Więcej niż kolor, czyli jak farba może poprawić komfort życia?

Warto mieć świadomość, że wybór odpowiedniej farby do ścian to nie tylko kwestia estetyki wnętrza, ale również zdrowia i komfortu codziennego życia. Nowoczesne technologie pozwalają obecnie na tworzenie powłok malarskich, które nie tylko zdobią ściany, ale także istotnie poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach. Takim unikalnym rozwiązaniem jest powłoka funkcyjna w postaci wewnętrznej farby mineralnej, wytwarzająca naturalne jony. Jak to działa? Co konkretnie można zyskać, wybierając takie rozwiązanie?

Farba do malowania ścian bez wątpienia pełni ważną rolę dekoracyjną – nadaje wnętrzom charakter, wprowadza harmonię kolorystyczną i może wpływać na nastrój. Wybór odpowiednich odcieni pozwala stworzyć przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi, koncentracji czy kreatywności. Kolory ścian mają zdolność oddziaływania na nasze emocje i postrzeganie przestrzeni, a także mogą optycznie powiększać lub pomniejszać pomieszczenia.

 

Jednak farba do ścian to nie tylko kwestia estetyki wnętrz. Współcześnie farba może pełnić znacznie bardziej zaawansowane funkcje, wpływając bezpośrednio na lepszy komfort życia w pomieszczeniach i nasze zdrowie. Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest farba aktywnie wytwarzająca naturalne jony, istotnie poprawiająca jakość powietrza we wnętrzach. To ważne, bo Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie od dzisiaj alarmuje, że w budynkach oddychamy nawet kilka razy bardziej zanieczyszczonym powietrzem niż na zewnątrz, co nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. By zrozumieć skalę problemu, warto uświadomić sobie fakt, że każdego dnia wdychamy około 1250 litrów powietrza zewnętrznego i aż około 11 500 litrów powietrza pochodzącego z wnętrz.

Jak działa farba jonizująca?

Jak wiadomo powietrze posiada swoją naturalną wilgotność. Specjalnie zaprojektowana farba do ścian może natomiast posiadać specjalne, naturalne składniki, dzięki którym cząsteczki wody zawarte w powietrzu, przy zetknięciu z pomalowaną powierzchnią przyjmują postać jonów ujemnych, które działają na zanieczyszczenia jak naturalne magnesy. Przyciągają i wiążą drobinki kurzu, pyłki czy aerozole unoszące się w powietrzu, powodując w konsekwencji ich opadanie na powierzchnie, skąd łatwo są usuwane podczas sprzątania. Dzięki temu znacznie mniej zanieczyszczeń unosi się w powietrzu i tym samym mniej ich wdychamy.

Warto zauważyć, że proces ten przypomina naturalne zjawisko zachodzące w przyrodzie, którego nieraz doświadczamy osobiście. To właśnie wysoka koncentracja jonów ujemnych sprawia, że w górach, nad morzem czy w lesie powietrze jest niezwykle czyste i orzeźwiające, a my oddychamy w takich miejscach pełną piersią.

W pomieszczeniach obserwuje się zazwyczaj niskie stężenie jonów ujemnych, w najgorszym przypadku nie przekraczające nawet 250 jonów/cm3. Dzięki zastosowaniu funkcyjnej farby Baumit IonitColor, zwiększającej ilość tych dobroczynnych cząsteczek w powietrzu, możemy we wnętrzach, w których spędzamy najwięcej czasu, stworzyć warunki zbliżone do tych, z jakimi mamy do czynienia na łonie natury. Korzyści, jakie możemy osiągnąć są w tym przypadku nie do przecenienia, bo odnoszą się one wprost do naszego zdrowia i komfortu życia.

O jakich dokładnie korzyściach mowa? Jest ich wiele. Oto najważniejsze z nich.

Mniejsze ryzyko alergii i łatwiejsze oddychanie

W pomieszczeniach, w których ściany są pomalowane farbą wytwarzającą naturalne jony, oddycha się znacznie łatwiej, co przyczynia się do lepszego samopoczucia. Co więcej, w takich wnętrzach znacząco zredukowane zostają stężenia alergenów, które zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach, mogą być bardzo wysokie – nawet, jeśli chodzi o pyłki roślin, które przedostają się do wnętrz przez otwarte drzwi, okna, nawiewniki okienne czy naturalną wentylację. Fakt ten docenią szczególnie osoby zmagające się na co dzień z alergią, które w ten sposób mogą zyskać lepszy komfort życia.

Zdrowszy sen

Zła jakość powietrza w naszej sypialni może zaburzać rytm snu, dlatego warto zadbać, by było ono

czyste i świeże. Zapewnimy sobie w ten sposób warunki, pozwalające nam spokojnie przejść przez wszystkie fazy snu, w tym te odpowiedzialne za regenerację naszego organizmu. Sen będzie głębszy, a my bardziej wypoczęci po przebudzeniu, co z kolei wpływa na lepsze samopoczucie i zdolność radzenia sobie ze stresem i zmęczeniem w ciągu dnia.

Efektywny odpoczynek

Czas wolny nie zawsze oznacza prawdziwy odpoczynek dla naszego organizmu. Jeśli powietrze, którym oddychamy, ma niską jakość, regeneracja może być znacznie utrudniona. Tymczasem brak odpowiedniego odpoczynku sprawia, że czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni i rozkojarzeni. Pojawiają się bóle głowy, pleców, zmęczenie oczu, a mięśnie zaczynają się nadmiernie napinać. Spada nasza odporność, przez co stajemy się bardziej podatni na infekcje. Zastosowanie farby wytwarzającej jony ujemne pozwala skutecznie usunąć z powietrza zanieczyszczenia. Dzięki temu nasz organizm może lepiej się regenerować, a efektywny odpoczynek staje się możliwy.

Lepsza koncentracja

To nie koniec korzyści wynikających z zaproszenia jonów do wnętrz, w których przebywamy. Mniej zanieczyszczeń w powietrzu to lepsza koncentracja, mniejsze zmęczenie i wyższy poziom energii. Dzięki temu osoby pracujące lub uczące się w takich przestrzeniach mogą zauważyć wzrost efektywności i wydajności, ponieważ czystsze powietrze sprzyja lepszej pracy mózgu.

Mniejsze ryzyko infekcji

Badania naukowe potwierdzają, że w pomieszczeniach pomalowanych farbą aktywnie wytwarzającą jony ujemne, w krótkim czasie znacząco spada stężenie aerozoliniewielkich cząsteczek, które emitujemy podczas normalnego oddychania i mówienia, będących główną drogą rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii. To natomiast oznacza mniejsze ryzyko przeziębień i infekcji dróg oddechowych, bo trzeba podkreślić, że do większości zakażeń dochodzi właśnie w zamkniętych pomieszczeniach.

Korzyści poparte badaniami

Działanie farby wytwarzającej jony wzięli pod lupę niezależni naukowcy. Badaniami objęto działanie mineralnej powłoki funkcyjnej Baumit IonitColor. Przeprowadzając liczne testy, zaobserwowano między innymi, że we wnętrzach, w których zastosowano ten produkt, nawet o 90% w ciągu 60 minut spada stężenie pyłków i drobnego kurzu we wdychanym powietrzu. Co więcej, potrzeba zaledwie 90 minut, aby aż o 60% zredukować stężenie aerozoli unoszących się w pomieszczeniu. W obu przypadkach bazę porównawczą stanowiło identyczne pomieszczenie, w którym użyto zwykłej farby, pozbawionej aktywnych składników.

Dla najlepszego efektu

Jak już wiemy, farba wytwarza dobroczynne jony w momencie kontaktu pomalowanej nią powierzchni z cząsteczkami wody naturalnie unoszącymi się w powietrzu. Dla jej efektywnego działania istotna jest zatem odpowiednia wilgotność w pomieszczeniu – pamiętajmy, że jest ona ważna także dla naszego samopoczucia. Dlatego szczególnie na podłożach innych niż tynki mineralne, np. betonowych lub z płyty gipsowo-kartonowej, jako podkład pod farbę jonizującą warto zastosować systemową gładź Baumit IonitFinish lub Baumit IonitFino, pomagającą utrzymać wilgotność powietrza w przedziale między 40 a 60%, a więc na poziomie wspierającym zarówno produkcję jonów, jak i zdrowie użytkowników wnętrz.

Podsumowując, sposób wykończenia ścian może mieć dobroczynny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Od nas zależy, czy z tego skorzystamy. Dzięki takim rozwiązaniom jak farba wytwarzająca naturalne jony możemy cieszyć się nie tylko estetycznym wyglądem wnętrza, lecz także oddychać w nim czystszym powietrzem. Inwestycja w takie rozwiązanie to krok w stronę zdrowszego środowiska dla wszystkich domowników, a co za tym idzie ich lepszego samopoczucia i komfortu życia.

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

www.instagram.com/baumit.polska

www.youtube.com/@baumitpolska


Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.