Szczelny montaż drzwi balkonowych i tarasowych

Prawidłowa instalacja stolarki na tarasach i balkonach wymaga zastosowania rozwiązań, które gwarantują skuteczne i trwałe uszczelnienie złączy przypodłogowych. Firma Soudal oferuje płynną membranę Soudatight WP do wodoszczelnego zabezpieczenia miejsc styku stolarki z podłogą przy montażu drzwi balkonowych i tarasowych z wykorzystaniem technologii Soudal Window System (SWS).

Soudal Window System, czyli system szczelnego montażu stolarki otworowej, przeciwdziała niekontrolowanej ucieczce ciepła z pomieszczeń przez okna i drzwi, a w konsekwencji umożliwia poprawę charakterystyki energetycznej budynku. W systemie tym do zabezpieczenia połączenia stolarki z murem wykorzystywane są trzy warstwy o ściśle określonych funkcjach. Warstwę środkową stanowi materiał izolacyjny w postaci wysokiej jakości pianki poliuretanowej, którą wypełnia się szczelinę między stolarką a ścianą zewnętrzną. Piankę poliuretanową z systemu SWS charakteryzują doskonałe parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej, jednak pianka może ulec degradacji, jeśli przeniknie do niej wilgoć z wnętrza pomieszczeń lub z otoczenia budynku. Dlatego w systemie SWS do uszczelnienia złącza stosowane są dodatkowe materiały paroizolacyjne: taśmy SWS lub płynne membrany Soudatight.

Taśmy lub membrany o właściwościach paroszczelnych zapobiegają zawilgoceniu pianki od strony wewnętrznej, natomiast taśmy lub membrany o właściwościach paroprzepuszczalnych chronią piankę przed wnikaniem do niej wilgoci od zewnątrz,  umożliwiając zarazem migrację pary wodnej w odwrotnym kierunku. Dzięki zewnętrznej i wewnętrznej warstwie uszczelnienia złącza pianka poliuretanowa pozostaje sucha, a straty ciepła w budynku zostają zminimalizowane.

SWS doskonale sprawdza się również w przypadku montażu drzwi balkonowych i tarasowych oraz okien francuskich. Do komponentów tego systemu należy specjalna membrana do wodoszczelnego zabezpieczenia miejsc styku stolarki z podłogą na tarasach i balkonach – Soudatight WP. Jest to membrana na bazie dyspersji polimerów hybrydowych, przeznaczona do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Odznacza się znakomitą przyczepnością do typowych podłoży budowlanych (m.in. do betonu, tynku i kamienia), a także do materiałów wykorzystywanych przez producentów drzwi i okien (drewno, aluminium i PVC). Ponadto jest kompatybilna z EPDM i wieloma materiałami bitumicznymi, a także może być aplikowana nawet na wilgotne lub lekko zapylone podłoże, co usprawnia i przyspiesza prace związane z wymianą stolarki w starszych budynkach.

Membrana Soudatight WP jest elastyczna i wytrzymała mechanicznie, tworzy powłokę niewrażliwą na działanie promieniowania UV i wielu chemikaliów. Staje się wodoodporna po dwóch godzinach od aplikacji, po wyschnięciu daje się malować i tynkować. Jej zaletą jest także nieszkodliwość dla środowiska naturalnego –  posiada certyfikat EMICODE EC-1 Plus, który przyznawany jest wyłącznie materiałom

chemii budowlanej o bardzo niskiej emisji lotnych związków organicznych. Soudatight WP powinna być stosowana łącznie z włókniną Soudatextile, którą nakleja się w narożnikach.


Soudal jest obecnie największym producentem pianki poliuretanowej w aerozolu na świecie, wiodącym dystrybutorem silikonów, uszczelniaczy, klejów oraz specjalistycznych rozwiązań chemii budowlanej. Koncern zatrudnia ponad 3500 pracowników, a swoje specjalistyczne materiały produkuje w 24 zakładach produkcyjnych działających na 5 kontynentach. Długofalowa strategia inwestycji w rozwój innowacyjnych produktów oraz mocy produkcyjnych z założeniem adaptacji lokalnych zakładów zapewniły marce Soudal pozycję eksperta w zakresie chemii budowlanej na świecie. Także w Polsce jest to marka najczęściej wybierana przez profesjonalistów w kategorii produktów chemii budowlanej.