Jak znaleźć ekipę do prac remontowo-budowlanych?

Zatrudnienie ekipy do prac remontowo-budowlanych to w obecnym okresie nie lada wyzwanie. Przez boom budowlany widoczny w cenach mieszkań, zapotrzebowaniu na materiały budowlane oraz w dostępności samych fachowców, znalezienie wykonawców stało się na tyle ograniczone, iż niekiedy czeka się na nich miesiącami. W jaki sposób znaleźć ekipę remontowo-budowlaną? Na to pytanie odpowiada Mariusz Hoszowski, Prezes firmy Smart Work. 

Trudna sytuacja na rynku, spowodowana głównie niepewny okresem pandemii, odbiła na się na planowaniu prac remontowo-budowlanych. Oprócz zmian w kwestiach finansowych dotyczących inwestycji, wydłużonego czasu dostaw i niewielkiej dostępności materiałów budowlanych, inwestorzy zmuszeni są aktualnie do wcześniejszego poszukiwania wykonawców, co umożliwi im przeprowadzenie jakichkolwiek prac budowlanych. Jednak, czy przed wybuchem zagrożenia epidemiologicznego znalezienie tego typu fachowców było łatwiejsze?

 Jak wyjaśnia Mariusz Hoszowski, prezes międzynarodowej grupy firm Smart Work, w skład której wchodzi między innym Smart Work Construction, przed pandemią branża odnotowywała braki kadrowe, jednak skala obecnych potrzeb jest niewspółmierna do tego, co aktualnie dzieje się na rynku:

Posługując się przykładem pracowników ze wschodu: kwestia ich dostępności wygląda od pewnego czasu zdecydowanie gorzej. Jest to spowodowane ruchami migracyjnymi na zachód. Jako firma specjalizująca się w usługach pracy tymczasowej i pośrednictwa pracy zauważaliśmy ten problem jeszcze przed wybuchem pandemii, a Covid-19 przesunął całe zjawisko w czasie – ze względu na zamkniecie granic. W momencie poluzowania reżimów sanitarnych, nastąpiła wzmożona migracja pracowników ze wschodu na zachód, co stało się bardzo odczuwalne między innymi w branży budowlanej i wykończeniowej. 

Postępujący rozwój rynków pracy państw ościennych – Czech, Słowacji i Niemiec – dotyczący zatrudnienia oraz samej legalizacji pobytu nie uszedł uwadze fachowców ze wschodu. Widząc te udogodnienia, ekipy budowlane w sposób naturalny wybrały legalną pracę za większe pieniądze – choć odnośnie kwestii przestrzegania miejscowego prawa można powiedzieć, że popularniejsza jest działalność w szarej strefie. Szczególnie często praktykowane jest to u pracowników z terenu zachodniej Ukrainy, gdzie panuje długa tradycja wyjazdów zarobkowych do Polski. Co więcej, samo zjawisko jest bardzo podobnie do sytuacji polskich pracowników jeszcze przed wejściem do Unii Europejskiej, gdzie nasi rodacy masowo wyjeżdżali na Zachód pracować nielegalnie.

Skąd wziąć ekipę remontowo-budowlaną? 

W jaki sposób znaleźć zatem ekipę remontowo-budowlaną? Zdaniem Mariusza Hoszowskiego, rozwiązaniem są usługi świadczone przez Smart Work Construction: „Poza wieloletnim doświadczeniem remontowo-budowlanym, posiadamy rozbudowane struktury pracownicze, stanowiące źródło wszelkiego rodzaju fachowców – bez względu na aktualny odpływ fali migracyjnej. Stosując zdywersyfikowaną strategię rekrutacyjną, możemy oferować ekipy dostosowane do każdego reżimu pracy oraz wymagań klienta odnośnie kwalifikacji pracowników.” 

Dostępni niemalże od ręki fachowcy ze Smart Work Construction zajmują się kompleksowymi, profesjonalnymi usługami budowlanymi, w tym między innymi remontami łazienek i kuchni, malowaniem oraz kładzeniem glazury i gładzi. Dla inwestorów szczególnie istotne będzie również to, że Smart Work Construction – w przeciwieństwie do wielu dostępnych obecnie na rynku ekip remontowo-budowlanych – zapewnia gwarancję dotrzymania zawartych umów w zakresie prac budowlanych i remontowych dotyczących domów i mieszkań.

Smart Work to dynamicznie rozwijająca się międzynarodowa grupa firm specjalizująca się w usługach pracy tymczasowej, pośrednictwa pracy, opieki medycznej, porządkowych, budowlanych oraz szwalniczych. Grupa składa się z kilkunastu spółek zlokalizowanych w 10 państwach europejskich. We wszystkich z nich firma posiada licencje na prowadzenie działalności agencji pracy. Smart Work koncentruje się na zaspokajaniu potrzeb i oczekiwań nawet najbardziej wymagających Partnerów Biznesowych. Z usług grupy korzystają spółki giełdowe, duże międzynarodowe koncerny, jak i mniejsze przedsiębiorstwa z sektora MSP. Smart Work realizuje zamówienia i zlecenia dla Klientów zagranicznych, działając w oparciu o najwyższe standardy etyczne i biznesowe. Jest członkiem Business Centre Club, Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy, a także laureatem Diamentu Miesięcznika Forbes 2021.