Fornir kamienny – hit wnętrzarski 2023. Jak wprowadzić go do naszego wnętrza?

Wielkoformatowe panele i gresy podbiły serca miłośników stylowych wnętrz już kilka lat temu. Na rynku znajdziemy gresy przypominające wzorem i strukturą m.in. beton lub marmur. Niestety, gresy wielkoformatowe są ciężkie i łatwe do zniszczenia. Jednak nic straconego – jeżeli marzymy o takim rozwiązaniu w lżejszej i przystępniejszej formie, warto zainteresować się fornirem kamiennym. Można z niego wyczarować prawdziwe cuda!

Fornir kamienny idealnie nadaje się do oklejenia każdej powierzchni w naszym mieszkaniu ścian, elewacji, obudowy wanien, pryszniców, drzwi, kominków, blatów, a nawet mebli. Jeżeli marzy nam się skandynawska lub loftowa przestrzeń to fornir kamienny idealnie sprawdzi się w naszym mieszkaniu. Tak samo jak w przypadku gresów wielkoformatowych, wyglądem może on przypominać kamienne wzory dzięki czemu nada pomieszczeniom wyjątkowego, surowego charakteru.

Fornir kamienny, czyli…?

Fornir kamienny to 100% ekologiczny materiał wykonany z cienkich warstw skał łupkowych, które zostały rozwarstwiane i wzmocnione włóknem szklanym oraz żywicą poliestrową. W dotyku może przypominać nam tapetę ścienną. Materiał z łatwością przetransportujemy do naszego mieszkania, ponieważ jest lekki, elastyczny i wodoodporny, a jego grubość nie przekracza 3mm. Fornir kamienny idealnie nadaje się do stosowania zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz, na np. elewacji budynku.

Kiedy i jak używać forniru kamiennego

Możliwości wykorzystania forniru kamiennego są nieograniczone. Jego właściwości chronią jego strukturę przed zawilgoceniem i pękaniem, dlatego pięknie będzie wyglądał na elewacji naszego domu podkreślając np. drzwi wejściowe. Kamienna “tapeta” może odmienić wygląd także naszej niemodnej już łazienki. Z pomocą fachowca, fornir możemy również podświetlić i zrobić z niego ścienną dekorację w salonie lub przedpokoju.

Jeśli spojrzymy na fornir kamienny i dostępne na rynku wzory, na pewno skojarzy nam się on z wnętrzem łazienki lub kuchni. Oczywiście nadaje się on do montażu w tych pomieszczeniach ze względu na swoją wodoodporność. Ja jednak polecam nieco puścić wodze fantazji i pobawić się tym materiałem. Fornir kamienny rock spring dostepny w Castoramie może być pięknym wykończeniem np. obudowy kominka. Z kolei fornir kamienny forest fire świetnie podkreśli charakter naszego nowoczesnego tarasu – mówi Tomasz Perzyna, ekspert Castoramy.

Styl 2023 roku

Trendy na 2023 rok to minimalizm w barwach i dodatkach. Kamienne wzory idealnie wpisują się w ten klimat. Fornir jest niezwykle wdzięcznym materiałem, który – jak się okazuje – może zostać wykorzystany w wielu miejscach. Jest to też dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą planować remonty w duchu „zero waste”, bowiem niewykorzystany produkt może zostać z powodzeniem wykorzystany w innych aranżacjach!