Jaki grzejnik w pokoju dziecka?

Grzejniki w pokojach dziecięcych powinny zapobiegać wysuszaniu powietrza i cyrkulacji kurzu. Przydatny będzie ich łagodny kształt i blokada ustawień termostatu. Możemy wybrać zarówno tańsze grzejniki konwekcyjne, jak i droższe – radiacyjne. Dzięki podświetleniu LED stworzą w pokoju dziecka przytulny nastrój.

Wilgotność powietrza.

Nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w którym przebywamy powinno wynosić 40-60% wilgotności. Zbyt suche powietrze jest szczególnie groźne dla dzieci, gdyż mechanizmy odporności ich organizmów nie są jeszcze pełni rozwinięte. Może ono doprowadzić do:

– infekcji dróg oddechowych

– kaszlu i drapania w gardle

– wysuszenia błony śluzowej nosa

– swędzenia oczu.

Kurz, pyłki, roztocza.

Wybrany przez nas grzejnik do pokoju dziecka – powinien nie tylko dbać o wilgotność powietrza. Warto postawić na model, który wyposażony jest w system ASP zapobiegający cyrkulacji:

– kurzu

– pyłków

– roztoczy.

System ten jest zalecany dla osób uczulonych na kurz, mających problemy z drogami oddechowymi (astma, katar sienny, zapalenie zatok przynosowych).

Łagodny kształt.

Wiele grzejników posiada:

– ostre krawędzie

– odstające elementy i powierzchnie.

Są one szczególnie groźne dla najmłodszych dzieci, gdyż mogą powodować urazy mechaniczne jak np. rozbicie głowy, uderzenia, otarcia, potłuczenia, zadrapania czy nawet rany otwarte skóry. Aby im zapobiegać należy wybrać urządzenie o płaskiej i cienkiej budowie, które posiada zaokrąglone brzegi.

Blokada termostatu.

Kolejnym elementem, na który powinni zwrócić uwagę rodzice, jest funkcja blokady ustawień termostatu. Dzięki niej będziemy mieć pewność, że dziecko nie przestawi samemu temperatury urządzenia, którą wcześniej nastawiliśmy.

Grzejnik konwekcyjny (stojący).

Konwektory są najtańszymi spośród grzejników elektrycznych – kosztują kilkaset złotych, czyli mniej niż grzejniki promieniujące czy radiacyjne. Jednym z nich jest grzejnik F119, który dostępny jest w formie:

– tradycyjnej do zainstalowania na ścianie

– wolnostojącej – do dyspozycji mamy komplet nóżek i przewód elektryczny zakończony wtyczką Euro, dlatego ustawimy grzejnik w dowolnym miejscu, a następnie zmienimy jego położenie według potrzeb dziecka.

Grzejnik radiacyjny z podświetleniem LED.

Do pokoju dziecka możemy wybrać także bardziej zaawansowany technologicznie radiator Divali, sterowany aplikacją mobilną, który również jest dostępny w ofercie Atlantic Polska. Dostępny jest w kolorze białym lub antracytowym, w formie poziomej lub pionowej (możliwość montażu w rogu pomieszczenia). W jego tylnej części umieszczone są diody LED, które wytwarzają światło o ciepłej barwie. Subtelna poświata stworzy we wnętrzu przytulny klimat i ułatwi naszym pociechom zasypianie. Podświetleniem można cieszyć się przez cały rok – nawet gdy urządzenie jest wyłączone.

… i z czujnikami.

Dzięki detektorowi ruchu i światła urządzenie obniża temperaturę, gdy nie ma nikogo w domu lub jest noc. Potrafi także dostosować pracę do nieprzewidzianych okoliczności, np. szybko nagrzać pomieszczenie, gdy dziecko wróci ze szkoły wcześniej niż zwykle. Z kolei dzięki czujnikowi otwartych okien – urządzenie automatycznie zatrzyma swoją pracę na czas wietrzenia pomieszczenia.

Zadaniem grzejnika w pokoju dziecka jest nie tylko zapewnienie odpowiedniej temperatury. Urządzenie to powinno także zmniejszyć ryzyko dolegliwości zdrowotnych, na które narażone są nasze pociechy.