwi o prostych liniach i gładkich powierzchniach, wykonane z drewna, bambusa lub ekologicznych materiałów.

Wartościowe są również drzwi z szklanymi wstawkami, które wprowadzają więcej światła i przestrzeni. Ponadto, ciekawe połączenia kolorystyczne oraz nietypowe wzory pozwalają nadają indywidualny charakter drzwiom i wnętrzom.

Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR jako  przykład wskazuje drzwi o modelu łamanym. Jest to model  dwuelementowy podzielony symetrycznie, bez zamka, otwierany za pomocą okrągłego pochwytu. Drzwi z tej kolekcji świetnie sprawdzą się jako zamknięcie do garderoby w sypialni lub spiżarki w kuchni, i wszędzie tam, gdzie klasycznie otwierane skrzydła kolidowałyby z innymi drzwiami lub meblami .

Warto wspomnieć, że dla wielbicieli drzwi klasycznych z zamkiem, idealnym rozwiązaniem będą  drzwi dwuelementowe podzielone asymetrycznie z klasycznym zamkiem w skrzydle i zaczepem w profilu ościeżnicy. Co więcej, samych możliwości kolorystycznych jest ogrom – mnóstwo odcieni wybarwienia drewna – a także możliwość zamówienia wybranego modelu w bieli, antracycie, szarościach, czerni lub w dwóch rodzajach pokrycia betonowego.

Jak dobrać drzwi?

Jak wyjaśnia Sylwia Gulewicz-Wysocka, oprócz dopasowania stylu drzwi do charakteru i wystroju wnętrza w celu zachowania spójności aranżacji, muszą być one przede wszystkim wysoce funkcjonalne. Należy również uwzględnić materiał, z którego wykonane są drzwi, aby zapewnić sobie trwałość i walory estetyczne.

  Ważne są odpowiednie wymiary drzwi, aby umożliwić bezproblemowy montaż i komfortowe użytkowanie. Bezpieczeństwo to kolejny istotny czynnik, według którego należy wybierać modele z solidnymi zamkami i systemami ochrony przed włamaniem. Dodatkowo, miejmy również na uwadze parametry izolacyjności akustycznej, szczególnie w przypadku drzwi do pomieszczeń wymagających ciszy. Przemyślane zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak systemy inteligentnego otwierania czy zdalne sterowanie, mogą także wpłynąć na wygodę użytkowania drzwi. Ostatecznie warto porównać różne oferty pod względem kosztu i jakości wykonania, a także sprawdzić dostępność gwarancji i serwisu posprzedażowego, aby mieć pewność, że wybrane drzwi spełnią nasze oczekiwania przez długie lata użytkowania.

Drzwi Barausse Tip Inner c1 fot. REMOS EXCLUSIVE DOORS/Galeria Wnętrz DOMAR

W ciągu tysiącleci, drzwi przeszły długą drogę, stając się aktualnie praktycznym i funkcjonalnym elementem w naszych domach, ale także wyrazem naszego gustu oraz stylu.  Aby znaleźć idealny model, warto odwiedzić salony producentów zlokalizowane we wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, gdzie znajdziemy bogaty wybór różnych modeli, spełniających różnorodne preferencje i potrzeby.

A więcej szczegółów na temat historii, stylów oraz samego doboru odpowiednich drzwi znajdziemy w webinarium, w którym ekspertki Galerii Wnętrz DOMAR przybliżają te kwestie w ciekawy i przystępny sposób:

O Galerii Wnętrz DOMAR:

Wrocławska Galeria Wnętrz DOMAR to największa galeria wyposażenia wnętrz w Polsce. Na 24 000 m² swoje stoiska ma ponad 100 najemców, którzy mają w swojej ofercie produkty wyposażenia wnętrz i materiałów wykończeniowych – począwszy od mebli, poprzez dekoracje, wyposażenie kuchni, podłogi, dywany, firany, zasłony, tapety, oświetlenie, kominki, drzwi, schody czy okna a nawet systemy do inteligentnych domów. Ponadto w Galerii Wnętrz DOMAR znajdują się: market Biedronka i drogeria Rossmann a także restauracja, klub fitness, szkoła tańca, bank i apteka. www.DOMAR.pl