Fasada Roku 2023 – to oni wybiorą zwycięzców

Już po raz siedemnasty budynki z całej Polski stają do rywalizacji o prestiżowy tytuł Fasada Roku. Każda edycja konkursu organizowanego przez firmę Baumit jest licznie obsadzona, a stawka bardzo wysoka, dlatego o wyborze zwycięzców decyduje specjalnie powołane jury. Oto, kto w tym roku zasiądzie w gronie jurorów, by wyłonić najlepsze elewacje w naszym kraju.

Konkurs Fasada Roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży architektoniczno-budowlanej. Jego uczestnicy to budynki z elewacją wykończoną systemem Baumit (ociepleń, tynkowym lub renowacyjnym).

Trwa nabór zgłoszeń

Tegoroczna edycja wystartowała 1 kwietnia pod honorowym patronatem Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). Do 30 września trwa nabór zgłoszeń od architektów, biur projektowych, inwestorów oraz wykonawców. Aktualnie w grze jest ponad 206 realizacji z różnych regionów Polski.

Zwycięzców wytypują eksperci

W skład komisji, która wejdzie do gry w listopadzie br., wchodzą przedstawiciele branży budowlanej, architektonicznej oraz prasy branżowej. Jej zadaniem będzie wyłonienie zwycięzców w każdej z pięciu kategorii: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek po termomodernizacji, budynek niemieszkalny nowy, budynek zabytkowy po renowacji.

Listę jurorów konkursu Fasada Roku 2023 otwierają architekci:

 • dr Jerzy Poniewierka – Zakład Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej,
 • Józef Białasik – B2 Studio, Kraków
 • Daniel Bielski – Archi+, Białystok
 • Piotr Buśko – Biuro Usług Architektonicznych “Profil”, Chorzów
 • Jan Chwedczuk – wiceprezes SARP o. Warszawa, APA Wojciechowski
 • Marcin Dziewoński – Dziewoński, Łukaszewicz – Architekci, Wrocław
 • Tomasz Janiszewski – BJK Architekci.
 • Wojciech Krawczuk – Front Architects, Poznań
 • Wojciech Targowski – FORT Targowski, Gdańsk
 • Hubert Wąsek – Pracownia Architektoniczna Hubert Wąsek, Kraków

Duże doświadczenie zdobyte przy realizacji wielu, rozmaitych projektów architektonicznych oraz współpraca z takimi organizacjami branżowymi jak Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) czy Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) z pewnością pomogą w ocenie kandydatów do tytułu Fasada Roku 2023 i wyborze zwycięzców.

Środowisko dziennikarskie w jury konkursu Fasada Roku 2023 reprezentują:

 • Anna Okołowska – szef działu „Architektura i wnętrza” w redakcji miesięcznika „Murator”
 • Edward Hardt – wydawca i redaktor naczelny kwartalnika „Renowacje i Zabytki”.

Grono jurorów zamyka Jacek Czyżewicz – Prezes Zarządu firmy Baumit.

Taki skład sędziowski gwarantuje, że ze zwycięstwa w konkursie będą cieszyć się najlepsi. Wykorzystując swoją wiedzę, eksperci będą oceniać zastosowaną kolorystykę oraz strukturę podkreślające walory budynku oraz jego korelację z otoczeniem. Wezmą także pod uwagę dbałość o detale architektoniczne, a w przypadku budynków po renowacji, także poszanowanie ich historycznej tradycji.

Wysoka stawka

Budynek, któremu jury przyzna najwyższą ocenę w danej kategorii, otrzyma tytuł „Fasada Roku 2023”, a zgłaszający nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł. Ale jest coś jeszcze – pewne miejsce w Baumit Life Challenge 2024 – międzynarodowej odsłonie elewacyjnych zmagań. Tu stawka jest jeszcze wyższa, bo uczestnicy będą walczyć o tytuł Europejskiej Fasady Roku i jeszcze wyższe nagrody finansowe.

Internauci też mają głos

Głos w konkursie będą mieli nie tylko członkowie specjalnie powołanego jury, lecz także internauci, który stworzą swój własny ranking fasad. Na stronie internetowej www.fasadaroku.baumit.com trwa plebiscyt, w ramach którego każdy może ocenić dowolną ilość kandydatów, przyznając im ocenę od 1 do 5 gwiazdek. Realizacje z najwyższą notą, otrzymają specjalny tytuł „Wyróżnienie Internautów”.

Idea, którą warto wspierać

Konkurs Fasada Roku już od 2007 roku nagradza budynki, które poprzez swoją architekturę i sposób wykończenia elewacji korzystnie wpływają na otaczający nas krajobraz. Jego idea każdego roku spotyka się z uznaniem środowisk branżowych. Patronat honorowy nad aktualną edycją wydarzenia objęły: Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Medialnie wspierają ją redakcje takich periodyków jak: Architektura & Biznes”, „Architektura Murator”, „Budujemy Dom”, „Dom z ogrodem”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, „TerazDom”, „Zawód:Architekt” oraz portali internetowych: architekturadzisiaj.pl, budnet.pl, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, obud.pl, sztuka-architektury.pl i terazdom.pl.

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

www.instagram.com/baumit.polska