Budowa i remont domu. Po jakie inteligentne rozwiązania sięgnąć?

Coraz więcej osób sięga po rozwiązania smart home, które dbają o nasz codzienny komfort mieszkalny i zwiększają bezpieczeństwo naszej posesji. Tylko w 2022 roku zdecydowało się na nie aż 34% osób budujących swój dom[1]. Somfy podpowiada, jakie produkty sprawdzą się najlepiej i na co zwrócić uwagę podczas planowania prac remontowych oraz budowlanych.

Przed podjęciem szeregu istotnych decyzji dotyczących remontu czy budowy domu, warto zastanowić się, jaki styl życia prowadzimy i jakie rozwiązania ułatwiłyby nasze codzienne funkcjonowanie. Już na etapie projektowania, istotny jest wybór odpowiedniej stolarki okiennej czy rolet zewnętrznych, od których zależy nasz późniejszy komfort i bezpieczeństwo. Na wstępie, istotne jest również ustalenie maksymalnego budżetu, jaki możemy na to przeznaczyć.

Wybór odpowiednich okien

Okna sprawiają, że nasze pomieszczenia są jasne i przyjemne w ciągu dnia. Jednak pełnią one również szereg innych istotnych funkcji. To one mają największy wpływ na temperaturę wewnątrz pomieszczeń w poszczególnych porach roku. Eksperci podają, że przez drzwi i okna możemy stracić nawet od 20 do 30% ciepła czy chłodu.

Projektując dom, warto zwrócić uwagę na odpowiednią izolację okien. Im mniejszy współczynnik przenikania ciepła (Uw), podawany w W/m²K, tym większe właściwości izolacyjne. Dzięki temu zmniejszymy codzienne zużycie energii na ogrzewanie bądź klimatyzację, jednocześnie dbając o nasz domowy budżet i środowisko. Dlatego tak istotne jest, aby dokonywać świadomych wyborów, decydując się na doświadczonych producentów, którzy oferują wysoką jakość. mówi Mateusz Sochacki, ekspert window4u, partner Somfy Polska.

Obecnie możemy ubiegać się o bezzwrotne unijne dotacje na poprawę efektywności energetycznej w domu.  Wsparcie finansowe może obejmować niemal wszystkie działania, które przyniosą wymierne korzyści energetyczne, w tym wymianę stolarki okiennej. Dodatkowe fundusze w 2023 zapewnia program Czyste Powietrze[2]. Informacje na temat aktualnych dotacji możemy znaleźć, m.in. na stronie wyszukiwarki ekodotacji Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu https://ekodotacje.ios.edu.pl/.

Automatyzacja rolet zewnętrznych ma znaczenie

Warto wyposażyć nasze okna w rolety zewnętrzne wraz z inteligentnymi napędami, które pozwolą na odpowiednie wykorzystanie światła słonecznego na co dzień, by zmniejszyć potrzebę korzystania ze sztucznego oświetlenia, ogrzewania oraz chłodzenia pomieszczeń. Wiele z nas żyje w ciągłym biegu i nie mamy czasu na to, by każdego dnia zastanawiać się nad korzystnym ustawieniem naszych osłon okiennych. Inteligentne napędy pozwolą na automatyczne planowanie otwierania i zamykania osłon tak, by jak najlepiej zarządzać naturalnym oświetleniem oraz by uzyskać jak największy komfort termiczny. Automatyzacja gwarantuje, że rolety będą w optymalnej pozycji o właściwej porze, bez względu na pogodę, nawet gdy nie ma nas w domu.

Jaki napęd wybrać? Jeśli rozpoczynamy budowę domu, możemy sięgnąć po napęd S&SO RS100 io od Somfy. Bez problemu możemy wówczas zaplanować ukrycie podpiętych do niego przewodów. Natomiast jeśli planujemy remont i nie chcemy ingerować w ścianę, możemy zdecydować się na RS100 Solar io, zasilany energią solarną – do jego działania nie potrzebujemy podłączać kabli doprowadzających prąd. Napęd ten posiada wbudowany panel słoneczny, który z pomocą centrali TaHoma®, automatycznie otwiera lub zamyka osłony w zależności od pogody. Jego akumulator zapewnia autonomię na poziomie co najmniej 45 dni, przy dwóch pełnych otwarciach i dwóch pełnych zamknięciach dziennie, dzięki czemu nie straszna jest mu żadna pogoda i idealnie sprawdzi się w naszej szerokości geograficznej.

Smart rozwiązania dopasowane do naszego stylu życia

Często wyjeżdżamy na wakacje? Chcemy mieć możliwość sprawdzenia z dowolnego miejsca na świecie, czy nasza posesja jest bezpieczna? A może najważniejsze dla nas jest wygodne i proste zarządzanie domem na co dzień? Smart home dopasowuje się do każdego stylu życia! Możemy zainstalować systemy alarmowe oraz kamery, termostaty, regulujące temperaturę w pomieszczeniach, napędy do bram wjazdowych i garażowych, by mieć kontrolę nad tym, kto wjeżdża na naszą posesję, możemy zainstalować specjalne wtyczki Plug io, pod które podłączymy ekspres do kawy, telewizor czy radio, by sterować nimi z pozycji smartfona. A to tylko część rozwiązań, jakie oferuje nam inteligentny dom!

 

Możemy tworzyć aż do 40 indywidualnych scen i harmonogramów dopasowanych do trybu życia domowników. Dzięki temu stworzymy, m.in. scenariusz “pobudka”, który sprawi, że dom obudzi się razem z nami, np. odsłaniając rolety, włączając ekspres do kawy i radio z ulubioną muzyką.

Wszystkie powyższe produkty połączymy za pomocą systemu smart home i centrali TaHoma® switch. Zapewni nam ona wygodną kontrolę nad domowymi urządzeniami, a także wydatkami związanymi z energią.

 

Inteligentne otoczenie domu

Dom to nie tylko jego wnętrze, to także wszystko co go otacza. Dlatego smart home rozciąga się również na nasze podwórko, taras, a nawet ogrodzenie! Planując prace budowlane i remontowe warto zastanowić się nad odpowiednim zagospodarowaniem naszej zewnętrznej przestrzeni. Inteligentne oświetlenie patio, pozwoli na komfortowe spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi po zmroku. Videofony sprawią, że będziemy mieć pełną kontrolę nad tym, kto próbuje dostać się do środka.  Dobrym pomysłem jest również zamontowanie odpowiedniej bramy garażowej wraz z inteligentnym napędem, np. GDK 1100 od Somfy, umożliwiającym sterowanie bramą z pozycji smartfonu z dowolnego miejsca na świecie!

 

Więcej szczegółów i informacji na temat rozwiązań smart home podczas budowy domu lub remontu znajdziemy w artykule blogowym na stronie Somfy: https://www.somfy.pl/blog/artykuly/budujesz-remontujesz-oto-6-porad-ktore-ci-to-uatwia

 

***

O Somfy

SOMFY to światowy lider w zakresie automatyki domowej i kluczowy dostawca rozwiązań smart home do sterowania w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Ważnym elementem strategii rozwoju marki jest ekologia i zrównoważony rozwój, oparty na efektywnym korzystaniu ze źródeł energii. Firma powstała w 1969 roku w Cluses we Francji. Międzynarodowy zasięg działalności obejmuje blisko 120 oddziałów na całym świecie, zatrudniając ponad 6000 pracowników. W Polsce spółka istnieje od 1996 roku. W 2014 roku powstała należąca do Somfy fabryka SOPEM w Niepołomicach. Obecnie oprócz jednostki produkcyjnej oraz Działu Badań i Rozwoju, funkcjonuje w Niepołomicach Wschodnioeuropejska Platforma Dystrybucyjna, która dostarcza produkty do odbiorców z całej Europy Środkowo-Wschodniej.

 

O Eko-Okna

Eko-Okna S.A. to producent stolarki otworowej w Polsce, posiadający zakłady produkcyjne o powierzchni ponad 295 tys. m2. Nowoczesny park maszynowy umożliwia realizację nawet indywidualnych zamówień. Producent zapewnia transport własną flotą samochodów ciężarowych z opcją rozładunku, spełniających normę Euro 6. Eko-Okna od 25 lat współpracuje z dystrybutorami stolarki otworowej na całym świecie. Posiada szeroką ofertę produktową oraz oferuje dystrybutorom rozwiązania cyfrowe 4u, wspierające ich biznes. Wśród nich jest eko4u (aplikacja online do tworzenia ofert i zarządzania nimi), window4u (wizytówka sklepu online) oraz benefit4u (branżowa strefa wiedzy dla dystrybutorów, współpracujących z Eko-Okna).

 

[1] https://www.oferteo.pl/raporty/inwestujemy-w-rozwiazania-smart-home-bo-cenimy-sobie-komfort-raport

[2] https://czystepowietrze.gov.pl/