Drzwi CAL

Drzwi wewnętrzne – ich głównym zadaniem jest oddzielanie od siebie pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Znajdujemy interesujący nas model i składamy zamówienie. Zazwyczaj nie martwimy się niczym innym, ponieważ o takich „drobiazgach” jak podcięcie drzwi łazienkowych i do WC pamięta za nas sprzedawca. Jednak czy zawsze jest to podcięcie i co, jeśli jednak o wentylacji zapomnimy?

Wymagania dla drzwi wewnętrznych

Otwory dla drzwi wewnętrznych są ustandaryzowane tak, by możliwe było zamontowanie w nich drzwi o świetle przejścia w ościeżnicy minimum 200×80 cm. Takie światło przejścia zapewnia swobodę i komfort codziennego użytkowania. Drzwi do pomieszczeń mokrych, w tym do łazienki i WC, powinny dodatkowo posiadać rozwiązania umożliwiające wymianę powietrza na odpowiednim poziomie. Według standardów powierzchnia wentylacji w skrzydle powinna wynosić minimum 0,022 m2. Dzięki temu unikniemy zbierania się wilgoci w pomieszczeniu, a co za tym idzie powstawania w niej nieprzyjemnego zapachu, a nawet pleśni.

 

 

Powierzchnia wentylacji w skrzydle – jak to rozwiązać?

Każdy producent drzwi wewnętrznych ma swoje systemowe rozwiązania na zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza między pomieszczeniami. Kojarzycie zapewne montowane na dole skrzydła kratki wentylacyjne lub symetrycznie rozłożone, zazwyczaj okrągłe tuleje. Wykonane w najtańszej wersji z plastiku lub w bardziej eleganckiej i droższej z metalu. Wadą obu tych rozwiązań jest po pierwsze niska estetyka, a po drugie, kurz zbierający się wewnątrz, który w przypadku kratki wentylacyjnej niełatwo usunąć. Rozwiązania te są obecnie rzadziej stosowane i zostały wyparte przez bardziej estetyczne podcięcie wentylacyjne.

Drzwi z podcięciem wentylacyjnym to obecnie panujący na rynku trend i standard. Jest to zaokrąglone na końcach wyfrezowanie w dolnej części skrzydła, biegnące przez prawie całą jego szerokość. Jest to rozwiązanie harmonijnie wpisujące się w budowę skrzydła i nie rzucające się w oczy. Doskonale spełnia swoją funkcję, a przy tym jako, że jest to swego rodzaju po prostu kształtowe podcięcie drzwi, nie zbiera się tam żaden kurz i brud. Jest to rozwiązanie zupełnie bezobsługowe.

Trzecią formą zapewnienia wymaganej wentylacji między pomieszczeniami jest tzw. szczelina wentylacyjna. Stosowana jest w klasycznej budowy skrzydłach o ramowo – płycinowej konstrukcji. Skrzydło w swej dolnej części posiada dwa ramiaki poziome, między którymi jest specjalnie zostawiony luz, mający zapewnić przepływ powietrza. W drzwiach z kolekcji Klasycznej (https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-wewnetrzne-kolekcje/klasyczna/) i Luksusowej (https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-wewnetrzne-kolekcje/luksusowa/) od CAL znajdziecie szczelinę wentylacyjną inną niż wszystkie. Dlaczego? Wewnątrz niej umieszczona jest cienka drewniana listewka, która nie utrudniając wentylacji, nie przepuszcza światła między pomieszczeniami. Zapalone w łazience światło zostaje tylko w łazience.

 

 

Drzwi z podcięciem, a rekuperacja

Popularny w ostatnich latach w domach energooszczędnych i pasywnych system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem zmienia zasady gry jeśli chodzi o przepływ powietrza między pomieszczeniami i środowiskiem zewnętrznym. Stolarka otworowa zewnętrzna, czyli drzwi wejściowe i okna muszą być maksymalnie szczelne (sprawdź atestowane drzwi zewnętrzne od CAL: https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-zewnetrzne/), natomiast wymagane podcięcie drzwi wewnętrznych określone jest w projekcie i może być różne od standardowego. W drzwiach CAL możemy zrobić dowolne podcięcie skrzydła, tak aby spełniało one wymagania przedstawione w projekcie domowej rekuperacji.

 

 

Zapomniałem o wentylacji! Czyli jak przyciąć drzwi?

Jak to w życiu, tak i przy zamawianiu drzwi mogą zdarzyć się pomyłki. Może okazać się, że zapomnieliśmy o podcięciu wentylacyjnym drzwi do łazienki. Co w takim przypadku? W sumie to nic wielkiego się nie stało, a przy odrobinie umiejętności możemy ten „problem” samodzielnie rozwiązać i nawet się przy tym zbytnio nie napracować.

Prawie każde skrzydło wewnętrze można przyciąć od dołu. Można to zrobić samodzielnie posiadając podstawowe umiejętności i narzędzia takie jak pilarka tarczowa lub przy pomocy fachowca. Jak przyciąć drzwi samodzielnie? Skrzydło należy położyć w poziomie na stabilnej, płaskiej powierzchni, np. na koziołkach malarskich. Następnie należy precyzyjnie wyznaczyć linię cięcia i przy pomocy pilarki tarczowej odciąć odmierzoną, dolną część skrzydła na całej szerokości.

Jakie są niebezpieczeństwa związane z takim procesem? W przypadku robienia tylko krótkiego skrótu w celu zapewnienia wymiany powietrza niewielkie. Musimy jednak być ostrożni przy drzwiach niższych, robionych na wymiar. Część producentów robiąc niższe drzwi do pewnego wymiaru skraca je dołem, przycinając znajdujący się wewnątrz skrzydła płytowego ramiak konstrukcyjny. Jeśli taka sytuacja miała miejsce w Twoim skrzydle to może się okazać, że podcinając je kolejny raz zniszczymy skrzydło podcinając je, aż do wypełniającej je płyty, która nie jest odporna na działanie wilgoci. Pamiętaj: w razie jakichkolwiek wątpliwości przeróbkę warto zlecić fachowcowi.

Wentylacja pomieszczeń mokrych to temat, którego nie można zaniedbać. Jej brak może prowadzić do pojawienia się pleśni i grzybów, które są trudne do usunięcia i wpływają negatywnie na zdrowie domowników. Dlatego sprawdź na etapie zamówienia czy Twoje drzwi będą miały podcięcie, a jeśli zdarzył się już błąd i drzwi przyjechały bez niego, nie bój się wykonać go samodzielnie lub zleć to fachowcowi.

 

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwych drzwi