Jak budować dom w obecnych realiach?

Budowa domu może obecnie przyprawić niektórych inwestorów o zawrót głowy. Z jednej strony mają na uwadze wciąż niepewną sytuację na rynku budowlanym i kredytowym oraz rosnącą inflację, a z drugiej słychać głosy, że to doskonały czas na rozpoczęcie inwestycji. Jak zatem budować dom w 2023 roku? Sprawdźmy, czym kieruje się Agnieszka Jerzyk, złota medalistka olimpijska i wielokrotna mistrzyni świata i Europy.

Planowanie i budowa domu wymagają od inwestorów nie tylko starannego przygotowania i pewności dostępnych źródeł finansowania inwestycji, ale przede wszystkim gruntownego zrozumienia aktualnej sytuacji na rynku budowlanym. Wzrost cen materiałów, wysokie koszty wykonawców czy niepewność dotycząca ogólnej sytuacji gospodarczej, może odstraszyć wielu inwestorów od rozpoczynania nowych inwestycji. Czy budowa domu wciąż stanowi korzystną decyzję?

TAK dla budowy domu

Budowa domu jednorodzinnego w 2023 roku wciąż może być opłacalna. Tego zdania jest Agnieszka Jerzyk, ambasadorka marki AWILUX. Zdecydowała się na tego typu inwestycję ze względu na większe pole do negocjacji, szerszy dostęp do wykwalifikowanych ekip budowlanych oraz aktualne ceny materiałów budowlanych, które po uwzględnieniu inflacji, są na ten moment korzystne.

  – Jest to mało prawdopodobne, by koszty materiałów i usług budowlanych zmalały. Jednak może być tak, że nie rozpoczynając budowy teraz, w dalszej perspektywie czasu możemy tego żałować, gdy ceny jeszcze mocniej poszybują w górę. Co więcej, nie mieliśmy problemu ze znalezieniem bardzo dobrych fachowców, a jak wiemy, często to znalezienie dobrej ekipy stanowi klucz do sukcesu. Zależy nam także na tym, by zdążyć nacieszyć się domem i pomieszkać w nim razem z córką, nim ta wyfrunie z domu – wyjaśnia Agnieszka Jerzyk

Co ważne, choć decyzja o wyborze lokum jest wysoce indywidualna, za budową domu przemawia więcej aspektów – od bycia tańszą alternatywą w porównaniu do zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, po większą prywatność, przestrzeń, dostępność zieleni i światła, aranżacyjność wnętrz czy mniejszy hałas.

– Wybór pomiędzy domem a mieszkaniem jest bardzo indywidualny, stąd powinniśmy kierować się własnymi potrzebami. Jednak jeżeli ktoś kocha naturę, ciszę i przestrzeń – tak jak ja – to zdecydowanie wybierze dom – dodaje.

Jak budować dom w 2023 roku?

Budowa domu w 2023 roku różni się od tej rozpoczętej rok czy dwa lata temu. Na pewno jest to odczuwalne w naszych portfelach – ze względu na inflację, koszt takiej inwestycji jest większy, niż lata wcześniej. Z tego względu, wielu inwestorów rezygnuje z dodatkowych udogodnień, tym samym zmniejszając bieżące koszty budowy. Jednak mimo tego, na niektóre rozwiązania możemy się zdecydować w późniejszych latach. Jeżeli zatem zależy nam na szybkim zamieszkaniu w nowym domu, skoncentrujmy się na tym, co jest niezbędne.

Obecnie jednym z najważniejszych aspektów jest energooszczędność. Przy trwającym wzroście cen energii, warto zwrócić uwagę na to, by dobrze ocieplić daną inwestycję, a także wybrać bardzo dobre okna i ekonomiczny sposób ogrzewania domu.

Będziemy skłaniać się ku ociepleniu w technologii PIR, a nie z wykorzystaniem tradycyjnego styropianu. W przypadku doboru stolarki okiennej, zdecydowaliśmy się na okna AWILUX. Natomiast jeżeli chodzi o sposób ogrzewania, jest to jeszcze kwestia otwarta – wyjaśnia Agnieszka.

Okna i światło

Sportsmenka wskazuje także, że warto wybierać nowoczesne technologie, które są zarazem bardziej ekologiczne. Osobiście stawia na obszerne przeszklenia, które dają dużo naturalnego światła oraz pozwalają nam być bliżej natury.

Nowoczesne okna dają ogromny potencjał do wykorzystania światła słonecznego w życiu codziennym. Dzięki technologii, mamy możliwość stworzenia komfortowych wnętrz, które zapewnią nam odpowiednie warunki do odpoczynku, jak i do pracy. W projekcie domu warto zatem uwzględnić jak największą liczbę przeszkleń, które pomogą nam w doświetleniu przestrzeni i zmniejszą konieczność przebywania w sztucznym świetle lamp – tłumaczy Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.

Poza światłem, do domów powinniśmy także wpuszczać jak największą ilość świeżego powietrza. Choć wydaje się to oczywiste, pamiętajmy o tym, że spędzając więcej czasu w domu, ograniczamy wiele codziennych aktywności, w tym przemieszczanie się do i z pracy. A powietrze, zupełnie jak światło, ma wpływ na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniego klimatu w czterech ścianach domu.

Budowanie domu w obecnych realiach to mimo wszystko bardzo dobra inwestycja na przyszłość. Jednak pamiętajmy, że sam dom powinien nie tylko nowocześnie wyglądać, lecz także służyć mieszkańcom oraz środowisku. Z tego względu wyposażmy go w szereg energooszczędnych, ekologicznych rozwiązań, które zwiększają nasz codzienny komfort oraz pozwolą na znaczne oszczędności.  Nowoczesny dom to również solidne, trwałe materiały. Szczególne znaczenie mają przeszklenia, które zajmują znaczną powierzchnię ścian budynków. Wybór stolarki klasy premium – takich jak rozwiązania AWILUX –  daje gwarancję wysokich walorów wizualnych i pozwala na zmniejszenie rosnących rachunków.

Dodatkowe informacje o firmie AWILUX:

AWILUX Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy Schüco. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają nowoczesne i zautomatyzowane linie produkcyjne, a także wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem AWILUX Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.:  dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. AWILUX Polska działa z powodzeniem w Polsce i Niemczech. Na rynku polskim firma buduje sieć salonów firmowych. Wszyscy partnerzy biorą udział w regularnym procesie szkoleń z systemów Schüco  oraz nowoczesnych technik montażu. Dzięki temu AWILUX dąży do tego, by pozostać ważnym i rzetelnym partnerem w realizacjach planów i inwestycji przez wiele następnych lat.