Szybka metamorfoza łazienki bez kucia, kurzu i… dużych wydatków!

Wiosna budzi w nas potrzebę zmian i daje zastrzyk energii. To świetny moment na szybki i tani remont łazienki. Co zatem zrobić, by stała się bardziej komfortowa i stylowa? Oto kilka sprawdzonych patentów, które pozwolą uzyskać świetne efekty bez wielkich nakładów.

Malowanie i odświeżanie

W łazience ogromną różnicę robi już odmalowanie czy przemalowanie ścian lub pokrycie ich wodoodporną tapetą. Warto również rozważyć odnowienie płytek, do których malowania służą odpowiednie farby renowacyjne, przy czym w przypadku podłogi najlepiej sięgnąć po trwałe żywice przeznaczone specjalnie do posadzek. Z tym zadaniem poradzi sobie nawet debiutant! W wielu przypadkach można też zastosować metodę „płytki na płytki”, czyli na stare okładziny przykleić nowe z ceramiki (glazura, gres), spieku kwarcowego albo cieniutkiego i lekkiego, a wytrzymałego winylu. W przypadku płytek winylowych trzeba jednak wcześniej zaszpachlować wszelkie nierówności – łącznie z fugami. Do dobrych sposobów na szybki remont, należy też renowacja mebli. Szafki można samodzielnie pomalować albo zlecić ich zeszlifowanie i polakierowanie.

Więcej funkcji i wygody

Remont łazienki to doskonała okazja, by poprawić jej funkcjonalność. Więcej miejsca do przechowywania zyskamy zastępując lustro płytką, ale dużą szafką z lustrem. Otwarte półki są trudne do utrzymania czystości i porządku, dlatego warto domontować wykonany na wymiar front.  W łazience świetnie sprawdzają się rozwiązania typu 2w1, zapewniające więcej funkcji i oszczędność cennego miejsca. Należy do nich parawan nawannowy, dzięki któremu w wannie możemy brać szybkie, energetyzujące prysznice. Znajdziemy wśród nich modele z jednym stałym lub składającym się do ściany elementem. Do wyboru mamy też parawany mające dwie części, z których jedna lub obie są ruchome, co ułatwia korzystanie z prysznica. Bez problemu dobierzemy model pasujący do charakteru łazienki. Obok prostych parawanów z minimalną ilością okuć, są również modele z dekoracyjną czarną ramą, wzorem industrialnych szprosów, a nawet z dekoracyjnym nadrukiem pokrywającym w całości taflę. Wszystkie wykonane są po zewnętrznej stronie szkła, co ułatwia utrzymanie go w czystości. Z kolei chromowane, czarne, białe lub złote okucia parawanu mogą nawiązywać do koloru armatury – komentuje Hanna Błaszak, ekspert Radaway.

Styl bez wielkich nakładów

Dosłownie kilka dobrze dobranych dodatków sprawi, że zwykła łazienka stanie się stylowa. Aby cieszyć się w niej urokiem najmodniejszego dziś stylu boho, wystarczy postarać się o dodatki wyplatane z rattanu, wikliny czy hiacynta wodnego – lustro w ażurowej ramie, kosz na pranie, koszyki na przybory. Doskonałym uzupełnieniem będzie dywanik tkany ze ścinków kolorowych materiałów czy zestaw akcesoriów z nieregularnie formowanej ceramiki.

W analogiczny sposób można nadać wnętrzu charakteru w dowolnym innym stylu. I tak, rys industrialny w łazience wprowadzi kilka loftowych akcesoriów w czarnym matowym wykończeniu. Świetnym uzupełnieniem będzie czarna armatura umywalkowa i prysznicowa. Industrialne inspiracje podkreślą dodatki z betonu. A modny vintage? Tu przyda się stary mebel np. szafka pod umywalkę przerobiona z PRL-owskiej komody albo wisząca półka lub mała szafka. Warto też postarać się o armaturę i oświetlenie w duchu modernizmu albo – dla odmiany – w malowniczym stylu retro.

Moda modą, jednak przy wyborze stylistyki najlepiej kierować się własnym gustem. Po to, by w samodzielnie odnowionej łazience przyjemnie było zaczynać i kończyć dzień. www.radaway.pl