Wakacje od pracy, ale nie od obowiązków — jak remontują Polacy?

Wakacje Polaków nie tylko sprzyjają relaksowi, ale stanowią idealny czas na podejmowanie prac remontowych. Z najnowszego danych platformy z usługami — Oferteo.pl wynika, że najwięcej zmian planujemy w mieszkaniach, bo aż 65% – w porównaniu z 35% remontów, które zrealizujemy w domach.

fot. freepik.com

Dane pozyskano w okresie od marca 2023 roku do marca 2024 roku. Serwis Oferteo.pl przeanalizował 36 623 tys. zapytań, jakie pojawiły się na platformie we wskazanym czasie oraz dotyczyły tematów związanych z remontami domów i mieszkań.

Właściciele mieszkań remontują częściej

Według danych najpopularniejszy obszar prac remontowych wśród badanych to mieszkania, na zmiany, w których zdecydowało się aż 65% zlecających prace online. Najczęściej remontowanymi pomieszczeniami były pokoje (69%), łazienki (63%) oraz kuchnie (58%). Istnieje także zainteresowanie remontami holu/przedpokoju (52%). Inne pomieszczenia, takie jak przedpokój, są remontowane w mniejszym stopniu.

W większości przypadków zlecający decydują się na remont jednego (28%) pomieszczenia. Jednak zdarzają się i tacy, którzy planują generalny remont wybierając trzy lub cztery pomieszczenia (17% dla obu wartości).

W mieszkaniach najchętniej (bo aż w 39%) remontujemy pomieszczenia o powierzchni od 21 do 50 m². Natomiast pomieszczenia poniżej 10 m² oraz od 51 do 80 m² wybierane są przez 19% zlecających każda.

Do najczęściej przeprowadzanych w mieszkania prac remontowych należą:

 • malowanie (60%),
 • układanie płytek (52%),
 • usunięcie starych powłok (52%),
 • montaż gniazdek elektrycznych (43%),
 • remont instalacji hydraulicznej (40%).

Większość zlecających prace online (68%) nie posiada konkretnego projektu wykończenia, ale wie, czego oczekuje. Z kolei 19% prosi wykonawcę o sugestie, a 12% – posiada gotowy projekt wykończenia.

Natomiast największa grupa, bo licząca aż 40%, chce przeprowadzić prace remontowe w najbliższym możliwym terminie.  Natomiast 29% zlecających liczy się z czasem oczekiwania na sprawdzonych i rzetelnych fachowców wynoszącym od 1-3 miesięcy.

Na podstawie analizowanych danych można zauważyć, jak istotne jest elastyczne podejście do potrzeb klientów oraz umiejętność szybkiego reagowania na różne oczekiwania. Dostępność terminów oraz profesjonalizm fachowców stają się kluczowymi czynnikami decydującymi o wyborze usług remontowych, zwłaszcza w przypadku klientów, którzy chcą przeprowadzić prace remontowe w krótkim czasie lub planują realizację w dłuższej perspektywie, ale oczekują rzetelnego podejścia do ich projektu. – zauważa Marta Kaleta-Domaradzka z Oferteo.pl. – Sam fakt, że aż 19% badanych, co daje blisko 5 tys. osób, poprosi wykonawcę o radę świadczy o wysokim zaufaniu do wybieranego wykonawcy.

¼ zlecających decyduje się na remont domu

Wśród zlecających, którzy decydują się na remont domów większość z nich preferuje remontować domy jednorodzinne (80%), podczas gdy domy typu bliźniak lub szeregowy cieszą się mniejszym zainteresowaniem (20%).

W tym wypadku najczęściej remont związany jest z takimi pomieszczeniami, jak:

 • pokoje (54%),
 • łazienki (47%),
 • kuchnie (42%),
 • hole i przedpokoje (42%).

Większość respondentów planuje wyremontować na raz 1 lub 2 pomieszczenia (łącznie 42%). Chociaż dla 12% remont będzie dotyczył odpowiednio 3,4 oraz 5 przestrzeni.

W przypadku domów również i powierzchnia remontowanych pomieszczeń znacznie różni się od tej w mieszkaniach — z zasady bowiem jest ona większa. Dlatego 20% osób szukało fachowca do remontu powierzchni od 21 do 50 m², a aż 16% – deklarowało zmiany na przestrzeni sięgającej od 51 do 80 m². Znaleźli się i tacy (6%), u których powierzchnia do odświeżenia wynosiła nawet do 200 m². Czego w przypadku mieszkania nie zadeklarowała żadna, z szukających fachowców, osoba.

Remont domu to duże przedsięwzięcie, bo i remontowane przestrzenie są większe, a co za tym idzie — prace przy nich potrwają dłużej, być może będą wymagały większe liczby fachowców, a tym samym — wygenerują wyższe koszty — zauważa ekspert z Oferteo.pl.

W przypadku domu natomiast najczęściej wymienianymi pracami remontowymi są:  malowanie (47%),

 • układanie płytek (43%),
 • usunięcie starych powłok (35%),
 • montaż gniazdek (30%),
 • remont instalacji hydraulicznej (30%).

Tutaj również większość zlecających swoje prace nie posiada konkretnego projektu wykończenia wnętrza (68%), ale posiada wizję stanu końcowego. Natomiast 18% zdaje się na rekomendacje ze strony fachowców.

W przypadku terminów większość poszukujących ekipy remontowej planuje skorzystać z oferty w najbliższym możliwym terminie (43%), 14% planuje remont w ciągu 3 miesięcy, a 9% – w ciągu 6 miesięcy.

Bez względu jednak na to, czy decydujemy się remontować dom, czy mieszkanie, musimy pamiętać, że sezon wakacyjny to czas wykończenia wybudowanych już domów oraz urlopów, których, chociaż część zawsze przeznaczamy na drobne naprawy i zmiany w naszych wnętrzach. Dlatego planując prace w tym okresie po pierwsze musimy pamiętać, że najlepsi wykonawcy zostali już zarezerwowani, a ich dostępność będzie ograniczona, a po drugie — czas oczekiwania będzie się wydłużał — i to nawet, jak donosi platforma Oferteo.pl,  do końca września będziemy mieli do czynienia z boomem na specjalistów od remontów.