Blaty łazienkowe – jaki wybrać?

W nowoczesnym i funkcjonalnym domu łazienka coraz częściej staje się pomieszczeniem, które, tak jak każde inne, można wykorzystać jako przestrzeń do przechowywania. Wystarczy odpowiednio zaplanować i zagospodarować wnętrze, aby wydobyć z niego dodatkową użyteczność. Wybierając meble łazienkowe warto pamiętać o tym, że przydatną powierzchnią użytkową są blaty szafek. Dlatego nie warto ograniczać swoich wyborów wyłącznie do tradycyjnych rozwiązań meblowych oferowanych przez rynek i pójść o krok dalej, urządzając łazienkę z wykorzystaniem szerokiego asortymentu.

Decydując się na meble do łazienki należy pamiętać o tym, z jak wymagającym pomieszczeniem mamy do czynienia. Wilgoć, para, wysoka temperatura oddziałują na meble i inne sprzęty łazienkowe. Dlatego warto przed ostatecznym wyborem sprawdzić parametry użytkowe oraz techniczne. Research powinien dotyczyć nie tylko frontów szafek, ale również blatów. Poznaj kilka popularnych typów blatów, chętnie wybieranych do łazienek.

BLATY KONGLOMERATOWE

Czym w zasadzie jest ten konglomerat? To materiał, zwany inaczej kamieniem akrylowym, który powstaje z połączenia minerałów, naturalnych barwników oraz masy akrylowej. Taka mikstura w zastygłej i ostatecznej formie ma znakomite właściwości użytkowe i jest bardzo trwała. – W ofercie marki Defra posiadamy blaty wykonane z naturalnego kamienia akrylowego HI-MACS®. To materiał najnowszej generacji, wytwarzany przez koncern LG, który zaliczany jest do grupy produktów Solid Surface – mówi ekspert marki Defra. Blaty Defra Minerals  posiadają idealnie gładką, łatwą w utrzymaniu czystości i antybakteryjną powierzchnię, nie pochłaniają wilgoci, a co za tym idzie – nie odkształcają się i zachowują niezmienioną formę przez długie lata. Blaty wykonane z kamienia akrylowego zachowają swoje znakomite parametry odpornościowe, przy jednocześnie niewielkiej, eleganckiej grubości zaledwie kilkunastu milimetrów. Są lżejsze od blatów z kamienia naturalnego i cieplejsze, ponieważ kompozyt przyjmuje temperaturę powietrza.

BLATY GRANITOWE

Blaty kamienne, z których za najtrwalsze uznaje się te granitowe, posiadają wszystkie zalety jakościowe i estetyczne blatów konglomeatowych. Nie straszna im wysoka wilgotność powietrza czy zachlapania. Są wytrzymałe na nacisk, dość odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Warto jednak podkreślić, że nie są niezniszczalne, a drobnych ubytków i  ukruszonych elementów nie da się uzupełnić, w przeciwieństwie do blatów konglomeratowych. Blaty kamienne ze względu na swój duży ciężar sprawdzą się bardziej w przypadku szafek stojących, aniżeli podwieszanych. Trzeba za nie też więcej zapłacić. Szlachetność materiału naturalnego wymusza ponadto stosowanie specjalnych środków pielęgnacyjnych. Niektórych może to zaskoczyć, ale kamień należy regularnie impregnować, aby przedłużyć jego żywotność.

BLATY DREWNIANE

Drewno jest materiałem o niezwykłym uroku. Wprowadza do wnętrza ciepło, ponadczasowe naturalne piękno i klasę. Buduje nastrój i sprzyja relaksowi. Żeby jednak utrzymało swoje wszystkie niepodważalne atrybuty, musi być poddawane regularnej i drobiazgowej pielęgnacji. Szczególnie w łazience, gdzie panujące warunki są dla drewna co najmniej nieprzyjazne. Dlatego też tylko niektóre gatunki drewna zaleca się do użytku w pomieszczeniach kąpielowych. Mowa tu o tak zwanych gatunkach stabilnych, czyli tych mniej podatnych na zmiany warunków atmosferycznych. W naturalnej konsekwencji w łazience sprawdzą się najlepiej gatunki egzotyczne, a za nie niestety trzeba również zapłacić egzotyczne ceny. Drewno oczywiście – niezależnie od kraju pochodzenia – należy regularnie olejować, impregnować i zabezpieczać przed atakami pleśni oraz grzybów.

BLATY LAMINOWANE

Jeśli kochasz drewno, ale nie masz ochoty zagłębiać się w tajniki utrzymania go w nienagannej formie – wybierz blaty laminowane. To opcja najtańsza ze wszystkich tu wymienionych. Wykonane są z płyty MDF i pokryte warstwą dekoru, świetnie imitują materiał naturalny, a przy tym są łatwe w pielęgnacji. Pokrywający je laminat impregnowany jest niezwykle trwałą żywicą melaminową. Taką powierzchnię, dzięki jej zwartej strukturze i gładkiej fakturze, łatwo się myje i dezynfekuje. Dodatkowo krawędzie i obrzeża blatów klejone są klejem PUR. Blaty oklejone wodoodpornymi klejami poliuretanowymi zachowują trwałość w warunkach podwyższonej wilgotności. Dlatego też blaty laminowane znajdują zastosowanie nie tylko w łazience, ale również w kuchni.

Więcej inspiracji na:

defra.pl