Praca w niskich temperaturach to częste wyzwanie dla osób wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz lub w nieogrzewanych pomieszczeniach. Podgrzewana odzież robocza wyposażona w nowoczesne technologie grzewcze to rozwiązanie chroniące przed wychłodzeniem, zapewniające komfort cieplny w zmiennych warunkach. Odzież z własnym źródłem ciepła nie jest uniwersalnym rozwiązaniem problemów wszystkich branż, jednak w niektórych sektorach sprawdza się wyjątkowo dobrze.
Według danych opublikowanych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) zachowanie optymalnej temperatury ciała w pracy jest niezwykle ważne, ponieważ zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie organizmu mogą mieć negatywne skutki dla zdrowia i wydajności pracowników. Przegrzanie ciała może prowadzić do braku skupienia na wykonywanych zadaniach, zaburzenia gospodarki wodnej i elektrolitowej czy zaburzeń psychofizjologicznych. Natomiast wychłodzenie organizmu, może powodować problemy z koncentracją, a w skrajnych przypadkach odmrożenia, zaburzenia świadomości i hipotermię.
Korzystanie z tradycyjnych metod ogrzewania w miejscu pracy wiąże się z ograniczeniami i nie zawsze odpowiada indywidualnym potrzebom pracowników. Szukając wydajnego i skutecznego sposobu ogrzewania, profesjonaliści z wielu branż coraz częściej szukają komfortu termicznego w nowoczesnych rozwiązaniach, takich jak podgrzewana odzież robocza.
Działanie podgrzewanej odzieży roboczej opiera się na wbudowanych panelach grzewczych, rozmieszczonych w ubraniu, które efektywnie przekazują ciepło bezpośrednio do ciała użytkownika. Na rynku dostępne są podgrzewane koszulki, bluzy, kamizelki i kurtki, które spełniają różnorodne potrzeby użytkowników.
– Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym współczesna odzież podgrzewana jest obecnie najskuteczniejszym sposobem na zapewnienie komfortu termicznego pracowników pracujących w zmiennych warunkach w okresie jesienno-zimowym. W rozwiązaniach Milwaukee stosujemy kilka stref grzewczych wykonanych z włókien węglowych, zapewniających równomierne i efektywne rozprowadzanie ciepła. Poziom ogrzewania można dostosować do indywidualnych potrzeb poprzez panel sterowania, za pomocą którego można przełączyć grzanie w tryb wysoki, średni lub niski. Nowoczesna odzież podgrzewana, dzięki zastosowaniu małego i lekkiego, lecz wydajnego akumulatora, może zapewnić do 11 godzin grzania, co wystarcza na długi dzień pracy w trudnych warunkach – mówi Andrzej Wieder, Regional Head of Sales Personal Protective Equipment Milwaukee CEE.
Wykorzystanie w branży budowlanej
W branży budowlanej pracownicy często pracują w zmiennych warunkach, zarówno wewnątrz budynków ogrzewanych na przykład nagrzewnicami, jak i na otwartym terenie, gdzie warunki zimowe mogą być wyjątkowo surowe. Kiedy pracownik znajduje się w ogrzewanym budynku, może z łatwością zmniejszyć poziom lub wyłączyć ogrzewanie swojej odzieży, aby uniknąć przegrzania. Natomiast, gdy konieczne jest wykonanie zadań na otwartym terenie, może bez wysiłku zwiększyć poziom ogrzewania, aby utrzymać komfort cieplny.
Regulacja poziomu ogrzewania jest również nie do przeceniania, jeśli weźmiemy pod uwagę intensywność wykonywanej pracy. Podczas wykonywania zadań wymagających większej intensywności ruchu organizm potrzebuje mniej ciepła z zewnątrz niż podczas pracy bardziej statycznej. Dzięki możliwości regulacji dostarczanej temperatury przez odzież, może być ona używana w obu tych przypadkach, eliminując konieczność jej zmiany w zależności od charakteru wykonywanej pracy.
Swoboda przemieszczania, ruchów i utrzymania w czystości
Odzież podgrzewana zapewnia przede wszystkim mobilność, umożliwiając pracownikom swobodne przemieszczanie się bez ograniczeń wynikających z konieczności przebywania w pobliżu źródeł ciepła. Jest to szczególnie ważne, gdy pracownik opuszcza zamkniętą, ogrzewaną przestrzeń, by wykonać zadanie na zewnątrz lub pracuje większość czasu na zewnątrz. Dodatkowo, w przypadku stosowania odzieży podgrzewanej, nie ma konieczności noszenia wielu warstw ubrań lub pracy w bardzo grubej odzieży ocieplanej, co niewątpliwie zapewnia większą swobodę ruchów i komfort.
Nowoczesne konstrukcja i technologia materiałów sprawiają, że odzież podgrzewana oprócz tego, że jest wygodna to także jest bardzo trwała. Dzięki zastosowaniu wytrzymałych włókien jest odporna na przedarcia i przetarcia. Co więcej, odzież podgrzewana jest przystosowana do łatwego prania w pralce oraz suszenia w suszarce do ubrań, co znacznie upraszcza jej użytkowanie i konserwację.
Dzięki możliwości regulacji poziomu ogrzewania, odzież podgrzewana staje się coraz bardziej niezastąpionym rozwiązaniem dla pracowników wielu branż, zwłaszcza tych, którzy pracują w terenie lub regularnie przemieszczają się między ogrzewanymi pomieszczeniami a nieogrzewanymi przestrzeniami.
O Milwaukee
Milwaukee jest przodującym producentem elektronarzędzi Heavy Duty, przenośnych elektronarzędzi i akcesoriów dla profesjonalnych użytkowników. Od momentu rozpoczęcia działalności w 1924 roku, marka Milwaukee jest liderem w branży elektronarzędzi zarówno pod względem trwałości, jak i wydajności. Koncentrując się m.in. na branży budowlanej, hydraulicznej, stolarskiej, dekarskiej i transportowej, marka oferuje najwyższej jakości rozwiązania technologiczne oparte na elastycznych platformach akumulatorowych M18, M12 oraz MX Fuel. Katalizatorem kolejnych innowacji Milwaukee od lat jest podnoszenie bezpieczeństwa i wydajności pracy profesjonalnego użytkownika, a także dążenie do stworzenia całkowicie bezprzewodowego środowiska pracy. Marka oferuje coraz większą ilość akumulatorowych alternatyw pozbawionych mankamentów rozwiązań napędzanych spalinowo, sieciowo bądź pneumatycznie. Bez kompromisów na mocy i wydajności, a także bez emisji spalin, konserwacji czy konieczności stosowania benzyny.