Jak zaadaptować poddasze? Od tego zacznij!

Przystosowanie poddasza do użytku jest świetnym sposobem na zwiększenie metrażu użytkowego domu. Uzyskaną przestrzeń można wykorzystać na dodatkowy pokój, miejsce do pracy czy garderobę. Zanim jednak przystąpimy do projektu, musimy zmierzyć się z podstawowymi wyborami i obliczeniami dotyczącymi okien, ocieplenia, schodów i podłogi.

Okna

Aby poddasze było dobrze doświetlone i spełniało wymogi pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, powierzchnia okien powinna być równa 1/8 powierzchni podłogi. Poddasze najczęściej doświetlają okna dachowe (połaciowe) lub pionowe okna fasadowe umieszczone w ścianie szczytowej lub w lukarnach. Czasami stosuje się także świetliki dachowe. Warto zwrócić uwagę, że okna połaciowe wpuszczają do wnętrza nawet o 50% więcej światła niż pionowe okna o tej samej powierzchni, a ich zamontowanie jest prostsze i tańsze.

Ocieplenie

Ocieplenie to jeden z najważniejszych elementów całego przedsięwzięcia, który decyduje o funkcjonalności i komforcie użytkowania poddasza, a także kosztach utrzymania domu. Technologii izolacyjnych jest kilka, w ostatnim czasie na popularności zyskuje m.in. pianka PUR. Profesjonalne wykonane ocieplenie poddasza pianką PUR w połączeniu z odpowiednio dobranymi grzejnikami zapewni możliwość utrzymania optymalnej temperatury i pomoże sporo zaoszczędzić na rachunkach. Z kolei latem, pianką zmniejszy napływ ciepłego powietrza do środka poprzez dach. Zanim zlecimy wykonanie izolacji, warto samodzielnie obliczyć koszty takiej inwestycji. Najlepiej zacząć od skorzystania z darmowego kalkulatora powierzchni dachu dostępnego na stronie Najlepszaizolacja.pl. Obliczając samodzielnie liczbę metrów kwadratowych przyszłej izolacji mamy większą kontrolę nad wyceną i późniejszymi pracami.

Schody

Nieodłącznym elementem adaptacji poddasza jest przygotowanie schodów, które zastąpią drabinę strychową. Zwykle staramy się wykorzystać otwór po istniejącym wyłazie, powiększając go w miarę możliwości. Jeśli pozwala na to aranżacja dolnej przestrzeni, dobrze jest ulokować schody na środku i równolegle do kalenicy. Jeżeli jednak planujemy je obok ściany zewnętrznej, musimy sprawdzić czy wysokość przy wyjściu jest wystarczająca. Innym rozwiązaniem jest dobudowanie do domu klatki schodowej. W każdym przypadku kąt nachylenia schodów nie może być większy niż 40°. Wysokość stopnia nie powinna przekraczać 19 cm, optymalna szerokość to 30-32 cm. Minimalna szerokość biegu to 80 cm.

Podłoga

Zanim przystąpimy do położenia nowej podłogi, wszystkie stare warstwy należy usunąć, dzięki czemu odciążymy strop. W trakcie remontu warto również zadbać o dodatkowe wyciszenie. Jeśli chcemy zaadaptować poddasze na łazienkę, pralnię lub kuchnię, należy także pomyśleć o ułożeniu izolacji przeciwwilgociowej.

Strop musi zostać odpowiednio przygotowany i wyrównany, w zależności od rodzaju podłogi, jaką chcemy położyć. Deski na legarach mogą zostać oparte bezpośrednio na belkach stalowych stropu, a w przypadku stropu żelbetowego układane są na jego betonowej wylewce. Inaczej wygląda przygotowanie stropu pod parkiet lub panele. Co ważne, jeśli chcemy zaadaptować poddasze w starym domu czy kamienicy, musimy najpierw uzyskać pewność, że strop wytrzyma dodatkowe obciążenie – konieczna może okazać się ekspertyza konstruktora budowlanego.

Inspiracje architektoniczne

Niezależnie od tego, jak wykorzystamy dodatkową przestrzeń, przy malowaniu i urządzaniu poddasza najlepiej sprawdzi się wybór jasnych kolorów. Poza tym, że optycznie powiększają przestrzeń, sprzyjają relaksowi i skupieniu. Dobrym pomysłem jest wyeksponowanie drewnianego szkieletu. Zachowanie naturalnego odcienia belek tworzy na poddaszu wyjątkową atmosferę. Ze względu na skosy na poddaszu, można pomyśleć o zrezygnowaniu z tradycyjnego oświetlenia sufitowego. Lampy wiszące można z zastąpić lampami wpuszczanymi lub różnymi ukrytymi systemami LED. W najciemniejszych i najciaśniejszych kątach najlepiej wcześniej rozplanować miejsca do przechowywania przedmiotów, których nie potrzebujemy na co dzień.