Najmodniejsze dekoracje ścian – czym są panele i lamele?

Trendy przemijają, by po latach powrócić ze zwiększoną siłą – te zależności są zauważalne zarówno w przypadku mody, jak i architektury czy aranżacji wnętrz. Powracające trendy są jednak stylowe i dostosowane do potrzeb współczesnych użytkowników. W 2023 r. na ścianach będą królować różnorodne rozwiązania – tym, co szczególnie przykuwa uwagę są panele i lamele!

Nie bójmy się wracać do mody sprzed lat w nowoczesnym wydaniu. Elementy wnętrzarskie, które były niegdyś popularne, można zaaranżować również we współczesnych wnętrzach. Wystrój ścian to właściwie temat bardzo indywidualny – jedni wolą minimalistyczne, puste ściany, inni stawiają na obszerne galerie zdjęć i obrazów. Porozmawiajmy dzisiaj o panelach i lamelach – co je łączy, a co dzieli i przede wszystkim jak wykorzystać je do aranżacji?

Panele tapicerowane – przytulnie i elegancko

Niezależnie od tego, czy nasze wnętrze urządzone jest w stylu boho, japandi, nowoczesnym czy też industrialnym, panele tapicerowane sprawdzą się w każdym z nich. Oczywiście kluczowy tutaj będzie dobór koloru, jednak materiałowy akcent na ścianie nadaje wyjątkowej przytulności. To również okazja do tego, aby wprowadzić do wnętrza różne formy i struktury – panele dzięki swojej wypukłości sprawdzą się w tym idealnie!

Ciekawą opcją są panele tapicerowane, które dają wiele możliwości. Doskonale sprawdzą się jako pokrycie ścian w salonach, sypialniach, pokojach dziecięcych, a nawet przedpokojach czy domowych biurach. W Castoramie w serii Stegu Mollis znajdziemy je w bogatej palecie kolorystycznej, w kilku rozmiarach i kształtach. Panele można wykorzystać między innymi jako stylowy i nieoczywisty zagłówek łóżka.

Panele a lamele – choć brzmią podobnie, nie są tym samym

Czym w takim razie są niezwykle popularne w ostatnim czasie lamele? Mają one formę pojedynczych listew lub modułowych lameli ze wbudowanymi pleckami, które mocuje się na ścianie. Taka dekoracja nadaje pomieszczeniu dodatkowej struktury, głębi i przestrzenności. Popularnym rozwiązaniem jest użycie lameli jako tła dla wiszącego telewizora.

Lamele Stegu Linea możemy także zamontować w sypialni, uwydatniając elegancką ramę łóżka lub wykorzystać jako wydzielenie stref w pomieszczeniu, szczególnie w przypadku otwartych przestrzeni, łączących kuchnię z salonem i kącikiem do pracy.  Wspaniałą, nowoczesną aranżację można uzyskać, łącząc lamele z panelami tapicerowanymi w dopełniających kolorach.

Czym są panele ścienne i jakie dają nam możliwości?

Współcześnie występują w formie różnych, trwałych materiałów i formatów, a ich główną zaletą jest błyskawiczna i bezproblemowa metamorfoza każdego wnętrza. Ściana dekoracyjna Motivo, panele lamelowe VOX Linerio czy też panele Decorative Wall SPC to wodoodporne i łatwe w czyszczeniu powierzchnie ścienne, które świetnie zdadzą egzamin w kuchni, łazience, salonie czy przedpokoju. Dzięki nim możemy pożegnać się z bałaganem podczas tynkowania, malowania lub tapetowania.

Intuicyjność montażu i wielki wybór wzorów pozwalają łatwo dopasować wnętrze do siebie, a ich trwałość zapewni użytkowanie przez lata. To produkt typu „zrób to sam”, dlatego z łatwością można go zamontować bez pomocy fachowców. Montaż jest bardzo prosty, szybki i czysty, a efekt widoczny od razu po zakończeniu prac.

Czy to już czas na odmianę wnętrza i zaprzyjaźnienie się z nowymi kształtami na ścianach? Zdecydowanie tak! Moda, również ta dotycząca wystroju domów, już nie raz pokazała nam, że potrafi wracać do łask i to w zupełnie nowym wydaniu.