Rezydencja zawieszona na wodzie. Ta willa ma 200 m kw. panoramicznych okien Projekt Underpass pracowni Mobius Architekci

ozpostarty nad taflą stawu, zdaje się nie dotykać gruntu. Przestrzeń przenika przez budynek za sprawą 200 m kw. przeszkleń. Choć skala najnowszego projektu pracowni Mobius ” src=”cid:image002.jpg@01D95754.0E3B7FB0″ alt=”Obraz zawierający trawa, zewnętrzne, niebo, droga Opis wygenerowany automatycznie” align=”left” hspace=”12″ v:shapes=”Obraz_x0020_1″ class=”Apple-web-attachment Singleton” style=”opacity: 1;”>Architekci jest monstrualna, dom nie dominuje, nie przytłacza, lecz kusi tajemniczością i zachęca do odkrywania jej zakamarków.

Underpass to rozłożysta willa, która powstaje na otoczonej polami i lasem działce w południowo-zachodniej Polsce. Tym razem jednak płaski teren wymagał od architekta Przemka Olczyka, słynącego z projektów nietypowych i doskonale wpisanych w otoczenie, stworzenia zupełnie nowego kontekstu.

Projektant postanowił wykorzystać zasoby naturalne wód gruntowych na obszarze dawnych wyrobisk. Rozłożystą konstrukcję willi o imponującej powierzchni ponad 1500 m kw., osadził na nowo zaprojektowanych stawach.

Dostęp do rezydencji prowadzi z dwóch stron poprzez podziemny przejazd, skąd budynek wziął swą nazwę: Underpass (ang. przejście podziemne). To właśnie droga rysuje najważniejsze linie architektonicznej koncepcji. Prowadzi pod mostem, by zagłębić się w tunel między dwoma brzegami stawu i wniknąć pod budynek.

Kompozycję rozłożystego domu utworzyły prostopadłościenne bryły wpisane w kształt litery L. Dopełnione rozległymi tarasami i kładkami, tworzą na pozór złożoną strukturę, jednak – dzięki zastosowanym, potężnym przeszkleniom – czytelną i otwartą formę. Dwie podłużne formy zawisły nad oplatającymi dom wodami stawu. Przeszło 200 m kw. panoramicznych okien, tworzących w sumie powierzchnie równą kortowi tenisowemu, sprawia, że przestrzeń przenika przez budynek.

– Skala realizacji wymagała od naszej pracowni niestandardowych rozwiązań technologicznych. Ten dom stanowi wyzwanie dla architekta i dostawców technologii szkła. Dlatego nasz doświadczony partner Multiko Architektura Okien włączył się w prace już na etapie projektowym. Nieoceniona była dokładność laserowego skanowania całego domu, a także opracowanie indywidualnych dla tego budynku rozwiązań – podkreśla Przemek Olczyk, autor projektu architektury.

Wyzwaniem okazało się znalezienie sposobu na oszklenie wysuniętej, stalowej konstrukcji, która po obciążeniu ugina się, co należy skompensować. – Musieliśmy zaprojektować specjalne podkonstrukcje, umożliwiające regulację montażu stolarki na każdym etapie funkcjonowania budynku – tłumaczy Maciej Mazgaj z Multiko Architektura Okien.


W przestronnej rezydencji Underpass, Multiko zamontowało już w sumie pięć okien, z których długość każdego przekracza 9 metrów, trzy kolejne mają po 16-17 metrów długości. W najwyższych punktach szklenia dochodzą do 3,5 metra wysokości. Wszystkie okna są cienkoramowe i wąskoprofilowe, co zapewnia doskonałe doświetlenie wnętrz i pozwala – zgodnie z założeniem architekta – zacierać granice między wnętrzem i zewnętrzem.


– Zastosowaliśmy też szereg rozwiązań, które są pożądane przez naszych klientów w willach typu premium: szklany narożnik – glass corner, łączenie szyba do szyby czy okna chowane w tzw. kieszeniach elewacji. Do tego wszystkie okna przesuwne charakteryzują się tym, że są zintegrowane z podłogą. Dzięki temu podłoga tworzy spójną powierzchnię – “przelewa się” z wnętrza na zewnątrz budynku  – dodaje Mazgaj z Multiko Architektura Okien.

Budynek pozostaje na etapie realizacji, a zakończenie budowy planowane jest na drugą połowę 2024 roku. Proces jego przestrzennej adaptacji może potrwać dłużej, z uwagi na skalę projektu, w którego zakres wchodzi także architektura krajobrazu, w tym melioracja stawów.

Wizualizacje: Mobius Architekci

Zdjęcia: Multiko Architektura Okien