Garaż jako spiżarnia, warsztat i siłownia – jak urządzić funkcjonalną przestrzeń?

Garaż to nie tylko pomieszczenie dla samochodu, lecz także miejsce, które może pełnić wiele innych przydatnych funkcji. Przydomowy warsztat, strefa do ćwiczeń czy spiżarnia? Nic trudnego – możemy zaaranżować garażowe wnętrze zgodnie z własnymi upodobaniami, otrzymując dzięki temu dodatkową powierzchnię, jaką zwykle trudno jest wygospodarować w domu. Jak urządzić garaż w funkcjonalny sposób i zyskać do niego wygodny dostęp?

Dom i jego najbliższe otoczenie zmieniają się wraz z nami i naszymi potrzebami. Dotyczy to również garażu. Jego główną funkcję stanowi z reguły schronienie dla samochodu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby stał się pomieszczeniem pełniącym także inne zadania. Gdy projektujemy nowy dom i zintegrowany z nim lub też wolnostojący garaż, warto od razu zaplanować, co powinno się w nim znaleźć. Jeśli jesteśmy posiadaczami już użytkowanej garażowej przestrzeni, możemy ją przearanżować. Jakie rozwiązania wybrać?

Przestrzeń skrojona na miarę

Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym garaż może stać się podręcznym magazynem do przechowywania zapasów żywnościowych. Stosunkowo niska temperatura i dostępność miejsca czynią go dobrą alternatywą dla lodówki, której pojemność jest przecież ograniczona. W garażowej przestrzeni możemy więc umieścić przetwory w słoikach, ziemniaki, warzywa i owoce, soki oraz żywność w puszkach. W najbardziej podstawowej wersji wystarczą do tego kartonowe pudełka lub skrzynki. Jeśli spiżarnia ma być większa i całoroczna, to można wygospodarować miejsce na regały, na których wygodnie będzie magazynować artykuły, a potem łatwo po nie sięgnąć.

Z uwagi na swoje podstawowe przeznaczenie garaż jest idealnym miejscem dla przechowywania narzędzi. Jeśli – nawet tylko od czasu do czasu – majsterkujemy, to warto zaaranżować odpowiednią do tego przestrzeń, gdzie wszystkie potrzebne sprzęty będą „pod ręką”. Czego nie powinno zabraknąć w takiej strefie? Z pewnością wygodnego blatu roboczego (w niewielkich pomieszczeniach dobrze sprawdzi się blat składany) oraz rozwiązań zapewniających komfortowe i bezpieczne składowanie śrubokrętów, kluczy, wiertarki, wkrętów czy też elektronarzędzi. Dla bardziej zaawansowanych majsterkowiczów przyda się pojemna szafa narzędziowa, inną możliwością są wieszaki na ścianach wyposażone w haczyki lub specjalne haki pod sufitem. Wszystko zależy od naszych potrzeb i wielkości przestrzeni. Nie może również zabraknąć dobrej jakości oświetlenia punktowego i łatwo dostępnego gniazdka elektrycznego.

W dobie pandemii jeszcze bardziej doceniliśmy swoje zdrowie. Jak mówi znane przysłowie „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, a sprawdzonym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji są ćwiczenia fizyczne. Urządzenie przydomowej siłowni to następny sposób na efektywne wykorzystanie garażowego pomieszczenia. Dopasujmy sprzęt do specyfiki i intensywności swojego treningu. Podstawowym wyposażeniem takiej strefy będą hantle, ławeczka treningowa oraz sztanga z obciążeniami. Możemy też pomyśleć o zamocowaniu do sufitu drążka do podciągania i wyłożenia fragmentu podłogi specjalnymi płytami gumowymi. Na ścianie zawieśmy zaś instrukcje do ćwiczeń, motywujące hasła i kalendarz, w którym „odhaczać” będziemy kolejne postępy. W takim pomieszczeniu wysiłek fizyczny będzie prawdziwą przyjemnością!

Wygodny i bezpieczny dostęp do garażu

Z wielofunkcyjnego garażu będziemy często korzystać, więc zadbajmy również o wygodny, a zarazem bezpieczny dostęp do tego wnętrza. Jeśli garaż jest zintegrowany z bryłą budynku, to naturalnym połączeniem pomiędzy nimi stanowić będą drzwi garażowe. Żadne tego typu pomieszczenie nie obejdzie się także bez dopasowanej bramy – warto postawić na energooszczędny model, dzięki czemu ograniczymy straty cennego ciepła. Brama może być otwierana ręcznie, ale dla większej wygody i bezpieczeństwa domowników można ją też wyposażyć w automatyczny napęd. Takie smart rozwiązanie można zamontować zarówno w nowej, jak i już użytkowanej bramie. – Dostępem do garażu możemy dziś zarządzać zdalnie, z poziomu smartfona. Umożliwia to np. automat do bram garażowych Botticelli, który bardzo dobrze sprawdza się przy intensywnej eksploatacji. Zapewnia bezpieczeństwo użytkowników i może posiadać także funkcję antywłamaniową, co podnosi poziom ochrony przed działaniem złodziei. W porównaniu ze standardowym wyrobami tego typu zużywa mniej energii elektrycznej, dzięki ekologicznemu zasilaczowi impulsowemu – mówi Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny BFT Polska, firmy, która jest Partnerem kampanii „DOBRY MONTAŻ-BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”. Jeśli chcemy dodatkowo obniżyć rachunki za prąd i przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2, napęd bramy garażowej możemy zasilać w ekologiczny sposób energią słoneczną – taką możliwość daje np. system Ecosol od BFT.

W garażu swoją działalność rozpoczęło wiele prężnie działających dziś, znanych biznesów. Garażowa przestrzeń sprzyja rozwijaniu pasji – z jednej strony znajduje się blisko domu, z drugiej jednak stanowi odrębną strefę, którą można zaaranżować zgodnie z własnymi upodobaniami. Kto wie, może wprowadzenie zmian w tym pomieszczeniu będzie dla nas początkiem nowej działalności zawodowej lub nieodkrytych do tej pory zainteresowań? Przekonajmy się sami, urządzając garaż zgodnie z tym, co nam w duszy gra!

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻBUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Proline, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: www.facebook.com/dobrymontaz/