Planując budowę zależy nam na tym, aby nasz dom stanął na solidnych fundamentach, a jego wykonanie zapewniło spokojne i bezawaryjne użytkowanie. Nie mniej istotna jest optymalizacja kosztów. Szukając oszczędności warto skłaniać się ku rozwiązaniom, które pozwolą ograniczyć ilość materiału i czasu przeznaczonego na realizację inwestycji. Jednym ze sposobów jest rezygnacja z wypełniania zaprawą pionowych spoin. Kiedy możemy to zrobić? Odpowiedzi udziela Robert Janiak – Product Manager firmy H+H Polska.
Spoiny odpowiadają za trwałe łączenie poszczególnych elementów murowych. Wybierając do budowy bloczki z betonu komórkowego lub silikaty z oferty H+H warto skorzystać z przeznaczonych do nich specjalnych zapraw tego samego producenta. Mamy wówczas pewność, iż produkt posiada właściwości najlepiej dostosowane do używanego materiału i zapewniające powstanie ściany o najwyższych parametrach wytrzymałościowych i termoizolacyjnych. Ich wykonanie jest jednak czasochłonne. Warto zatem wiedzieć w jakich sytuacjach możemy z nich zrezygnować.
Wybierając do budowy bloczki z betonu komórkowego lub silikaty z oferty H+H warto skorzystać z przeznaczonych do nich specjalnych zapraw tego samego producenta. Fot. H+H
Czy zawsze musimy wykonać spoiny?
W niektórych partiach murów możemy zrezygnować ze stosowania zapraw w spoinach pionowych, czyli na powierzchniach czołowych bloczków. Taki wybór ma dwie podstawowe zalety: ścianę stawia się zdecydowanie szybciej, a zużycie zaprawy jest mniejsze, dzięki czemu minimalizujemy koszty.
Aby zastosować takie rozwiązanie, do budowy powinniśmy użyć bloczków profilowanych na pióro i wpust. Poszczególne elementy murowe zazębiają się wzajemnie, co zapewnia szczelność przegrody, a także ogranicza możliwość przesunięcia się bloczków. Zarówno elementy murarskie o gładkich powierzchniach, jak i te w systemie pióro i wpust, są dostępne w ofercie H+H. To na co warto w tym kontekście zwrócić uwagę to precyzja wykonania. Zarówno i H+H bloczki z betonu komórkowego, jak i H+H bloczki silikatowe produkowane są z bardzo dużą dokładnością wymiarową, wynoszącą nawet tylko ± 1 milimetr. Jest to szczególnie istotne w przypadku murowania bez wypełniania spoin pionowych – unikniemy wówczas problemów z dopasowaniem poszczególnych elementów, a odstępy między nimi nie przekroczą dopuszczalnych odległości – mówi Robert Janiak, Product Manager firmy H+H Polska.
Kiedy trzeba wykonać spoiny pionowe?
Warto pamiętać, iż z wypełniania pionowej spoiny możemy zrezygnować tylko wtedy, gdy obydwa elementy w systemie pióro i wpust stykają się profilowanymi powierzchniami. W przypadku dociętych fragmentów bloczków, czy też w narożach lub na łączeniu się ze sobą ścian, w których powierzchnia bloczków styka się z gładką powierzchnią boczną – wszędzie tam musimy użyć zaprawy. Przy okazji warto wspomnieć, że zgodnie z normami za wypełnioną uważa się spoinę na szerokości minimum 40% całej szerokości murowanego elementu.
Kolejnym miejscem, w którym bezwzględnie powinny zostać wypełnione spoiny czołowe, są te części budynku, na które oddziałują duże siły poziome lub ukośne, takie jak kondygnacje podziemne z napierającym gruntem. W tym przypadku warto skorzystać z przeznaczonych
do budowy fundamentów H+H Silikatów F25 lub bloczków z betonu komórkowego o podwyższonej gęstości. Konieczność zastosowania wypełnionych pionowych spoin wynika tu z faktu, że w tych fragmentach ścian potrzebna jest duża szczelność muru, a połączone zaprawą elementy gwarantują uzyskanie tej cechy oraz podwyższają jednocześnie wytrzymałość muru – mówi Robert Janiak, Product Manager firmy H+H Polska.
Może się też zdarzyć, że projekt będzie zakładał wykonanie wypełnień spoin pionowych w całym budynku. Bez pozytywnej opinii konstruktora nie możemy wówczas podjąć decyzji o innym rozwiązaniu. Zazwyczaj sytuacja ta dotyczy bowiem właśnie wymaganej większej szczelności i wytrzymałości. Może być to też związane np. z dopuszczalnymi maksymalnymi długościami ścian między dylatacjami, które są różne w zależności od wypełnienia spoiny pionowej, choć będzie to dotyczyć tylko większych obiektów, gdyż mówimy o odległościach rzędu 20-25 metrów.
Jak widać miejsc, w których musimy zastosować wypełnienie wszystkich spoin, jest w budynku całkiem sporo. Jeśli więc chcemy zrezygnować z wykonania części łączeń na powierzchniach czołowych bloczków, a nie mamy pewności, czy w naszym przypadku jest to możliwe warto skontaktować się z osobą mającą odpowiednią wiedzę techniczną i doświadczenie.
Inne sposoby na przyspieszenie budowy
Choć jest to nieco pracochłonne, warto spróbować znaleźć takie fragmenty ścian w naszym domu, w których brak wypełnienia spoin pionowych nie będzie problemem – zapewni nam to realne oszczędności. Warto pamiętać również o innych budowalnych patentach, których zastosowanie optymalizuje czas i koszty. Pochwyty ułatwiające układanie bloczków czy elementy o dużych wymiarach, jak H+H Panele TEMPO, umożliwią nam szybsze zrealizowanie planu, nawet jeśli będziemy musieli wykonać wypełnienie wszystkich spoin w całym budynku.
O firmie H+H Polska Sp. z o.o.
Firma H+H Polska należy do duńskiej Grupy H+H i działa na polskim rynku od 2006 roku. Produkuje i dostarcza kompletną gamę produktów z betonu komórkowego, a od 2018 roku również elementów silikatowych.
Liczne inwestycje zapewniają ciągły rozwój firmy i pozwalają na rozszerzanie działalności. Obecnie oferta obejmuje kompleksowy System Budowy H+H, składający się z bloczków i płytek z betonu komórkowego, nadproży, paneli ściennych, bloczków i cegieł silikatowych oraz zapraw klejących.
Sukces H+H Polska to wynik wspólnej pracy ponad 800 osób zatrudnionych w 13 zakładach produkcyjnych. Jego miarą jest zaufanie klientów, dbałość o najwyższe standardy obsługi, bezpieczeństwo pracy i ochronę środowiska, a także jakość produktów dedykowanych dla budownictwa energooszczędnego zapewniającego użytkownikom komfort cieplny, akustyczny oraz bezpieczeństwo konstrukcyjne.
Więcej informacji na www.HplusH.pl