Opublikowany właśnie raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego „Zrównoważone certyfikowane budynki 2025” analizuje aktualny stan certyfikacji budynków w Polsce. Po raz kolejny widać rosnące zainteresowanie zrównoważonymi rozwiązaniami w sektorze nieruchomości mieszkaniowych. Cała branża, a wraz z nią polski certyfikat ZIELONY DOM, notują imponujące wzrosty.
W raporcie przeanalizowano dane z okresu marzec 2024 – marzec 2025. Całkowita powierzchnia budynków mieszkalnych, które zdobyły w tym czasie wielokryterialne certyfikaty ekologiczne, wzrosła o 60% w porównaniu do wyniku z roku poprzedniego i wyniosła ponad 1,3 mln m². Powierzchnia budynków certyfikowanych w systemie ZIELONY DOM zwiększyła się dwukrotnie, osiągając poziom ponad 41 tysięcy m². W tym sektorze nadal dominuje jednak brytyjski system BREEAM z certyfikowaną powierzchnią mieszkalną przekraczającą 1,2 mln m².
Wynik uzyskany przez certyfikat ZIELONY DOM to wyraźny sygnał rosnącego znaczenia pierwszego polskiego wielokryterialnego certyfikatu dla rodzimego budownictwa mieszkaniowego. Oferuje on system dostosowany do lokalnych uwarunkowań, a jednocześnie spełniający międzynarodowe standardy zrównoważonego budownictwa. W analizowanym w raporcie okresie przybyło 35 nowych budynków z tym certyfikatem, co stanowi prawie 6% udziału w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego. Na szczególną uwagę zasługuje przyznanie pierwszego precertyfikatu ZIELONY DOM v.2 na poziomie Premium dla inwestycji wielorodzinnej realizowanej przez Katowickie TBS.
Istotnym krokiem w rozwoju systemu ZIELONY DOM było dostosowanie w 2024 roku kryteriów certyfikatu do wymogów Taksonomii UE. Dzięki tej zmianie deweloperzy otrzymali narzędzie pozwalające na obiektywną ocenę ekologicznego wpływu ich projektów zgodną z przepisami unijnymi. Przekłada się to m.in. na możliwość uzyskania korzystniejszych warunków finansowania i na dostęp do zielonych instrumentów finansowych.
W szerszym kontekście rynkowym raport PLGBC wskazuje na 30-procentowy wzrost całkowitej certyfikowanej powierzchni budynków w Polsce, która osiągnęła poziom ponad 50 mln m². Choć sektor biurowy przez lata dominował w statystykach certyfikacji, obecnie prym wiodą obiekty magazynowe i przemysłowe (54,2% udziału w całkowitej powierzchni). Warto podkreślić, że budownictwo mieszkaniowe zajęło drugie miejsce pod względem przyrostu certyfikowanych budynków (87 obiektów), co świadczy o coraz większej świadomości ekologicznej również wśród deweloperów mieszkaniowych.
System BREEAM niezmiennie pozostaje liderem na polskim rynku certyfikacji we wszystkich sektorach, z 88-procentowym udziałem w całkowitej certyfikowanej powierzchni i 328 certyfikatami. W porównaniu z międzynarodowym gigantem, również biorąc pod uwagę jedynie sektor mieszkaniowy, polski ZIELONY DOM odnotowuje systematyczny wzrost, a dostosowanie do europejskich standardów Taksonomii UE pokazuje, że może on skutecznie wypełniać niszę na polskim rynku mieszkaniowym.
Raport PLGBC „Zrównoważone certyfikowane budynki 2025” dostępny na: https://cms.plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2025/04/Raport-PLGBC.-Zrownowazone-certyfikowane-budynki-2025.pdf
———————–
Informacja o Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC:
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.
Organizacja wspiera tworzenie zrównoważonych budynków dla wszystkich poprzez:
- powstrzymanie zmiany klimatu oraz adaptację do nowych warunków,
- stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym,
- podnoszenie poziomu dobrostanu, jakości życia i zdrowia społeczeństwa,
- zwiększanie bioróżnorodności.
PLGBC stanowi część globalnej społeczności blisko 80 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.
https://plgbc.org.pl