14 maja 2025 r. w SGH odbędzie się międzynarodowa konferencja „Mieszkanie własne czy wynajmowane? Polityka mieszkaniowa w dobie zmian klimatycznych i społecznych”.
Konferencja prezentuje wyniki badań przeprowadzonych w 2025 roku wśród młodych dorosłych na temat ich preferencji mieszkaniowych. Szerzej jednak dotyczy prowadzonej polityki mieszkaniowej, możliwości, potrzeb i kierunków jej zmiany.
Konferencję otworzy wykład inauguracyjny ministry funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz.
Celem głównym wydarzenia jest upowszechnianie wiedzy o zasadach funkcjonowania rynku mieszkaniowego, sfalsyfikowanie nieudokumentowanych, lecz emocjonalnych poglądów oraz kształtowanie racjonalnych postaw wobec polityki mieszkaniowej przy zrozumieniu jej rozległych uwarunkowań.
Celem szczegółowym konferencji jest omówienie najnowszych trendów, technologii i wyzwań związanych z budownictwem mieszkaniowym, a także zaprezentowanie innowacyjnych rozwiązań i praktyk, które mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju mieszkalnictwa i miast oraz poprawy jakości życia mieszkańców.
W ostatnich latach obserwujemy wzmożony nacisk zarówno polityków, jak i przedstawicieli biznesu na budowę mieszkań przeznaczonych na wynajem zarówno komunalnych, jak i prywatnych. Przeprowadzone badania w roku 2020 (I. Rudzka, M. Bryx) dowiodły, że młodzi dorośli opowiadają się za posiadaniem mieszkania na własność. Aktualne badania mają pokazać, czy trend ten uległ odwróceniu, czy też własność mieszkania jest nadal najważniejsza dla młodych ludzi. Panel, który odpowie na to pytanie poprowadzi dr Izabela Rudzka z Instytutu Finansów Korporacji i Inwestycji, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH.
Jak zaspokoić potrzeby mieszkaniowe, to drugi ważny temat konferencji. Podstawą dyskusji będzie Raport Pracodawców RP wskazujący możliwości zwiększenia podaży mieszkań oraz konieczne zmiany po stronie popytowej. Tez raportu na konferencji będzie bronił ich autor, główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski.
Ważną kwestią dyskutowaną z udziałem władz państwowych, samorządowych, w tym prezesa PFR Nieruchomości oraz ekspertów, będą kierunki polityki mieszkaniowej RP do 2030 roku. Nie będzie łatwo wskazać zalety tej polityki ani jak pozbyć się jej wad. Panel poprowadzi prof. Marek Bryx z Katedry Rynku Nieruchomości i Miasta Innowacyjnego, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH.
Kwestie społeczne mieszkalnictwa z kontekstem ekonomicznym będą przedmiotem dwóch debat.
Organizatorem konferencji jest Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH.
Konferencja odbędzie się 14 maja 2025 roku w godz. 8.30–18.00, w auli VII budynku G SGH, al. Niepodległości 162 w Warszawie. Konferencja będzie odbywała się w języku polskim poza ostatnim panelem po angielsku.