Narzędzia, które warto mieć w domu

Nie trzeba być fanem majsterkowania, by pewne narzędzia mieć w domu – na wszelki wypadek. Wiele drobnych napraw można wykonać samodzielnie, wspierając się wiedzą z różnych tutoriali. Czym kierować się przy wyborze opowiada Tomasz Woźniak ekspert Castorama Polska.

W każdym domu powinien znaleźć się zestaw podstawowy, czyli młotek, kombinerki i śrubokręt – do większości prac wystarczy krzyżakowy i płaski, najlepiej każdy z nich w dwóch różnych rozmiarach. Takie narzędzia pozwolą na przeprowadzenie drobnych napraw czy zamocowanie dekoracji. Do młotka warto od razu dokupić gwoździe o różnej długości i szerokości. Jeśli planujemy na przykład wieszanie obrazków, warto zaopatrzyć się w metrówkę i poziomicę – co prawda są teraz dostępne aplikacje z poziomicą, ale lepiej sprawdza się metoda klasyczna.

Oprócz narzędzi ręcznych, w każdym domu powinny znaleźć się elektronarzędzia, dzięki którym łatwiej będzie nam wykonać cięższe, trudniejsze prace. Tego typu narzędzia zasilane są prądem elektrycznym lub akumulatorowo.

– Przed podjęciem decyzji, który sposób zasilania wybrać, należy zastanowić się, gdzie będziemy pracować i co planujemy robić. Akumulator bez wątpienia ułatwia pracę, gdyż możemy narzędzie tak zasilane zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, jednak, jeśli planujemy większy zakres prac, może nas czekać niemiła niespodzianka w postaci rozładowanego źródła zasilania. Rozwiązaniem mogą być dwa akumulatory, ładowane naprzemiennie. Elektronarzędzia ogrodowe są również dostępne w wersji spalinowej. Można pomyśleć o takim rozwiązaniu w przypadku dużych powierzchni, jednak musimy pamiętać, że tego typu narzędzia nie są przyjazne dla środowiska. Obecnie parametry akumulatorów są coraz lepsze, co więcej, niektóre z elektronarzędzi mogą z pomocą konwertera pracować z dwoma źródłami zasilania naraz, dlatego warto taką decyzję skonsultować z doradcami klienta w naszych sklepach – podpowiada Tomasz Woźniak z Castorama Polska.

Najważniejsze elektronarzędzie, które powinno się znaleźć w naszej skrzynce majsterkowicza jest wiertarko-wkrętarka bezprzewodowa. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, sprawdźmy, z jakich materiałów są zbudowane ściany w mieszkaniu. O ile bowiem do ścian z cegły czy kartongipsu wystarczy zwykła wiertarko-wkrętarka, o tyle do tzw. wielkiej płyty potrzebny będzie urządzenie z udarem.

Jeśli majsterkowanie jest naszą pasją, powinniśmy zaopatrzyć się w szlifierkę kątową i wyrzynarkę. Szlifierka nie tylko umożliwia szlifowanie i czyszczenie różnych powierzchni, ale również, dzięki wykorzystaniu odpowiednich tarcz i ściernic, przecinanie różnych materiałów: drewna, metalu, betonu, cegły, ceramiki. Wyrzynarka jest idealnym narzędziem dla osób, które zajmują się odnawianiem starych mebli lub chcą własnoręcznie tworzyć nowe. Drewno oczywiście nie wyczerpuje listy materiałów, których przecinanie wyrzynarką daje satysfakcjonujące efekty – znajdziemy na niej również płyty drewnopochodne i kartonowo-gipsowe, tworzywa sztuczne, metale.

Przy wyborze elektronarzędzi powinniśmy kierować się nie tyko specyfikacją techniczną, ale również sprawdzić, czy dobrze nam leży w ręku i czy nie jest zbyt ciężkie. Jest to szczególnie istotne, jeśli majsterkowiczem jest kobieta. Na szczęście oferta w sklepach Castoramy jest na tyle szeroka, że bez problemu można z niej wybrać takie narzędzia, które dzięki kompaktowym wymiarom, a także coraz lepszym parametrom ich pracy sprawią, że okazjonalne użycie elektronarzędzi jest łatwe i intuicyjne dla wszystkich, nie tylko dla osób tradycyjnie podejmujących się prac naprawczych i remontowych.

Informacje o spółce Castorama:

Castorama Polska Sp. z o.o. jest liderem w kategorii polepszania warunków mieszkaniowych w naszym kraju. Firma uruchomiła swój pierwszy sklep w 1997 roku. Obecnie prowadzi sprzedaż w 88 lokalizacjach w różnych częściach Polski. Zapewnia również klientom w całym kraju dostęp do oferty on-line. Spółka zatrudnia ponad 13 tysięcy pracowników. Castorama Polska Sp. z o.o. jest częścią Kingfisher plc, międzynarodowej spółki posiadającej prawie 1200 sklepów w 10 krajach Europy. W celu uzyskania dalszych informacji zapraszamy na stronę www.castorama.pl oraz www.kingfisher.com.