Po latach dominacji neutralnych barw w wystroju wnętrz, powraca moda na intensywniejsze kolory utrzymane w tonacji ziemi. Jednym z nich jest terakota – zgaszony, lekko przybrudzony odcień czerwonej gliny, której piękno wykorzystywano już w starożytności. W XXI wieku inspiracje tym wyjątkowym materiałem są wciąż żywe – spotkamy je zarówno w przypadku dekoracji, farb ściennych czy podłogi – i to nie tylko w formie płytek. Jak wkomponować ten trend do swojej przestrzeni?
Terracotta w języku włoskim oznacza spaloną ziemię. Jej ciepła, energetyczna barwa przywodzi na myśl upalne lato spędzone w domku nad morzem śródziemnym, a zastosowana w pomieszczeniach – czy to w formie podłogi, czy koloru ścian – nadaje im przytulności. Choć w projektowaniu wnętrz wciąż królują jasne, stonowane odcienie, to najnowszy trend może sporo namieszać w świecie designu, zwłaszcza że łatwo adaptuje się zarówno do stylu rustykalnego, jak i nowoczesnej, organicznej estetyki. O tym, jak wprowadzić terakotę do swojej przestrzeni mówi Joyce van Waeleghem, główna projektantka belgijskiej firmy Quick-Step, producenta luksusowych paneli laminowanych.
Podłoga rodem z antycznej willi
Podłoga o wyglądzie spalonej ziemi to jedno z najbardziej ponadczasowych rozwiązań, jakie możemy zastosować urządzając wnętrze. Oprócz wyjątkowej barwy, wyróżnia się też oryginalną teksturą, która dorównuje pięknem unikalnemu usłojeniu drewna. Tego typu posadzka najkorzystniej prezentuje się w dużych, otwartych i widnych przestrzeniach – naturalne światło doskonale podkreśla bogactwo jej kolorów od czerwieni, brązów i rudości po delikatne akcenty różu.
Decydując się na płytki, najlepiej położyć je w kuchni, łazience bądź przedpokoju – chłód kamienia nie jest komfortowy w sypialni lub salonie. Jeśli natomiast zależy nam na uzyskaniu efektu terakoty bez względu na przeznaczenie pomieszczenia, dobrym rozwiązaniem będą panele laminowane. Trwałe, wodoodporne i odporne na zarysowania podłogi z laminatu to świetna alternatywa dla ceramicznych płytek. W przypadku tych z kolekcji Muse, inspirowanej pięknem kamienia, wśród 11 modeli dostępny jest jeden o widocznej i wyczuwalnej strukturze, która idealnie imituje czerwoną glinę.
Akcent na ścianę
Terakota występuje również jako kolor farb, struktur dekoracyjnych oraz płytek ściennych. Miłośnicy oryginalnego designu mogą postawić na ich połączenie z podłogą w tym samym stylu, tworząc monochromatyczny look w swoich wnętrzach. Bezpieczniejszą opcją będzie jednak zdecydowanie się na jedno z rozwiązań – ściany lub podłogę w barwie czerwonej gliny, która doskonale komponuje się ze złamaną bielą, jasnym drewnem oraz kolorami z palety barw ziemi – m.in. brązem czy zielenią.
Ciekawym sposobem na szybką metamorfozę będzie pomalowanie tylko jednej ściany w pomieszczeniu na odcień spalonej ziemi. Taki akcent kolorystyczny nada pokojowi głębi i będzie niebanalnym tłem dla wezgłowia łóżka czy szafki RTV. Można go też wykorzystać w salonie z aneksem kuchennym, gdzie stworzy optyczne rozdzielenie części jadalnianej od wypoczynkowej.
Meble i dodatki z charakterem
Wprowadzając terakotę do swojego domu lub mieszkania, można zdecydować się też na mniej inwazyjne sposoby, czyli meble i dodatki. Pamiętajmy, że w postaci czerwonej gliny jest ona od wieków używana do produkcji ceramicznych mis, doniczek czy wazonów, które współcześnie dodają uroku konsolom i regałom. Designersko wyglądają również meble w jej odcieniu – stół, stolik kawowy bądź kanapa mogą stać się centralnym punktem w pomieszczeniu, nadając mu charakteru i ciepła.
Tekstylia w kolorze spalonej ziemi szczególnie sprawdzą się w urządzonych minimalistycznie domach i mieszkaniach. Zasłony, poduszki, narzuty czy dywany nadadzą im naturalnego, przytulnego charakteru, przełamując proste formy i tworząc wrażenie wielowymiarowości. Warto jednak postawić na umiar, tak aby zachować pierwotny motyw przewodni wystroju i uniknąć przytłaczającego efektu przeładowania.
Terakota stosowana jest we wnętrzach od stuleci, a w najbliższym sezonie będzie przeżywać renesans swojej świetności. Nic dziwnego – zarówno sam materiał, jak i jego kolor z pewnością przypadną do gustu nie tylko zwolennikom wystroju w klimacie rustykalnym czy boho, ale też tym, którzy preferują bardziej nowoczesny styl.
O Quick-Step
Quick-Step to marka podłóg pierwszej klasy produkowanych przez UNILIN. Nieustanne badania i innowacje, a także nacisk kładziony na jakość sprawiły, że Quick-Step należy do wiodących producentów podłóg. Marka ta jest znana z systemu montażu Uniclic®, który nie wymaga użycia kleju. Początkowo była przystępną cenowo alternatywą dla drewna, ale dzięki rozwojowi, stała się całkowicie nową kategorią, z szeroką ofertą łatwych w montażu i konserwacji podłóg o przemyślanym wzornictwie I na każdą okazję. Obecnie Quick-Step to marka produkowanych na całym świecie parkietów z drewna i laminatu, oraz luksusowych podłóg winylowych, obecna w ponad 100 krajach. Jest faktycznym liderem w dziedzinie wzornictwa, innowacji i jakość.