Moda na bezpieczeństwo – środki ochrony indywidualnej zapewniające najlepszą ochronę głowy

Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych elementów, na jakie powinien zwracać uwagę każdy profesjonalista podczas wykonywanej pracy. Środki ochrony głowy, oczu i uszu to podstawa w branżach takich jak budownictwo i instalatorstwo, utrzymanie ruchu, motoryzacja, meblarstwo czy ciesielstwo i stolarstwo. Fachowcy powinni stawiać na kaski, ochronniki słuchu i okulary ochronne najwyższej jakości, które nie tylko zapewnią bezpieczeństwo, ale także komfort użytkowania.

Według danych GUS urazy głowy podczas wypadków przy pracy zajmują 3. miejsce zaraz po urazach kończyn. Przyczyną obrażeń mogą być spadające przedmioty, uderzenia o nieruchome obiekty czy elementy konstrukcji, upadki z wysokości, a także zagrożenia elektryczne. W wielu branżach ważna jest także ochrona twarzy oraz uszu, ponieważ hałas może nieodwracalnie zniszczyć słuch.

Środki ochrony indywidualnej takie, jak rękawice, buty i ubrania robocze zazwyczaj są odpowiednio dostosowane do wykonywanej pracy, po to by zapewniać nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort. Podobnie powinno być także jeśli chodzi o ochronę głowy i twarzy. Kaski, ochronniki uszu i oczu muszą spełniać nie tylko wymogi BHP, ale także samych ich użytkowników. Profesjonaliści korzystają z tych produktów przez cały dzień pracy, zatem muszą być one wytrzymałe, wygodne w użytkowaniu i czyszczeniu. Równie istotny dla wielu firm wykonawczych staje się także nowoczesny design, który wpływa na ich profesjonalny wizerunek mówi Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

Ochrona głowy

Kaski ochronne są niezbędne, by chronić najważniejszy organ naszego ciała oraz okalającą go czaszkę, a także kręgosłup. Odpowiednio dobrany kask może zapobiec powierzchniowym ranom oraz pęknięciu, wgnieceniu czy nawet zmiażdżeniu czaszki i urazom mózgu. Warto wybierać kaski absorbujące energię, wykonane z lekkich materiałów, posiadające dodatkowe udogodnienia w postaci pasków antypotowych czy otworów wentylacyjnych.

Uniwersalne kaski wielofunkcyjne sprawdzą się w branżach związanych z przemysłem czy budownictwem i znajdą zastosowanie m.in w pracy na wysokości. Taki kask powinien mieć krótki daszek, by nie zakłócać widoczności, a także wygodny, regulowany pasek pod brodę. Dobrze, gdy kask jest lekki i ma otwory wentylacyjne, gdyż zapewnia to większy komfort noszenia. W przypadku hełmu spawalniczego należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany, tak by produkt był odporny na gorące odpryski. W każdym kasku, niezależnie od przeznaczenia i branży w jakiej jest stosowany, istotna jest możliwość dopasowania do niego innych środków ochrony indywidualnej, takich jak ochronniki uszu czy osłony twarzy lub oczu radzi Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

Ochrona uszu

Praca w nadmiernym hałasie może być przyczyną pogorszenia słuchu, a także bólów głowy i innych problemów ze zdrowiem. Środki ochrony uszu w postaci zatyczek lub nauszników należy stosować wszędzie tam, gdzie występuje krótko lub długotrwałe natężenie fal dźwiękowych, czyli m.in. na budowie, w maszynowniach czy w pracy przy produkcji. Hałas ma różną częstotliwość i natężenie, więc środki ochrony powinno się dobierać uwzględniając parametry dB, Hz.

Wybierając ochronniki uszu warto zwrócić uwagę na wskaźnik SNR – jest to uproszczony współczynnik redukcji szumu. SNR przedstawia wskaźniki ochronników z uwzględnieniem środowiska, w jakim będą one używane: H – dla wysokich częstotliwości, M – dla średnich i L – dla niskich. Dla komfortu użytkowania pałąk powinien być regulowany, a wykończenie ochronników wykonane z miękkiego materiału. Dobrym sposobem na odizolowanie się od umiarkowanego hałasu w miejscu pracy będą stopery ochronne, które zapewniają izolację dźwięków nie ograniczając przy tym rozpoznawalności mowy. Dodatkową zaletą stoperów jest to, że ich zamknięta powierzchnia zapobiega przedostaniu się ciał obcych do wewnątrz ucha. Na rynku istnieje wiele rodzajów tego typu produktów, mogą być jednorazowego lub wielokrotnego użytku umieszczone na sznurku ułatwiającym noszenie – mówi Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

Produkty ochrony indywidualnej są dostępne w e-sklepie: www.wurth.pl, sklepach stacjonarnych oraz u przedstawicieli handlowych Würth Polska. Wśród asortymentu można znaleźć takie produkty do ochrony głowy i uszu jak:

Kask ochronny SH 2000 S (Nowość)

Wygodny hełm przemysłowy z płynną regulacją. Posiada krótki daszek nieprzesłaniający pola widzenia oraz otwory wentylacyjne z funkcją regulacji. Jest lekki i odporny na odpryski spawalnicze (MM=stopiony metal). Wykonany zgodnie z normą EN397. Występuje w kilku kolorach:

Art. nr 0899 200 243 – kolor biały 

Art. nr 0899 200 244 – kolor żółty 

Art. nr 0899 200 245 – kolor niebieski 

Art. nr 0899 200 246 – kolor czerwony

Min./maks. rozmiar

52cm-61cm

Wyposażenie wewnętrzne

6-punktowe

Norma EN

397

Temperatura aplikacji min.

-30 °C

Materiał

PE – Polyethylene

Nr art. r 0899 200 243

Kask do prac na wysokościach

Uniwersalny kask wielofunkcyjny dzięki krótkiemu daszkowi zapewnia swobodny widok w górę. Posiada pasek pod brodę, 6-punktową więźbę tekstylną i otwory wentylacyjne. Został zaprojektowany tak, by można było łączyć go z wyposażeniem dodatkowym np. okularami czy latarką.

Testy potwierdziły zgodność z EN 12492 (kask do prac na wysokościach / hełm górski) oraz EN 397 (kask przemysłowy).

Kolor

Biały

Min./maks. rozmiar

51cm-61cm

Wyposażenie wewnętrzne

6-punktowe

Norma EN

397

12492

Materiał

ABS

Nr art.  0899 200 290

Ochronniki słuchu WNA 200 (nowość) 

Produkt ma bardzo dobre właściwości izolujące hałas (wartość tłumienia SNR 33 dB). Ochronniki są wygodne w użytkowaniu dzięki miękkim poduszkom izolującym oraz regulowanemu, wyściełanemu pałąkowi na głowę. Znajdują zastosowanie przy poziomie hałasu w zakresie 103–112 dB.

Wartość tłumienia SNR

33 dB

Wartość tłumienia L

24 dB

Wartość tłumienia M

31 dB

Wartość tłumienia H

35 dB

Nr art. 0899300410

Ochronniki słuchu W2F/32

Ochronniki dzięki odblaskowemu paskowi nagłownemu i fluorescencyjnym nausznikom zapewniają wysokie bezpieczeństwo, szczególnie podczas pracy w obszarze robót drogowych, lotnisk i wszelkich innych miejsc, w których widoczność może być ograniczona. Pałąk jest składany, a wkładki uszczelniające można łatwo wymienić. Testy potwierdziły zgodność z EN 352-1. 

Wartość tłumienia SNR

32 dB

Wartość tłumienia L

24 dB

Wartość tłumienia M

30 dB

Wartość tłumienia H

32 dB

Nr art: 0899300353

O Würth Polska

Würth Polska jest liderem w technice zamocowań i dystrybucji produktów dla profesjonalistów, obecnym na polskim rynku już 32 lata. To nowoczesna firma i wiarygodny, stabilny pracodawca, który zatrudnia ponad 750 pracowników, z czego ponad 500 w Dziale Sprzedaży podzielonym na 7 obszarów – Auto, Cargo (w tym Agro), Drewno, Budownictwo, Metal, Instalacje i Budownictwo Inwestycje. Würth Polska posiada 42 sklepy stacjonarne oraz rozbudowany sklep internetowy, który zapewnia możliwość zakupów 24h na dobę bez wychodzenia z domu. Centrala firmy i nowoczesne centrum logistyczne znajdują się w Warszawie. Koncern prowadzi sprzedaż wyłącznie firmom i osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Więcej informacji o Würth Polska pod linkiem.

 

O grupie Würth

Grupa Würth została założona w 1945 r. w Niemczech. Obecnie składa się z ponad 400 samodzielnych firm, rozmieszczonych w ponad 80 krajach na wszystkich kontynentach. Zatrudnia ponad 83 tys. osób, z czego ponad 33 tys. to przedstawiciele handlowi. Würth to również ponad 3,7 mln klientów. Zgodnie z rocznym sprawozdaniem finansowym, w 2021 r. Grupa Würth osiągnęła łączną sprzedaż na poziomie 17,1 mld EUR.