EKLEKTYZM INSPIROWANY NATURALNOŚCIĄ W KOLEKCJI BOHO MACIEJA ZIENIA

Osadzona w błogim klimacie kolekcja Boho, jedna z najnowszych kreacji Macieja Zienia dla Ceramiki Tubądzin w formacie 33 x 90 cm, jest połączeniem niewymuszonej delikatności i dekoracyjnej geometrii. Bogactwo wzorów i faktur kryje potencjał do tworzenia ciekawych kompozycji o nowoczesnym, ale jednocześnie organicznie pięknym designie.

Style modowe od lat inspirują design. Stanowią niewyczerpane źródło pomysłów i rozwiązań, które sprawdzają się także przy projektowaniu ceramiki. Po eleganckiej i pełnej szyku kolekcji Sophisticated Maciej Zień proponuje tym razem pełen wolności i artystycznej swobody klimat boho, który skrywa w sobie lekkość, autentyczność i różnorodność. Etniczna inspiracja i kojące barwy ziemi pozwalają na kreację wnętrza bliskiego naturze, w którym można osiągnąć pełnię relaksu i odnaleźć delikatną nutę orientu.

TU_poszukuje. Wolność tworzenia

Tworząc kolekcję Boho, Maciej Zień chciał oddać poczucie nieskrępowanej wolności. Zamaszyste spódnice, zwiewne muśliny, jedwabie i tiule, od których wyszedł projektant, przyniosły skojarzenia z zabawą, szczęściem, tańcem i swobodnym ruchem. Barwne tkaniny i żywiołowy styl dzieci-kwiatów wyzwoliły nieodpartą chęć powrotu do natury oraz wspomnienie egzotycznych podróży, bogatych w głębokie, duchowe doświadczenia.

Boho to jeden z moich ulubionych stylów. Niezmiennie zachwyca mnie lekkością i oryginalnością. Jego wyjątkowa różnorodność z jednej strony akcentuje etniczną naturalność, z drugiej śmiało manifestuje luz i nonszalancję. Moja osobista potrzeba swobody ma swoje korzenie w meksykańskim Tulum, które hipnotyzuje zmysłowym zapachem żywicznych kadzidełek copal, spirytualną, relaksującą muzyką i kultywowaną od wieków atmosferą duchowości. Ten pełen eteryczności klimat dopełnił moją interpretację boho jako stylu lekkich, niebanalnych połączeń, naturalnego piękna i wolności – mówi Maciej Zień, projektant mody i wnętrz, autor kolekcji płytek ceramicznych zaprojektowanych specjalnie dla Grupy Tubądzin.

  

TU_projektuje. Swobodne połączenia

W najnowszej propozycji Macieja Zienia nie znajdziemy wyrazistych etnicznych kolorów i egzotycznej ornamentyki, które zazwyczaj kojarzą się ze stylem boho. Projektant oparł swoją kolekcję na uniwersalnym połączeniu bieli z czernią – barwach, które stanowią neutralne tło dla aranżacyjnych eksperymentów. Klasyczny duet kolorów pozwala na wprowadzenie różnorodnych elementów i swobodne miksowanie stylów, tak charakterystyczne dla estetyki boho. W ten sposób udało się uzyskać współczesną odmianę stylu bohemian, zestawiającą ceramikę z oryginalnymi dodatkami, utrzymanymi w tonacji ziemi i wykonanymi z naturalnych materiałów.

  

TU_kreuje. Hipnotyzujący miks

Bazą kolekcji Boho są płytki ścienne w kolorze białym i czarnym, o wymiarach 898 x 328 mm, wykończone w macie. Doskonałym dodatkiem do nich są eleganckie, czarno-białe mozaiki Fashion, inspirowane stylem nowojorskim, który wolność boho wyraża w kontrastowym geometrycznym miszmaszu. Wyrazistym designem odznacza się także płytka gresowa w formacie 598 x 598 mm, przypominająca spłowiały jeans. Połączenie delikatnego, lekko koronkowego motywu, inspirowanego orientalnym wzornictwem, z niebieskim tłem oraz fakturą tkaniny dały niezwykły etniczny efekt. Ten ciekawy element zdobniczy pojawia się także w formie mozaiki, obok przygaszonej zieleni, brązu i marmurowej czerni.

W kolekcji Boho nie mogło zabraknąć drewna, chyba najbardziej bliskiego naturze materiału. Długie gresowe płytki Wood Grain Red, o wymiarach 1798 x 230 mm, charakteryzują się wyraźnym rysunkiem usłojenia i ciepłym, kojącym odcieniem brązu. Doskonale korespondują zarówno z błękitną płytką, jak i mozaikowymi elementami w kształcie trapezu i trójkąta, idealnie wpisując się w konwencję naturalnego stylu. Ulubionym elementem Macieja Zienia są z kolei ścienne cegiełki Boho Brick w formacie 237 x 78 mm, wykonane techniką azulejo, które przypominają mieniące się turkusem meksykańskie cenotes, nazywane „oczami ziemi”.

 

TU_inspiruje. Sztuka wolności

W świecie, którym rządzą z góry ustalone schematy, doceniam wartość kreatywnej swobody i piękno różnorodności. Boho to dla mnie miszmasz pełen nonszalancji i niezobowiązującej swobody. Efekt finalny łączy rzeczy z pozoru nie do połączenia. To sztuka wolności i taka jest właśnie moja definicja boho – mówi Maciej Zień.

Eklektyczne wnętrza boho skupiają w sobie wiele trendów, inspiracji, kultur oraz nieskrępowaną twórczą ekspresję. Cechuje je autentyczność wynikająca z połączeń prostych form z oryginalnym rękodziełem. Na tle tej ceramiki pięknie komponują się naturalne materiały: len, wełna, wiklina, bambus, drewno, glina, a także żywe akcenty roślinne. W towarzystwie piór, frędzli, haftów i koronek, oraz tkanin typu sztruks czy jedwab, przestrzeń stanie się jeszcze bardziej klimatyczna. Przy wykorzystaniu płytek z kolekcji Boho można stworzyć ponadczasowe wnętrza, które otulają pięknem i odnawiają nasze związki z naturą, pozwalając swobodnie wypoczywać.

 

Boho to jedna z czterech najnowszych kolekcji płytek ceramicznych w formacie 33 x 90 cm, autorstwa Macieja Zienia. Powstała w oparciu o wiedzę i doświadczenie zespołu TU_Kolektyw – specjalistów Grupy Tubądzin – osób związanych zarówno z klasycznym, użytkowym designem, jak i wzornictwem przemysłowym i architekturą. Efekt tej współpracy można zobaczyć tutaj: 

Grupa Tubądzin należy do najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od prawie 40 lat wyznacza trendy wzornicze, wprowadza nowatorskie produkty i rozwiązania. W Polsce jest pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych, sięgających rozmiarem aż 120 x 240 cm. Jej produkty, wytwarzane z najwyższej jakości surowców, znajdują zastosowanie w każdej przestrzeni, nie tylko łazienkowej. Najwyższej jakości płytki, do złudzenia przypominające drewno, marmur czy beton, produkowane w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie są znakiem rozpoznawczym Grupy Tubądzin. W roku 2020 firma sprzedawała swoje produkty do 70 krajów.

Tubądzin zaprasza do współpracy wybitnych twórców designu i kultury (wśród nich m.in. Maciej Zień, Dorota Koziara, Wojciech Siudmak), organizuje prestiżowy konkurs dla młodych projektantów i architektów – Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne.

Płytki marki Tubądzin powstają z naturalnych i szlachetnych surowców, a do ich zdobienia stosowane są bezpieczne dla zdrowia i przyrody barwniki. Mając na uwadze dbałość o środowisko, firma Tubądzin promuje zasady zrównoważonego rozwoju i inwestuje w innowacyjne rozwiązania – m.in. technologię Continua+, przyczyniając się tym samym do redukcji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Firma angażuje się również w projekty proekologiczne i podejmuje działania zmierzające do wzrostu świadomości społeczności lokalnej w tym zakresie.