Europejski Dzień Sąsiada: jak architektura osiedla wpływa na relacje sąsiedzkie i jakie rozwiązania proponuje Skanska?

Relacje społeczne mają olbrzymi wpływ na dobrostan psychiczny i samopoczucie człowieka. Jak bardzo są istotne – przekonaliśmy się w czasie pandemii. W jaki sposób można zadbać o budowanie relacji społecznych? Jednym z elementów jest architektura. 

Przyczynkiem do rozważań na temat relacji społecznych jest obchodzony 31 maja, Europejski Dzień Sąsiada. Pierwsze obchody odbyły się w 2000 roku, w Paryżu, a pomysłodawcą i inicjatorem była organizacja European Federation of Local Solidarity. Od tamtej pory wiele się zmieniło ale jedno jest pewne, relacje międzyludzkie wciąż są stawiane na pierwszym miejscu.

Relacje sąsiedzkie a przyjazne otoczenie

Dzień sąsiada kojarzy się zazwyczaj z organizowanymi przez lokalną społeczność piknikami, festynami, konkursami i zabawami. Ale o relacje sąsiedzkie warto zadbać nie tylko od święta. Ważnym elementem jest otoczenie, w którym żyjemy: tereny zielone, place zabaw, miejsca spotkań, czyli przestrzeń wokół nas. To od tego, jak zaprojektowane są te przestrzenie zależy, czy mieszkańcy będą z przyjemność spędzać ze sobą czas, integrować się i tworzyć zgrane mikrospołeczności. Dobrze zaprojektowana przestrzeń może sprzyjać harmonijnemu życiu na wspólnym osiedlu.

Architektura i jej wpływ na relacje sąsiedzkie

Dobrze zaprojektowane osiedle, oprócz wartości praktycznych i estetycznych uwzględnia potrzeby mieszkańców – zarówno te dotyczące sfery prywatnej, jak i sfery społecznej. Tym samym sprzyja budowaniu więzi społecznych.

Place zabaw, parki, ogrody, otwarte siłownie, przestrzenie piknikowe, które są standardem w nowych osiedlach, pozwalają na spotkania z sąsiadami podczas wspólnego uprawiania sportu, zabawy z dziećmi czy spacerów z psami. W niektórych inwestycjach tworzone są również sąsiedzkie świetlice, dostępne dla mieszkańców, które mogą służyć jako przestrzeń do pracy, czy organizowania spotkań.

Ważne jest również, by lokalizacja takich udogodnień uwzględniała potrzeby różnych grup. Na przykład umieszczenie przestrzeni dedykowanych najmłodszym w innej części terenu, niż przestrzeń spacerowa dla zwierząt, sprawia, że ich użytkownicy nie przeszkadzają sobie nawzajem, a jednocześnie każdy może czuć się jak u siebie.

Jak o relacje sąsiedzkie na swoich osiedlach dba Skanska?

Skanska od lat projektuje swoje inwestycje z myślą o budowaniu społeczności. Deweloper stawia na różnorodność części wspólnych, dostosowanych do potrzeb mieszkańców w każdym wieku, o różnych potrzebach i zainteresowaniach.

Strefy rekreacyjne dla dzieci, dla dorosłych, różnorodne tereny zielone i ogródki sąsiedzkie.

Warto podkreślić, że przestrzenie zielone są nieodłącznym elementem osiedli Skanska, tworzące miejsca do wypoczynku, rekreacji i spotkań sąsiedzkich. Znajdują się tam również osiedlowe inspekty warzywne i szklarnie, w których można wspólnie uprawiać warzywa. Dużą wagę w inwestycjach Skanska przywiązuje się do designu, który jest nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Firma zwraca na przykład uwagę, by stosować wygodne, ergonomiczne ławki, odpowiadające użytkownikom o różnych potrzebach.

Osiedla przyjazne dla każdego

Przyjazna przestrzeń, to część filozofii Skanska Residential Development Poland i ważny element budowania społeczności. Dlatego od 2019 roku wprowadzono certyfikację “Obiekt bez barier”, a kolejne inwestycje dewelopera są przyjazne dla wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i opiekunów z małymi dziećmi.

Przykładowe rozwiązania sprzyjające integracji na osiedlach Skanska

  • NU Warszawa Wola: Na osiedlową strefę rekreacji składa się starannie zaprojektowana zieleń, plac zabaw oraz strefa piknikowa z leżakami i stolikami. Mieszkańcy mają również dostęp do parku wybudowanego w pierwszym etapie osiedla, w którym znajduje się siłownia zewnętrzna i stoły do gier. Przy projektowaniu inwestycji, deweloper współpracował z Fundacją Integracja. Dzięki temu spełnia on wymogi certyfikatu “Obiekt bez barier”, a mieszkania są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.  Na placu zabaw część urządzeń przystosowano dla dzieci z niepełnosprawnościami.
  • Osiedle Holm House: Na tym osiedlu znajduje się świetlica, w której mieszkańcy mogą organizować spotkania, eventy i inne wydarzenia. Dodatkowo, na dachach budynków powstały tarasy widokowe, z których można podziwiać panoramę miasta.
  • Osiedle Hema Orawska: W tej inwestycji znajdują się dwa pomieszczenia wspólne. W jednym z nich mieści się stół i wygodne kanapy, idealne do pracy zdalnej lub spotkań z sąsiadami. Drugie pomieszczenie wyposażone jest w gry planszowe.
  • Osiedle Solen Kabaty: Na tym osiedlu znajduje się duży plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa, ścieżka zdrowia oraz plac rekreacyjny dla dorosłych. Wszystkie te strefy są tak zaprojektowane, aby nie przeszkadzać sobie nawzajem i zapewniać mieszkańcom komfort użytkowania.
  • Osiedle Park Skandynawia: To osiedle zostało nagrodzone w konkursie na najbardziej przyjazne miejsce do mieszkania. Znajdują się tu liczne funkcje rekreacyjne i sportowe, które są uzupełniane w kolejnych etapach inwestycji. Mieszkańcy mogą korzystać m.in. z siłowni miejskiej, boiska do koszykówki, ścianki wspinaczkowej oraz placu zabaw.

Views: 184