Odpowiednia stolarka okienna to nawet kilkaset złotych oszczędności rocznie. Jaki wybór gwarantuje szybki zwrot z inwestycji?

Jak wynika z danych rynkowych, blisko 41% Polaków w ciągu trwającego około 6 miesięcy sezonu grzewczego wydało na przełomie 2021 i 2022 r. na ogrzewanie domu lub mieszkania ponad 4000 zł. Eksperci szacują przy tym, że koszty opału w tym roku będą rekordowo wysokie, przez co ich udział w ogólnej strukturze wydatków gospodarstw domowych istotnie wzrośnie. Choć termomodernizacja budynku nie jest doraźnym rozwiązaniem, konsumenci coraz częściej podczas remontu lub budowy biorą pod uwagę m.in. parametry techniczne okien, które dla 44% nabywców stanowią główne kryterium zakupowe.

Odpowiednia stolarka okienna receptą na niższe rachunki

Niesatysfakcjonujące parametry termiczne stanowią najczęstszy powód wymiany stolarki okiennej, co deklaruje nawet 2 na 3 klientów indywidualnych. Wysoki współczynnik przenikania ciepła, niski stopień indeksu przepuszczalności powietrza czy też brak dodatkowej uszczelki lub trzeciej szyby przekładają się nie tylko na dyskomfort domowników, ale także wyższe rachunki z powodu dotkliwych utrat ciepła.

Szacuje się, że roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 150 m2, w zależności od wykorzystywanego źródła ciepła, oscyluje w granicach od 2,3 tys. zł do nawet około 12,5 tys. zł. Nie dziwi w związku z tym fakt, że Polacy szukają w tym obszarze oszczędności, tym bardziej w obliczu rekordowo wysokich cen energii nadchodzącej zimy. Oczywiście istnieje wiele małych, codziennych kroków, których suma pozwoli ograniczyć wydatki na ogrzewanie, jednak w dłuższej perspektywie warto zadbać przede wszystkim o termomodernizację budynku. Nie będzie to możliwe bez odpowiedniej stolarki okiennej, która pozwala zredukować straty ciepła nawet o 25%. Okna wzbogacone o trzecią uszczelkę stanowią jednostkowo większy wydatek, jednak zwrot z inwestycji następuje znacznie szybciej z uwagi na lepsze parametry termiczne w porównaniu do standardowych modeli – mówi Mariusz Wojciechowski, Główny Technolog w Budvar.

Energooszczędność i cena priorytetami nabywców okien

Konsumenci rozważający zakup nowej stolarki okiennej, przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej konkretnego modelu, najczęściej poszukują informacji o jego cenie i parametrach technicznych. Takie priorytety deklaruje odpowiednio 73 i 64% nabywców. Dane potwierdzają zatem, że Polacy chcą ograniczyć wydatki na okna podczas remontu lub budowy, jednocześnie mając świadomość, że odpowiedni dobór pozwoli zredukować koszty użytkowania nieruchomości.

Funkcjonując na rynku od ponad 30 lat, możemy obserwować zmiany trendów i zachowań konsumenckich. Nie mam wątpliwości, że dziś nabywcy stolarki okiennej szukają w ofercie producentów okien kompromisu między energooszczędnością i odpowiednimi parametrami termicznymi, a minimalistycznym designem oraz atrakcyjną ceną. Okres rosnącej inflacji i kosztów utrzymania nieruchomości dodatkowo podkreślił konieczność zadbania o termomodernizację zamieszkiwanego budynku. Świadomość konsumentów w tym obszarze jest obecnie zdecydowanie większa niż jeszcze kilka lat temu, co wpływa na konsekwentny wzrost sprzedaży okien o grubszej zabudowie, z pakietem trzyszybowym oraz z 3 uszczelkami –  podsumowuje Mariusz Wojciechowski, Główny Technolog w Budvar.

Zainteresowanie oknami gwarantującymi minimalne utraty ciepła jest podyktowane również zaostrzeniem przepisów prawa budowlanego, które określają maksymalną dopuszczalną wartość współczynnika przenikania ciepła dla stolarki okiennej w nowopowstających budynkach. Bez względu na czynniki warunkujące wzrost popularność energooszczędnych okien można z całkowitą pewnością stwierdzić, że ich wybór to optymalna decyzja pod kątem długofalowego zmniejszenia wydatków na ogrzewanie.

   

INFORMACJE O BUDVAR

BUDVAR to odnosząca sukcesy polska firma specjalizująca się w produkcji okien i drzwi z PVC oraz aluminium. Dbałość o każdy detal oraz niezawodna jakość oferowanych produktów pozwoliła firmie rozwinąć swoją działalność również na rynki zagraniczne. Obecnie produkty BUDVAR sprzedawane są na terenie Niemiec, Francji, Włoch, Republiki Czeskiej, Słowacji, Słowenii, Austrii, Hiszpanii oraz Belgii. Firma od 30 lat udoskonala swoje produkty, tworząc je na podstawie swoich własnych profili okiennych produkowanych w autorskiej technologii Titatnium Technology. Jakość produktów potwierdzają certyfikaty wydawane przez niezależne instytucje m.in. certyfikat na klasę S, wydawany przez niemiecki instytut SKZ – TeConA GmBH, certyfikat PZH czy ISO 9001.

Translate »