Jak urządzić bezpieczną łazienkę?

Łazienka to newralgiczne miejsce każdego domu. To właśnie w niej dochodzi do największej liczby wypadków domowych, a śliskie powierzchnie nie sprzyjają bezpieczeństwu. Możemy zaradzić niebezpiecznym sytuacjom, jeśli już na etapie projektowania łazienki skupimy się na wyborze rozwiązań, które zminimalizują ryzyko wypadków oraz zwiększą funkcjonalność i komfort korzystania z łazienki. Radzimy, jak urządzić bezpieczną łazienkę i co wziąć pod uwagę.

Bezpieczna i wygodna strefa kąpieli

Bezpieczna strefa prysznica i kąpieli to kluczowy aspekt każdej łazienki. Ważne jest, aby w miejscach gdzie występuje wilgoć zastosować wysoką ochronę antypoślizgową i zrezygnować z wystających progów czy stopni. Wanny z drzwiczkami lub brodziki z niskim progiem są wskazane dla osób starszych i z ograniczeniami ruchowymi. Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa warto zdecydować się na prysznic typu walk in z odpływem liniowym. Najlepiej wybrać taki, który będzie łatwy w montażu i utrzymaniu czystości, jak np. model Regular Line od Schedpol Schedline Collection z niskim syfonem i możliwością łatwego czyszczenia od góry. Alternatywą dla odpływu liniowego może być brodzik całkowicie zlicowany z podłogą. Unikniemy wtedy występowania krawędzi, które mogą prowadzić do potknięcia. Brodzik Protos od Schedpol Schedline Collection nadaje się do wpuszczenia w podłogę, a wysoka klasa antypoślizgowości („A” zgodnie z DIN 51097) daje gwarancję komfortu i bezpieczeństwa podczas kąpieli. Seria Protos idealnie wpasuje się do każdej przestrzeni łazienkowej, ponieważ brodziki te można dociąć do odpowiedniego wymiaru.

Pomoce dla osób starszych i z ograniczeniami ruchowymi

Jeśli w domu mieszkają osoby starsze lub z ograniczeniami ruchowymi, warto zainwestować w różnego rodzaju pomoce, które ułatwią im korzystanie z łazienki. Przy wannie oraz toalecie należy zainstalować stabilne poręcze, pod prysznicem przyda się natomiast składane siedzisko. Tego typu pomoce ułatwią starszej osobie samodzielne korzystanie z łazienki, zapewnią jej niezależność i intymność podczas codziennych czynności. Wybierajmy takie elementy, które w razie potrzeby można po prostu złożyć, by zajmowały mniej miejsca i nie przeszkadzały innym domownikom. Należy też pamiętać o tym, żeby bateria prysznicowa oraz półki na kosmetyki znalazły się w łatwym zasięgu osoby siedzącej.

Odpowiednie oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie odgrywa ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w łazience. Jasne i równomierne oświetlenie pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z potknięciem czy poślizgnięciem. Sprytnym rozwiązaniem jest montaż energooszczędnego oświetlenia nocnego (np. w formie listwy LED), które automatycznie włącza się w nocy, aby ułatwić korzystanie z łazienki bez potrzeby włączania jasnego światła głównego. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań oświetleniowych, które da się regulować pod kątem natężenia światła oraz preferowanych godzin działania.

Bezpieczeństwo w łazience jest sprawą najwyższej wagi, zwłaszcza jeśli w domu są osoby starsze lub z ograniczeniami ruchowymi. Projektując czy remontując łazienkę, warto zwrócić szczególną uwagę na zwiększenie jej funkcjonalności i likwidację potencjalnych barier. Wybór odpowiednich rozwiązań może znacząco zmniejszyć ryzyko wypadków, a także wpłynąć na samodzielność i komfort domowników.

Więcej inspiracji znajdziesz na stronie: www.schedpol.pl