Jak rozplanować prace budowlane podczas upałów? Porady ekspertów Weber

Sezon letni to okres, w którym najczęściej wykonuje się prace remontowe i wykończeniowe na zewnątrz budynku. Wysokie temperatury wydają się być niemal idealne do przeprowadzenia tego typu działań. Czy na pewno tak jest? Jak rozplanować prace budowlane podczas upałów? Kiedy pracować, a kiedy poczekać? Eksperci marki Weber radzą jak skutecznie i efektywnie prowadzić prace elewacyjne, podłogowe i hydroizolacyjne.

Ocieplenie budynków a wysokie temperatury

Ocieplanie budynku to praca, którą można prowadzić wyłącznie w dodatnich temperaturach. Prace elewacyjne, należy rozpocząć jeszcze o wschodzie od wschodniej strony budynku. Działania należy przeprowadzać tak, aby uniknąć nadchodzących promieni słonecznych, zmieniając systematycznie strony budynków. Ocieplenia budynków należy przeprowadzać tylko przy wysokich temperaturach, jednak te nie mogą przekraczać w cieniu 25°C, a w przypadku klejenia i szpachlowania 30°C.

Przed aplikacją produktów, niezwykle istotny jest proces mieszania produktów do nakładania na elewację. Należy pamiętać, że przy wysokich temperaturach kleje mieszamy z zimną wodą” – mówi Krzysztof Siemak, kierownik produktu systemy fasadowe Weber

Systemy podłogowe a upały

Prace podłogowe, podobnie jak elewacyjne, najlepiej rozpocząć bardzo wcześnie, pomiędzy 4 a 5 rano, kiedy latem jest najchłodniej, a podłoże nie jest jeszcze nagrzane i zakończyć jeszcze przed południem. Co więcej, skrócony czas obróbki wymaga szybszego działania, a co za tym idzie do tego typu prac konieczne może być zatrudnienie większej liczby osób.

Przygotowując do aplikacji materiały podłogowe, które należy wymieszać z wodą, warto pamiętać, aby miała ona jak najniższą temperaturę. „Do mieszania produktów podłogowych w upały zaleca się użycie bardzo zimnej wody, dlatego dobrą metodą jest zlanie z rur nagrzanej wody. W ekstremalnych warunkach, podczas wysokich temperatur, wodę przeznaczoną do mieszania można również schłodzić kostkami lodu” – mówi Krzysztof Burza, kierownik produktu systemy podłogowe Weber.

Tak przygotowane podkłady wylewamy na remontowaną powierzchnię, którą następnie warto zabezpieczyć warstwą ochronną. Należy do tego użyć gotowych produktów, takich jak weber.floor HB protect lub pielęgnować “na mokro”, zraszając powierzchnię wodą, aplikowaną poprzez ułożoną na powierzchni geowłókninę lub maty jutowe. W przypadku tradycyjnych jastrychów, ochronę należy rozpocząć stosunkowo szybko, jeszcze przed pełnym związaniem podłóg.

Jeśli do pielęgnacji podłogi używamy folii, to najlepiej wybierać taką o jasnym kolorze. „Ciemne folie nie sprawdzą się ze względu na to, że bardzo mocno się nagrzewają, przez co zwiększają temperaturę jastrychu, powodując naprężenia termiczne” – radzi Krzysztof Burza. Do przykrywania podłogi latem idealnie sprawdzą się jasne folie bąbelkowe, którymi nakryć należy całą remontowaną powierzchnię, tak aby nie wysychała.

Hydroizolacja nie mniej ważna

Obok prac przeprowadzanych na podłogach czy przy elewacjach, nie mniej ważna okazuje się być hydroizolacja. Jednak również tutaj należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, które mają wpływ podczas aplikacji w trakcie upałów. „W godzinach porannych warstwę hydroizolacyjną aplikujemy na zachodniej stronie budynku, a po południu – wschodniej. Po południu prace wykonujemy wyłącznie na północnej stronie. Prace wykończeniowe strony południowej zaleca się wykonywać rano lub chwilę przed zmierzchem, stosując specjalne siatki osłaniające” – tłumaczy Michał Bucik, kierownik produktu systemy hydroizolacji Weber.

Podobnie jak w przypadku produktów do podłóg i elewacji, podczas upałów materiał hydroizolacyjny na bazie mineralnej należy wymieszać tylko z zimną wodą, a do jego aplikacji stosować osłony lub maty nawilżające. W przypadku ekstremalnych temperatur lepiej na pewien czas przerwać prace niż dopuścić do spękania lub gwałtownego przesuszenia powłoki.

Upały stwarzają również ograniczenia w aplikacji powłok bitumicznych. Układając harmonogram prac należy kierować się podobnymi zasadami jak dla materiałów mineralnych (wybierać pory dnia o niższej temperaturze, nanosić powłoki w miejscach nienasłonecznionych, itp.) oraz uwzględnić krótszy okres wiązania materiałów. Konieczne jest monitorowanie pogody i zakończenie prac na kilka godzin przed nadejściem opadów deszczu, które w okresie letnim są częstym zjawiskiem.