Jak wybrać preparat gruntujący i zagruntować ściany? Instrukcja krok po kroku

Gruntowanie jest prostą czynnością, która zapewnia wieloletnią trwałość powierzchni. Podpowiadamy, jak się do tego przygotować i na co zwrócić uwagę, wybierając preparat gruntujący. 

Co nam daje gruntowanie

Każdy remont wiąże się z wykonaniem określonych czynności we właściwym porządku, a pominięcie choćby jednej może wiązać się z koniecznością napraw i stratami finansowymi. Przykładem może być gruntowanie ścian. Ma ono na celu przygotować podłoże do dalszych prac – zmniejsza chłonność powierzchni, wzmacnia stabilność i przepuszczalność. Brak gruntu może doprowadzić do powstawania smug i przebarwień, a nawet może sprawić, że farba złuszczy się i popęka.

Gruntowanie należy przeprowadzić w celu przygotowania powierzchni surowych, a także przed malowaniem czy kafelkowaniem. Trzeba to również zrobić w trakcie drobnych napraw ścian –świeżo zatynkowany kawałek będzie miał inną chłonność niż reszta, gruntowanie całości ma to wyrównać. Nie trzeba gruntować przed naniesieniem nowej farby na starą warstwę, ale wcześniej trzeba upewnić się, że mocno trzyma się ona ściany.

Jak sprawdzić ściany

Zanim zabierzemy się do pracy, wykonajmy kilka prostych czynności.

  • Na początku sprawdźmy stopień związania, przesuwając suchą dłonią po powierzchni. Jeśli zostanie na niej kredowy osad, farba nie będzie się trzymać, więc należy wyczyścić starą powłokę wilgotną ścierką lub szczotką.
  • Przyciskając do ściany nasączoną wodą gąbkę, ocenimy chłonność – jeśli pozostanie plama, podłoże należy zagruntować.
  • Przyczepność przetestujemy za pomocą taśmy malarskiej. Jej kawałek mocno przyklejmy do powierzchni, po czym oderwijmy go. Ślady starej farby lub tynku na kleju to oznaka, że trzeba usunąć powłokę, a ubytki zaszpachlować – dopiero po wykonaniu tych czynności można przystąpić do pokrycia powierzchni gruntem.

ABC gruntowania

Po dokładnym oczyszczeniu i wyschnięciu powierzchni, wystarczy nanieść preparat gruntujący wałkiem lub pędzlem. Jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy metodę natryskową – przyspieszy ona prace, ale pamiętajmy o dokładnym zabezpieczeniu okien i drzwi folią (meble najlepiej usunąć z pomieszczenia na czas remontu), dróg oddechowych maską, a oczu okularami.

Podobnie wygląda przygotowanie powierzchni zewnętrznych. Ponieważ są one stale narażone na działanie pogody, przed przystąpieniem do prac, należy poczekać na ciepły i słoneczny dzień (przyspieszy to schnięcie) oraz wyczyścić elewacje z tłustych nalotów oraz zanieczyszczeń biologicznych, najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej lub specjalistycznych środków. Pamiętajmy też, że w wypadku zewnętrznych powierzchni, czas schnięcia będzie dłuższy niż w wypadku wewnętrznych.

Nieco trudności sprawia wybór odpowiedniego preparatu gruntującego – istotną rolę gra tutaj rodzaj powierzchni. Ważny jest rodzaj powierzchni, na którą aplikujemy preparat, ale również to, co będzie nakładane potem na grunt. Oprócz tego istotne jest, czy będziemy to robić wewnątrz, czy na zewnątrz, gdyż nie każdy środek jest odporny na działanie czynników atmosferycznych – mówi Agata Kowalska, ekspert firmy Jurga.

Jaki preparat gruntujący wybrać

Szukając gruntu pod zewnętrze tynki, dobrze jest wybrać produkt zawierający wysokiej jakości polimery oraz grubsze kruszywo kwarcowe. Jednym z dostępnych na rynku jest GRUNT SCZEPNY POD TYNKI firmy Jurga. Odznacza się on białym kolorem, co pozwala barwić go w masie pod kolor tynku i jest łatwy w użyciu – wystarczy zamieszać przed użyciem, nanieść, po czym odczekać od trzech do sześciu godzin.

Do powierzchni betonowych i niechłonnych takich jak płytki ceramiczne czy kamień sprawdzi się preparat taki jak PRIMER CONTACT. Zapewnia on szorstkość podłoża dzięki zawartości kruszywa kwarcowego, co skutkuje lepszą przyczepnością. Sprawdzi się on też pod ogrzewanie podłogowe i płyty gipsowo-włóknowe. Jest od razu gotowy do użycia, a czas schnięcia wynosi 3-6 godzin. Można go stosować także na zewnątrz.

Jeśli zależy nam na czasie, powinniśmy zdecydować się na szybkoschnący preparat taki jak PRIMER PLUS. Należy wymieszać go z wodą w proporcjach 1:1 (konieczność rozcieńczania zależy od chłonności powierzchni, polecane jest ono do mniej wymagających powierzchni), po czym wałkiem, pędzlem lub natryskiem nanieść na ścianę. Po około dwóch godzinach powierzchnia jest gotowa do dalszych prac.

Gruntowanie zapewnia równą chłonność, chroni przed działaniem szkodliwych czynników oraz sprawia, że nakładane warstwy tynku lub farby równomiernie trzymają się powierzchni i nie kruszą się. Nie warto bagatelizować tej czynności – niewielkim nakładem czasu (w wypadku pomieszczenia o powierzchni 40 m2 zajmuje to około godziny) jesteśmy w stanie zapewnić odporność na lata.