Jak ocieplić wnętrze, gdy za oknem szaro? Światło gra tu główną

Ściany i meble w ciepłych neutralnych barwach, ale przede wszystkim światło! To właśnie oświetlenie najlepiej ociepli wnętrze mieszkania w długie zimowe wieczory. W tym roku stawiamy przede wszystkim na doświetlenie konkretnych przestrzeni w pomieszczeniach, by stały się one jeszcze bardziej przytulne.

W formie boho lamp, ambientowej łuny, podświetlanych półek i szuflad, a także jako dyskretne zaakcentowanie ulubionych gadżetów w domu. Oświetlenie może w łatwy sposób zmienić charakter pomieszczenia, a także sprawić, by podczas zimowych wieczorów salon, kuchnia czy pokój dziecka stały się niesamowicie przytulne. – Dawniej światło kojarzyło nam się tylko i wyłącznie z górnym oświetleniem, które włączaliśmy przy wejściu do pokoju. Oświetlenie ociepla wnętrze i pozwala zaaranżować odpowiednie strefy w pomieszczeniach, dzięki którym zimowe wieczory nie będą już takie szare. Trzeba też pamiętać, że barwa światła wpływa również na nasz nastrój – mówi Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele.

Dla miłośników książek i dobrego filmu

Mówiąc salon – myślimy relaks. I tak właśnie powinno być. Zwłaszcza podczas długich zimowych wieczorów, gdy to właśnie w salonie spędzamy większość wolnego czasu. Jak ocieplić tą przestrzeń? – Przede wszystkim dzięki oświetleniu możemy wydzielić konkretne strefy w salonie, np. wygodny fotel z podnóżkiem oraz stolikiem idealnym na książkę i herbatę czy strefę przy telewizorze z odpowiednio podświetlonym ekranem i szafką na sprzęt RTV – mówi Michał Kichler. Myśląc o strefie kina domowego, warto postawić na oświetlenie liniowe, w formie taśm LED, które można zainstalować przy telewizorze lub przy cokole szafki ze sprzętem RTV. Kropką na „i” w zimowych „oświetlaczach”, które na pewno zostaną w mieszkaniach na dłużej, jest punktowe oświetlenie meblowe na półkach z książkami czy też pamiątkami. Tak podkreślony regał w połączeniu z modnym i bardzo wygodnym fotelem -uszakiem stworzy nie tylko niesamowicie wygodną przestrzeń, ale i stylowe miejsce w każdym domu.

Dla mistrzów kuchni

Przytulna kuchnia? To możliwe, a nawet konieczne. Właściwe dobrane światło w kuchni nie tylko oświetla blat roboczy, ale sprawia, że przygotowanie zimowej herbaty czy pieczenie aromatycznego ciasta marchewkowego będzie istną przyjemnością. Stylu kuchni można dodać z pomocą ambientowego oświetlenia w strefie przygotowywania posiłków lub na wyspie. – Jest to możliwe dzięki asymetrycznym profilom do taśm LED, które elegancko doświetlają meble. Nie potrzebujemy już zapalać światła głównego, by wieczorem przygotować ciepły napój czy wyjąć z szafki ulubione zimowe przysmaki – mówi Michał Kichler.

Relaks dla najmłodszych

Ulubiona lektura czytana pod kocem a może komiks, który wciąga na długie godziny? Zimowe wieczory dla nastolatków to okazja, by nadrobić zaległości w książkach lub po prostu pooglądać serial na smartfonie. Co zrobić, by umilić im ten czas? Ocieplić wnętrze światłem, które nie tylko pomoże im w nauce, ale sprawi, że cały pokój wypełni przytulna atmosfera.

Barwa światła ma znaczenie

Gdy mamy już dobrane odpowiednio punkty oświetleniowe, zostaje nam tylko wybór temperatury barwowej światła. Ma ona bowiem zasadniczy wpływ na nasz nastrój, zwłaszcza w zimowe wieczory. – Światło o niższej temperaturze, od 2700 do 3000 kelwinów, sprawdzi się przede wszystkim w salonie lub w sypialni, czyli pomieszczeniach, gdzie chcemy się zrelaksować i odpocząć po długim dniu pracy. Zimna temperatura barwowa światła będzie odpowiednia przy blacie roboczym, w warsztacie czy przy biurku – mówi Michał Kichler. Co więcej – dzięki technologii Bluetooth Mesh, skonfigurowanej z systemem oświetlenia Loox5, można dostosować zarówno natężenie, jak i temperaturę światła z poziomu aplikacji na tablecie lub smartfonie.