Jak wypełnić dom światłem? Sprawdź, co radzi ekspert

Nowoczesne i inteligentne systemy oświetlenia umożliwiają wykorzystanie światła na wiele sposobów. Każde pomieszczenie w domu może zyskać na atrakcyjności i funkcjonalności dzięki kreatywnym rozwiązaniom. Przedstawiamy kilka inspiracji. 

Scenariusze świetlne, którymi możemy operować w domu, zależą od naszej własnej kreatywności i inicjatywy. Nowoczesne systemy pozwalają na pewnego rodzaju zabawę światłem w każdym z pomieszczeń – na przykład poprzez łączenie oświetlenia ogólnego z precyzyjnym, które podkreśli detale. Doświetlenie takich elementów jak krawędzie, schody, szuflady od wewnątrz czy stworzenie efektu lustra, pozwoli wydobyć dodatkowe walory naszej przestrzeni. Tym samym łóżko poza swoją naturalną funkcją spania, może uatrakcyjnić wnętrze sypialni, a właściwe oświetlenie blatu roboczego sprawi, że przyrządzanie posiłków będzie jeszcze przyjemniejsze.

Światło w kuchni, które bije z wnętrza

W kuchni na co dzień dzieje się wiele – nie bez powodu nazywa się ją ,,sercem domu’’. Istotne, abyśmy czuli komfort korzystania z niej o każdej porze dnia – gdy szykujemy posiłki do szkoły, gotujemy obiad czy szukamy przedmiotów w szufladzie po zmroku. Pomaga w tym odpowiedni dobór oświetlenia. Poza funkcjonalnością, przy jego wyborze istotny jest także design. Warto wiedzieć więc jak sprawić, aby kuchenna przestrzeń była klimatyczna, a zarazem by przyjemność z przygotowywania w niej posiłków była jeszcze większa.

W kuchni zastosowanie znajdą różne rodzaje oświetlenia – przykładowo ogólne, włączane od razu po wejściu czy funkcyjne, służące do rozjaśnienia powierzchni blatu. Zastosowanie opraw (liniowych lub punktowych) z mlecznym kloszem pozwoli na optymalne rozproszenie światła. Dzięki temu unikniemy efektu odbicia na powierzchniach, co zwiększy komfort i bezpieczeństwo podczas gotowania. Warto pamiętać także o wykorzystaniu właściwej temperatury barwowej. Tutaj doskonale sprawdzi się ta neutralna, a więc od 3000 do 5000 Kelwinów, która oddaje kolory w sposób mocno zbliżony do naturalnego.

Aranżacja wnętrz to konieczność zadbania o każdy detal. Oprócz funkcjonalnych mebli, bogatej palety kolorów, które możemy położyć na ścianach i niezliczonych dodatków, które urozmaicają wnętrze, warto zadbać o właściwe oświetlenie każdej wnęki. – Światło odgrywa ważną rolę przy projektach mieszkań i domów. Nadaje ostatecznego sznytu każdemu pomieszczeniu, pozwala wydobyć dodatkową jakość i funkcjonalność mebli oraz inaczej postrzegać przestrzeń. Inteligentne systemy oświetlenia, jak Loox5, pozwalają na wykorzystanie światła w nietuzinkowy sposób. Możemy łączyć światło ogólne z punktowym czy dekoracyjnym i tworzyć porządny klimat we wnętrzu. Taśmy LED czy oprawy Multi-White zmieniające temperaturę barwową pozwalają na swobodne operowanie światłem i dostosowanie go do naszych potrzeb – dopowiada Wojciech Olchówka z Häfele Polska.  

Przedmioty, po które sięgamy do szuflady, powinny być zawsze na wyciągnięcie ręki. Wykorzystanie w tym celu opraw sterowanych sensorowo poprawi widoczność, zwłaszcza przy przygaszonym oświetleniu ogólnym. Światło, które włącza się i wyłącza po otwarciu szuflady to rozwiązanie, które pozwala działać intuicyjnie, a przede wszystkim komfortowo i bezpiecznie.

Kuchnia to także różne formy zabudowy, które warto podkreślić. Oświetlenie górnych szafek będzie doskonałym uzupełnieniem tego ogólnego. Wykorzystanie do tego celu taśm LED pozwoli utworzyć przyjemny ambient. Możemy umieścić je w cokole górnym, zamontować pod półką, nad blatem roboczym, we wnęce szafki czy w szufladzie. Dobrze dobrane światło ułatwi orientację, a także sprawi, że praca w przestrzeni roboczej będzie jeszcze lepsza.

Światło, o jakim nie śniliście

Sypialnia to przestrzeń relaksu i odpoczynku. To tam wypoczywamy i ładujemy baterie. Światło może tu zostać wykorzystane do stworzenia nastroju sprzyjającemu regeneracji. – Dzięki rozwiązaniom, które oferują nowoczesne systemy oświetlenia, możemy sprawić, że nasza sypialnia nie będzie nudna. Możemy podświetlić łóżko od spodu przy użyciu taśmy LED, dzięki czemu uzyskamy efekt lewitującego mebla. Jeśli umieścimy światło nad zasłoną, dodamy pomieszczeniu atmosfery, a dodatkowo podkreślimy drapowanie materiału oraz jego kolor. Istotne jest także światło w garderobie – warto zastosować w niej taśmy silikonowe LED, które oświetlą wnętrza szafek i półek. Dzięki temu szukanie ubrań o poranku będzie znacznie łatwiejsze – mówi Wojciech Olchówka, ekspert ds. oświetlenia Häfele.

Światło w czystej postaci w łazience 

W łazience pełnej światła kąpiel czy prysznic będą jeszcze bardziej relaksujące niż wcześniej. Możemy ją zamienić we własne domowe SPA. Oświetlenie krawędzi mebli tworzy atmosferę wypoczynku, przywodząc na myśl horyzont i widok zachodzącego słońca. Do uzyskania przyjemnej, intymnej atmosfery we wnętrzu warto zastosować punktowe reflektory o regulowanej intensywności.

Warto wiedzieć, że połączenie światła ogólnego i akcentującego zmienia postrzeganie przestrzeni. Przykładowo zastosowanie taśm LED pod szafkami sprawi, że meble nabiorą lekkości, a umieszczenie ich obok lustra pozwoli nam w bardziej komfortowy sposób wykonywać codzienne zabiegi pielęgnacyjnie. Dzięki ich wszechstronnym zastosowaniom, przy pomocy opraw wpuszczanych oraz nawierzchniowych, możemy także doświetlić półki i wnęki, w których przechowujemy kosmetyki. Do łazienki polecamy najbardziej światło jasne, mocne i neutralne, a więc od 3000 do 5000 Kelwinów.


Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach. Firma ma ponad 160 tys. klientów na całym świecie, 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.