Castorama przez cały rok wspiera swoich klientów w różnych działaniach proekologicznych, na przykład zapobiegających suszy. Jak skutecznie oszczędzać wodę opowiada ekspert Castorama Piotr Bober Dyrektor ds. Jakości i Zrównoważonego Rozwoju.
Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy został ustanowiony w 1995 roku i jest obchodzony co roku, 17 czerwca. Celem święta jest nie tylko szukanie rozwiązań, które zapobiegną postępującemu pustynnieniu i suszy, ale także zachęcenie każdego do podejmowania małych kroków każdego dnia służących ochronie zasobów wodnych. Przeciwdziałanie zjawiskom pustynnienia i suszy to szereg różnych elementów, między innymi takich jak zalesienia, nasadzenia oraz oszczędzanie wody, które jest bardzo istotne niezależnie od skali podejmowanych działań.
Na jednego mieszkańca Polski rocznie przypada średnio około trzy i pół raza mniej wody niż na statystycznego Europejczyka. Okazuje się, że nasze zasoby wodne są porównywalne do zasobów wodnych Egiptu. Dlatego oszczędzanie wody powinno być priorytetem w każdym gospodarstwie domowym.
– Castorama od lat wspiera swoich klientów w wyborze metod właściwego gospodarowania wodą w domu i ogrodzie. Porady na temat sposobów minimalizowania efektów suszy znajdują się na stronie https://www.castorama.pl/stop-suszy. Opisujemy tam różne metody oszczędzania wody – na przykład system nawadniania kropelkowego, małą retencję, ale również mniej oczywiste rozwiązania, które powstrzymują parowanie wody z gleby, takie jak ściółkowanie czy założenie łąki kwietnej, która przy okazji sprzyja bioróżnorodności i dobrostanowi tak potrzebnych owadów zapylających – powiedział Piotr Bober, Dyrektor ds. Jakości i Zrównoważonego Rozwoju w Castorama Polska.
Z danych Eurostatu wynika, że w domach jednorodzinnych mieszka już ponad połowa Polaków. A dom to zazwyczaj również ogród. Dlatego tak istotny dla gospodarowania wodą jest system przydomowej retencji. Podlewanie roślin „złapaną” z rynien wodą to nie tylko sposób na obniżenie rachunków, ale również troska o środowisko i cenne zasoby wód podziemnych.
– Tylko 55% wody, którą zużywamy w gospodarstwach domowych, musi być wodą pitną. W wielu codziennych sytuacjach woda deszczowa sprawdzi się idealnie – do prania, sprzątania, spłukiwania toalet, czy podlewania ogrodu. Wykorzystanie deszczówki jest więc zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. – podpowiada Piotr Bober z Castorama Polska.
– Zbiorniki gromadzące deszczówkę mogą być naziemne lub podziemne. Zbiornik powinien mieć pojemność minimum 2500 litrów wody opadowej, aby nie wypełnił się zbyt szybko nawet podczas gwałtownej burzy. Bardzo ważna jest również jego trwałość, a jeśli planujemy zbiornik zewnętrzny – także jego estetyka, na przykład stylizowana na beczkę. Zbiornik podziemny, po wkopaniu w ziemię, przykrywamy warstwą gleby, jest więc praktycznie niewidoczny. Wiosna to doskonały moment na instalację zbiornika podziemnego – ziemia jest już miękka, a po przykryciu zbiornika ziemią wysiana trawa czy kwiaty zdążą wyrosnąć, by cieszyć nasze oczy w letnie dni. Nasi doradcy w sklepach chętnie pomogą przy wyborze właściwego zbiornika – podsumowuje ekspert.
Korzystanie ze zbiornika na deszczówkę nie wiąże się z wieloma dodatkowymi obowiązkami. Podczas jego użytkowania należy jedynie dbać o jego czystość, nie rzadziej niż raz na miesiąc czyścić zainstalowane filtry i co najmniej raz na dwa lata usuwać ciężkie osady z dna zbiornika.
Na system przydomowej retencji można uzyskać do 5000 złotych bezzwrotnej dotacji w ramach programu „Moja Woda”. Beneficjentem programu mogą być osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny.
W sklepach sieci Castorama można nabyć wiele innych urządzeń, które służą oszczędzaniu wody. Ich instalacja w toaletach (spłuczki pozwalające na spłukiwanie ograniczoną ilością wody), bateriach czy prysznicach (perlatory) może zmniejszyć zużycie wody nawet o 50 litrów dziennie przez jedną osobę.
Castorama wspiera decyzje zakupowe klientów chcących przygotować się na nadchodzące lato. W ofercie dostępne są przydomowe oczyszczalnie wody, zbiorniki retencyjne czy systemy nawadniające. Więcej informacji na temat gospodarowaniu wodą oraz instalacjach do tego przydatnych znajduje się na stronie castorama.pl
Informacje o spółce Castorama:
Castorama Polska Sp. z o.o. jest liderem w kategorii polepszania warunków mieszkaniowych w naszym kraju. Firma uruchomiła swój pierwszy sklep w 1997 roku. Obecnie prowadzi sprzedaż w 88 lokalizacjach w różnych częściach Polski. Zapewnia również klientom w całym kraju dostęp do oferty on-line. Spółka zatrudnia ponad 13 tysięcy pracowników. Castorama Polska Sp. z o.o. jest częścią Kingfisher plc, międzynarodowej spółki posiadającej prawie 1200 sklepów w 10 krajach Europy. W celu uzyskania dalszych informacji zapraszamy na stronę www.castorama.pl oraz www.kingfisher.com.