Wybór wymiennika i zbiornika buforowego do nowoczesnych systemów ogrzewania

Wraz z rosnącym zainteresowaniem ekologicznymi i energooszczędnymi rozwiązaniami zapewniającymi komfortowe ogrzewanie domu i wody użytkowej przy niskim zużyciu energii, pompy ciepła stały się naturalnym wyborem przy projektowaniu nowoczesnych systemów ogrzewania. Stąd dobór odpowiednich komponentów takich jak wymiennik C.W.U. oraz zbiornik buforowy C.O. ma kluczowe znaczenie dla efektywności i wydajności systemu pompy ciepła. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego typu urządzeń? Na to pytanie odpowiada Arkadiusz Świerad, ekspert firmy KOSPEL.

Ze względu na rosnącą inflację i wysokie rachunki za energię elektryczną, coraz większą uwagę przykładamy do ekologicznych rozwiązań grzewczych jakimi niewątpliwie są pompy ciepła. Jednak warto pamiętać, że przy projektowaniu i instalacji takiego systemu, istotnym elementem jest odpowiedni dobór wymiennika ciepła dla wody użytkowej (c.w.u.) oraz zbiornika buforowego do centralnego ogrzewania (c.o.). Ma to kluczowe znaczenie dla osiągnięcia optymalnej wydajności, komfortu i oszczędności energetycznych w nowoczesnych systemach grzewczych opartych na pompach ciepła. Co zatem warto brać pod uwagę?

Wymiennik C.W.U. pod lupą

Wybór odpowiedniego wymiennika c.w.u. zależy od indywidualnych potrzeb i warunków każdego systemu grzewczego. Jednak pompy ciepła są niskotemperaturowymi źródłami ogrzewania, stąd wszystkie urządzenia z nimi współpracujące powinny posiadać dużą powierzchnię wymiany ciepła. A w przypadku wymienników c.w.u., będzie to powierzchnia wężownicy.

Duża powierzchnia grzewcza wężownicy to gwarancja, że dany wymiennik jest najlepszy do pompy ciepła. Umożliwia to bardziej efektywne przekazywanie ciepła, co przekłada się na większą wydajność i oszczędność energii. Pamiętajmy, że urządzenia te są w różnych rozmiarach i konfiguracjach, co pozwala na dostosowanie ich do potrzeb i liczby osób w gospodarstwie domowym. Tutaj ciekawym rozwiązaniem będzie wymiennik stojący SWPC, który charakteryzuje się pojemnością 305 L oraz zespołem równolegle połączonych wężownic o łącznej powierzchni 4,22 mkw – co sprawia, że idealnie nadaje się on do pomp ciepła – mówi Arkadiusz Świerad, ekspert firmy KOSPEL.

Co ciekawe, taki wymiennik c.w.u. z wężownicą wykonany jest z wysokiej jakości materiałów oraz pokryty warstwą emalii o odpowiedniej grubości, dzięki czemu będzie odporny na korozję.

Dobór zbiornika buforowego c.o.

Z kolei zbiornik buforowy c.o. wspomaga pracę pompy ciepła, działając na zasadzie sprzęgła hydraulicznego, wspomagając również chłodzenie pomieszczeń oraz funkcję defrost wybranej przez  nas pompy. Z tego względu warto mieć na uwadze jego odpowiednią izolację, pojemność zalecaną przez producenta pompy ciepła, kompaktowość oraz możliwości przyłączeniowe.

Idealny przykład stanowi bufor c.o. o pojemności 100 L od firmy KOSPEL – SVK. Jest to urządzenie stworzone do współpracy z pompą ciepła, przy tym posiadające klasę energetyczną A. Dzięki króćcom skierowanym do góry, bufor można łatwo zamontować pod jednostką wewnętrzną pompy ciepła bądź kotłem elektrycznym. Co ważne, urządzenie przy współpracy z pompą ciepła może pracować w układzie grzewczym lub grzewczo/chłodzącym.

A może cały zestaw?

Jeśli nie jesteśmy jeszcze posiadaczami pompy ciepła, najlepiej zakupić pełen zestaw urządzeń wchodzących w skład instalacji grzewczej. Z tego względu firma KOSPEL stworzyła kompletny system ogrzewania z pompą ciepła HPM2, który zawiera jednostkę zewnętrzną HPMO2 i jednostkę wewnętrzną HPMI2, a także zbiornik buforowy SVK i wymiennik SWPC. Dzięki wybraniu pełnego zestawu, nie musimy martwić się o dodatkowy dobór najlepszych urządzeń współpracujących z pompą ciepła.

Kompaktowe rozwiązanie stanowi wymiennik c.w.u. i bufor w jednej obudowie – zbiornik kombinowany ”all in one” SWVPC. Jego kompaktowa budowa i pojemność – 250/60l – zapewnia dostęp do wody dla 5 osób oraz oszczędność miejsca w kotłowni. Urządzenie umożliwia optymalizację współpracy z pompą ciepła dzięki zastosowaniu zespołu wężownic połączonych równolegle w jeden wymiennik ciepła, co zapewnia najbardziej efektywną współpracę z zestawem HPM2. Zbiornik buforowy jest zapewnia bezpieczną i efektywną pracę z pompy ciepła, a także wspomaga funkcję defrost pompy ciepła. Przegroda w zbiorniku buforowym skutecznie zapobiega mieszaniu się wody ciepłej zasilającej instalację c.o. i wody chłodnej powracającej z instalacji – podsumowuje Arkadiusz Świerad, ekspert firmy KOSPEL.

Co ważne, obudowa urządzenia została wykonana z tworzywa ABS, dzięki czemu jest trwała i zabezpiecza zbiornik przed uszkodzeniami mechanicznymi, a materiał nie starzeje się podczas wieloletniego użytkowania. Ponadto wysokiej klasy izolacja PUR minimalizuje postojowe straty ciepła w zbiorniku.

W obliczu rosnącego zainteresowania nowoczesnymi i ekologicznymi rozwiązaniami do ogrzewania domu oraz wody użytkowej, pompy ciepła stały się naturalnym wyborem wielu inwestorów. Jednakże, aby osiągnąć maksymalną efektywność, kluczowe stało się dopasowanie odpowiednich komponentów – takich jak wymiennik C.W.U. oraz zbiornik buforowy C.O. – pomagających w osiąganiu optymalnej wydajności, komfortu i oszczędności energetycznej całego systemu. Przy zakupie urządzeń lub całego systemu ogrzewania z pompą ciepła, warto również skonsultować się ze specjalistami z firmy KOSPEL, którzy udzielą odpowiedzi na pytania dotyczące właściwego wyboru i optymalnego funkcjonowania tej technologii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pompach ciepła Kospel zapraszamy na stronę www.pompycieplakospel.pl, po wypełnieniu zamieszczonego na stronie formularza firma Kospel dobierze odpowiednie rozwiązanie dla Twojego domu oraz skontaktuje Cię z autoryzowanym instalatorem pomp ciepła Kospel w Twojej okolicy.