– Podłoga ułożona w jodełkę dodaje wnętrzom niepowtarzalnego klimatu, harmonii i stylu. Dzięki niej przestrzenie stają się naprawdę wyjątkowe – mówi Marta Chrapka ceniona na całym świecie projektantka wnętrz i właścicielka studia Colombe, która w swoich projektach niejednokrotnie stawia właśnie na montaż podłogi w tym ponadczasowym wzorze.
2022 to powrót do klasyki i natury. W obszarze podłóg coraz częściej decydujemy się na te z naturalnego drewna, które zapewnią nam funkcjonalność i komfort na lata. Wybierając tę część naszej przestrzeni, kierujemy się nie tylko jej funkcjami użytkowymi lecz także wizualnymi, tym jak będzie ona współgrać z otoczeniem. Jak będziemy się czuć w jej obecności.
Jodełka powraca na tron…
Bez dwóch zdań, od wielu lat widać wyraźny renesans jodełki. Wzór, który kiedyś mógł kojarzyć się z PRL-em i starym budownictwem, dziś jest częstym wyborem, na jaki decydują się inwestorzy. – Jodełka jest naprawdę wyjątkowa i daje sporo możliwości aranżacyjnych. Coraz więcej inwestorów decyduje się właśnie na nią. Do wyboru mamy jodełkę klasyczną, francuską i węgierską w niemal 60 kolorach, co daje rzeczywiście spore pole do popisu. Warto także wspomnieć, że w roku ubiegłym odbiorcy decydowali się głównie na te wybarwienia: Elsey, Bruce, Channel, a także na naszą nowość, czyli kolor Invisible – mówi ekspert marki Chapel Parket, Sebastian Kos.
Dla przypomnienia, jodełka klasyczna charakteryzuje się specyficznym sposobem tworzenia parkietu bowiem jej elementy układane są względem siebie pod kątem 90 stopni, tworząc znany wszystkim wzór. Jednocześnie tak stworzona podłoga staje się bardzo dobrą bazą do realizacji swoich zamierzeń względem aranżacji wnętrz. Jodełka może okazać się zarówno elementem tonującym wnętrze, jak i tym, który nada mu odwagi, innowacyjności bądź lekkości.
…w wielkim stylu
Pewnie wiele osób będących w procesie tworzenia swoich domów i mieszkań, może się zastanawiać do jakiego stylu będzie pasować taka podłoga. Otóż, do praktycznie każdego. Opcji jest bardzo dużo. Jodełka sprawdza się zarówno we wnętrzach bardzo klasycznych, rustykalnych, retro, wiejskich itp. Jeżeli mamy do dyspozycji jeszcze drewniane meble to efekt będzie podwójny. W przypadku m.in. stylu minimalistycznego, skandynawskiego czy też prowansalskiego także możemy postawić na podłogę o tym wzorze, która sprawi, że wnętrza będą mieć „to coś”.
Na jodełkę w swoich projektach niejednokrotnie decyduje się Marta Chrapka, ceniona nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie projektantka wnętrz i właścicielka studia Colombe. Dębowe podłogi z oferty firmy Chapel Parket Polska niejednokrotnie zostały już wykorzystane w mieszkaniach zaprojektowanych przez twórczynię. Projektantka ceni markę przede wszystkim za szlachetne wykończenie, kolory i klimat jaki tworzą – W swoich projektach, nie bez przyczyny decyduję się na wykorzystanie jodełki. To właśnie ona potrafi zarówno nadać wnętrzom wyjątkowego klimatu, jak i stać się ich integralną częścią. Każda przestrzeń jest niepowtarzalna i posiada swoją atmosferę, a dębowe podłogi to element wnętrz, który potrafi się w nie idealnie wpasować – mówi Marta Chrapka, która w swoich projektach wybitnie operuje sztuką, elementami vintage i nonszalancją, dodatkowo niezwykle sprawnie pracując ze światłem i kolorem. Niedawno podłogi marki Chapel Parket zagościły także w jej prywatnym mieszkaniu na warszawskiej Saskiej Kępie. – W moim mieszkaniu także zdecydowałam na dębowe podłogi ułożone w jodełkę. Współgrają doskonale z jego elementami i mają swój urok. Ponadto są ponadczasowe, posłużą więc na lata na czym bardzo mi zależało – zdradza Marta Chrapka.
***
Tekst: Adventure Media
Zdjecia: Marta Chrapka, Studio COLOMBE