Jak zrobić szachownicę na podłodze?

Szachownica to popularny dekoratorski motyw chętnie wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Zastosowana na dużych powierzchniach przyciąga wzrok wyrazistym wzorem, z brawurą ozdabiając wnętrze. Klasyką gatunku jest czarno-biała kratka, która z powodzeniem sprawdzi się między innymi na podłodze. Podpowiadamy, jak samemu wykonać ten deseń i stworzyć aranżację, której zwyczajnie nie da się nie zauważyć.

Gdy przychodzi czas na renowację wnętrza, warto pomyśleć także o podłodze. Prawdziwe, naturalne drewno starzeje się z niebywałym wdziękiem, zachowując swój szlachetny charakter, dlatego zamiast zrywać wysłużone deski, można je po prostu przemalować. Oryginalny wzór szachownicy na podłodze w ponadczasowym czarno-białym duecie świetnie sprawdzi się w aranżacjach w stylu vintage. Biorąc pod uwagę, że kratka to motyw sam w sobie odważny, najlepiej zaprezentuje się w spokojnej, niekrzykliwej scenerii i w towarzystwie wykonanych z drewna mebli.

1. Przygotowanie szablonu

Pierwszy krok ku pięknej szachownicy na podłodze to wykonanie szablonu i dopasowanie wielkości kratki na podłodze. Wzór kwadratów można przygotować z tektury, wycinając je w wybranym rozmiarze.

2. Rysowanie i oklejanie kwadratów

Jeśli wzór ma być wykonany na świeżo pomalowanej podłodze, np. białą farbą, trzeba się wcześniej upewnić, czy poprzednia warstwa dobrze wyschła. Najlepiej dać sobie czas i odczekać co najmniej tydzień, by mieć pewność, że taśma maskująca nie zostawi żadnych śladów. W przypadku gdy wzór ma się pojawić na podłodze już wcześniej malowanej, należy sprawdzić, czy powierzchnia jest czysta i pozbawiona nierówności. Przed rysowaniem wzoru, warto zastanowić się nad ułożeniem kratek. Kwadraty  można bowiem namalować prosto lub na skos, w tzw. karo. Po wybraniu dekoru, trzeba wymierzyć kwadraty i odrysować je na podłodze. Warto okleić je taśmą malarską, mocno dociskając ją do podłogi. Jeśli chcemy otrzymać równe odcięcia, naklejone taśmy powinny na siebie nachodzić. Aby uniknąć pomyłki w kolorze, warto małymi kawałkami taśmy oznaczyć kwadraty, które nie będą malowane.

3. Czas na malowanie

  Przeznaczone do malowania kwadraty należy dwukrotnie pokryć farbą Tikkurila Betolux Akva w kolorze 1928. Najlepiej sprawdzi się wałek z krótkim włosiem lub pędzel z włosiem syntetycznym. Należy pamiętać, by po wyschnięciu ostatniej warstwy farby, usunąć taśmę malarską, odklejając ją pod kątem 45 stopni. Farba Tikkurila Betolux Akva szybko schnie, więc wyłączanie podłogi z użytku na dłuższy czas nie jest konieczne.

  

Szczegółowy instruktaż dotyczący wykonania szachownicy na podłodze przy pomocy farby Tikkurila Betolux Akva dostępny jest na stronie: https://tikkurila.pl/inspiracje/szachownica-na-podlodze.