Ocieplenie domu wiosną

Stabilne ceny styropianu i przywrócenie programu „Czyste Powietrze” to dwie dobre wiadomości, które warto wziąć pod uwagę, jeśli zastanawiamy się nad przystąpieniem do prac termoizolacyjnych.      

Wiosna oznacza większy ruch w budowlanym interesie. Ruszają wtedy zarówno prace ociepleniowe w nowo budowanych domach, jak i termomodernizacje. W przypadku tych pierwszych najważniejsze to upewnić się, że dom dobrze wysechł. Ułożenie ocieplenia na wilgotnych ścianach to duży błąd. Aby rozpocząć prace termoizolacyjne wilgotność ścian nie powinna przekraczać 4 proc. Można to zmierzyć przeznaczonym do tego miernikiem wilgotności. „Większość naszych klientów ma zaplanowane tego rodzaju prace, jednak zawsze pozostaje pewien margines nieprzewidywalności, choćby z tego powodu, że na tempo schnięcia domu ma wpływ pogoda” – wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, produkującej najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian.

Pogoda to zresztą ważny element przy pracach termoizolacyjnych. Trzeba brać bowiem pod uwagę temperaturę, nasłonecznienie, a także opady. Najlepsze warunki do przeprowadzenia ocieplania to temperatura w przedziale między +5 a +25 stopni Celsjusza, idealnie byłoby, gdyby było sucho, bezwietrznie, ale i niekoniecznie słonecznie. Styropian jest bowiem wrażliwy na działanie promieni słonecznych. Jeśli więc prognozy pogody zapowiadają dużo słońca, trzeba upewnić się, że ekipa budowlana stosuje specjalne kurtyny czy osłony, pod którymi układa płyty styropianowe.

Styropian. Jaki wybrać?

Na to pytanie w zasadzie powinien odpowiedzieć projekt. Niezależnie od tego, czy ocieplamy nowo budowany dom, czy już istniejący, nie da się tego zrobić bez projektu. W przypadku nowych inwestycji projekt jest niejako oczywistością. W przypadku istniejących budynków tak nie było, jednak zmieniło się to wraz z nową odsłoną programu „Czyste Powietrze”, czyli rządowego programu, w ramach którego można ubiegać się o dofinansowanie termomodernizacji.

Zmiana polega na tym, że obecnie obowiązkowe jest poprzedzenie prac tzw. audytem energetycznym. Audyt pokazuje, jakie jest zapotrzebowanie danego domu na ciepło, gdzie najwięcej tego ciepła ucieka itd. – a więc jego wyniki bezpośrednio przekładają się na wskazówki, co i jak modernizować, a więc przekładają się na projekt. Trzeba też pamiętać, że obowiązkowe jest również uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej domu po zakończeniu termomodernizacji.

„Co do zasady w przypadku ocieplania ścian zewnętrznych do wyboru mamy biały styropian uniwersalny, w przypadku Styropminu to seria styropianów fasadowych lub styropian pasywny, o nazwie Passive, o charakterystycznym ciemnoszarym kolorze i lepszych parametrach izolacyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że skuteczność warstwy ocieplenia zależy od kombinacji dwóch czynników: parametrów izolacyjnych oraz grubości warstwy, tak więc zastosowanie styropianu uniwersalnego może dać równie dobre efekty, jak pasywnego”  – mówi Dariusz Pruszkowski.

W istniejących budynkach, które w uproszczeniu okłada się płytami styropianowymi, grubość warstwy może mieć większe znacznie niż w przypadku nowo budowanych. Trudniej bowiem jest „ukryć” tę dodatkową warstwę. Jeśli np. mamy stosunkowo małe okna, mogą „znikać” w takim dodatkowym obramowaniu styropianem. To może być argument na rzecz użycia styropianu o możliwie najwyższych parametrach izolacyjnych, bo wówczas warstwa będzie cieńsza.

Czy styropian będzie drożeć?

Choć rozpoczęcie sezonu budowlanego zazwyczaj oznacza lekką zwyżkę cen styropianu, wiosną 2025 roku ceny tego materiału są stabilne i zbliżone do cen z jesieni 2024 roku. Sprzyjają temu np. taniejąca ropa naftowa (to surowiec wykorzystywany do produkcji styropianu) czy ogólnie dobre sygnały, jeśli chodzi o poziom inflacji w Polsce (nie przekracza 5 proc.). Sytuację mogą zmienić np. zawirowania geopolityczne, które przełożą się na wskaźniki gospodarcze.

„Czyste Powietrze” w nowej odsłonie

Od końca marca wznowiony został program dofinansowań – „Czyste Powietrze”. Zmiany mają przede wszystkim uniemożliwić działanie nieuczciwym wykonawcom, którzy zawyżali swoje marże, a prace termomodernizacyjne wykonywali nierzetelnie, np. wykorzystując tanie, nieodpowiednie materiały. Audyt energetyczny na początku (czyli diagnoza stanu budynku) i świadectwo energetyczne na końcu (czyli diagnoza efektów termomodernizacji) mają temu zapobiec.

Przy okazji zwiększono także progi dochodowe. O najwyższe dofinansowanie – nawet 100 proc. kosztów netto inwestycji (bez VAT) – mogą ubiegać się osoby, które mają dochód do 1300 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1800 zł w pojedynkę (gospodarstwo jednoosobowe).

Ważne! Zachowaj szczególną uwagę, gdy kontaktuje się z tobą bezpośrednio wykonawca i obiecuje załatwienie dotacji. Warunki programu „Czyste Powietrze”, wysokość dotacji i zakres prac objętych dofinansowaniem zawsze sprawdzaj bezpośrednio na stronie programu, przez infolinię: 22 340 40 80 lub w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej albo w punktach konsultacyjnych w swojej gminie.