Planujesz budowę domu w 2025 roku? To dobry moment na działanie

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) po raz pierwszy od października 2023 roku obniżyła stopę referencyjną o 50 punktów bazowych. To decyzja, która będzie mieć wpływ na wszystkich, którzy planują budowę domu jednorodzinnego.

Niska zdolność kredytowa Polaków to jedna z przyczyn obecnej stagnacji na krajowym rynku mieszkaniowym. Pierwsza z oczekiwanych obniżek stóp procentowych (dziś stopa bazowa wynosi 5,25%) to wyraźny sygnał, że jeżeli ktoś planuje budowę domu, powinien zacząć działać. Własny dom to nie tylko miejsce do życia, ale też kusząca alternatywa wobec rosnących cen najmu i wysokiego popytu na mieszkania w dobrej lokalizacji.

Większy dostęp do kredytów hipotecznych w drugiej połowie 2025

Stabilna sytuacja ekonomiczna i niższe stopy procentowe mogą pociągnąć za sobą kolejne ważne decyzje – np. zmianę rekomendacji S wydanej przez KNF, która przy obliczaniu zdolności kredytowej nakłada  na banki m.in. obowiązek stosowania buforu bezpieczeństwa na wypadek wzrostu stóp procentowych. Kolejnym logicznym krokiem  wydaje się być obniżka najwyższej w Europie bankowej marży dla kredytów hipotecznych.

Obniżka stóp procentowych, marży banków i zmiana zasad obliczania zdolności kredytowej znacząco poprawi dostępność finansowania i zwiększy kwotę kredytu hipotecznego, o jaką mogą ubiegać się Polacy. A to nie koniec dobrych wiadomości.      

Prognozy na drugą połowę 2025 – czy stopy procentowe mogą jeszcze spaść?

Analitycy i eksperci przewidują, że w drugiej połowie 2025 roku RPP może zdecydować się na dalsze obniżki stóp procentowych. Ludwik Kotecki, członek RPP, wskazuje, że docelowy poziom stopy referencyjnej NBP wynosi około 3,5%. Jego zdaniem kolejne obniżki mogą nastąpić już w lipcu i wrześniu, po 25 punktów bazowych każda.

Analitycy z Credit Agricole przewidują, że w 2025 roku RPP obniży stopy procentowe w sumie o 100 punktów bazowych, przy czym kolejne cięcia mogą nastąpić najwcześniej w III kwartale. Z kolei najodważniejsza prognoza ekonomistów Goldman Sachs przewiduje, że w 2025 roku RPP może obniżyć stopy procentowe łącznie o 150 punktów bazowych.

RPP z pewnością będzie monitorować kilka kluczowych wskaźników przed podjęciem decyzji o dalszych obniżkach stóp procentowych.

Za obniżeniem stóp przemawia niższa inflacja dalszy spadek inflacji w czerwcu do 4,0% w skali rocznej może być sygnałem do dalszego poluzowania polityki monetarnej, a także dane makroekonomiczne słabsze koniunktura może skłonić RPP do dalszych obniżek stóp w celu wsparcia gospodarki – ocenia Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.

Co wpłynie na stabilizację poziomu stóp?

Eksperci Extradom.pl prognozują, że ta stabilizacja jest możliwa za sprawą takich czynników jak wzrost cen energii – zmiany w taryfach energetycznych mogą rzutować na prognozy inflacyjne i decyzje RPP, oraz presja płacowa – wzrost wynagrodzeń może wpływać na inflację bazową, co RPP będzie musiała wziąć pod uwagę.

Kolejna obniżka stóp procentowych w 2025 roku jest realna, jednak tempo i wysokość kolejnych będą zależne od danych makroekonomicznych oraz oceny sytuacji gospodarczej przez RPP – ocenia Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.

Ceny działek rosną – czas działa na niekorzyść inwestora

W wielu regionach Polski obserwujemy systematyczny wzrost cen gruntów budowlanych. Podaż atrakcyjnych działek się kurczy, a popyt – mimo wcześniejszego spowolnienia – znowu rośnie. Dlaczego nie warto czekać z zakupem parceli?

Odwlekanie decyzji w czasie może skutkowa wyższym całkowitym koszt inwestycji w przyszłości, koniecznością kompromisów związanych z lokalizacją czy większą konkurencją przy zakupie atrakcyjnej działki budowlanej – podsumowuje Wojciech Rynkowski.

Drugi kwartał 2025 roku to dobry moment, by przygotować się do rozpoczęcia budowy, uzyskać pozwolenie i złożyć wniosek kredytowy na nowych, korzystnych warunkach.

Rynek budowlany pozostaje w równowadze

W pierwszej połowie 2025 roku ceny materiałów budowlanych utrzymują się na stabilnym poziomie. Wciąż dostępne są też doświadczone ekipy budowlane, a presja na wzrost kosztów jest z pewnością mniejsza niż w czasie szczytowej inflacji i zawirowań spowodowanych BK 2%.

Dla osób  planujących budowę domu oznacza to zdecydowanie łatwiejsze znalezienie sprawdzonej ekipy, większą przewidywalność kosztorysów oraz krótsze terminy realizacji.

Po kilku latach niepewności, wysokiej inflacji, drogich kredytów i zawirowań na rynku nieruchomości, sytuacja wyraźnie się ustabilizowała. Każdy, kto rozważa budowę  domu i chce wspierać się kredytem hipotecznym, powinien zacząć działać. Warto pamiętać, że do uzyskania kredytu konieczne będzie przedłożenie w banku pozwolenia na budowę, a proces gromadzenia dokumentów niezbędnych do jego uzyskania i samo oczekiwanie na wydanie decyzji może potrwać nawet 3-4 miesiące.

Obniżka stóp procentowych i dobra dostępność ekip budowlanych sprzyjają rozpoczęciu inwestycji. Dla osób, które już mają działkę lub zdecydowały się na jej zakup – to wręcz idealny moment, by przejść od planów do realizacji.